Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 54 55 56 ... 58
Перейти на сторінку:
i знає, що Гриць з угорської гра­ни­цi, го­до­ва­нець Ми­хай­ла Дон­чу­ка, се її, вкра­де­ний вiд неї, її син. До­вi­дав­шись про те все, її бра­ло­ся зра­зу бо­же­вiл­ля з ра­дос­тi. Во­на бiд­на, змар­но­ва­на ци­ган­ка, са­ма на цi­лу го­ру, на цi­лий лiс, во­на ма­ти прек­рас­но­го хлоп­ця, а її батько, Анд­ро­на­тi, жи­вий. Був ось тут. Вiн до­вi­дав­ся при­пад­ком вiд Гри­ця i Наст­ки, що на Ча­ба­ни­цi жи­ве ци­ган­ка-во­рож­ка са­ма од­на i за­раз же вiд­шу­кав її.

Господи бо­же! Пла­ка­ла во­на з го­ря, з злид­нiв, з тур­бо­ти i жа­лю, ту­ги, але пла­ка­ла i з ра­дос­тi, ко­ли батько сту­пив в її ха­ти­ну i во­ни пiз­на­ли­ся! Вiн лед­ве пiз­нав її, так во­на пос­та­рi­ла­ся, а во­на аж пе­ре­ля­ка­ла­ся дов­гої бi­лої йо­го бо­ро­ди i згорб­ле­них пле­чей. А вiд­так нас­та­ло ка­ян­ня. Вiн вже був пiд її ха­ти­ною, тяж­кою зи­мою. Впро­шу­вав­ся, вмо­лю­вав­ся, а во­на йо­го не пус­ти­ла! А вже то­дi бу­ли б вiд­най­шли се­бе, був би вiн, бi­ло­го­ло­вий, ко­ло неї за­жив, на­раз тяж­кою зи­мою не вер­тав в Угор­щи­ну Мав­ра ка­яла­ся, гiр­ко пла­чу­чи. А вже то­дi спо­вi­ща­ла їй кар­та, що в її ха­ту па­дуть два чо­ло­вi­ки.


Старий i мо­ло­дий. З од­ним щас­тя, з дру­гим го­ре.


- З ва­ми щас­тя, та­ту, - го­во­ри­ла зра­зу, - з ва­ми щас­тя, а з кот­рим би го­ре?


- Був ще в неї хто з чо­ло­вi­кiв? - пи­тав ста­рий. - Вiд ча­су, як во­на йо­го не прий­ми­ла? Бу­ло пам'ята­ти. При­га­дай.


Вона га­да­ла, роз­ду­му­ва­ла, аж i при­га­да­ла! Лиш один був пиш­ний-пре­пиш­ний хло­пець на чор­нiм ко­нi. Йо­му во­на i в кар­ти ки­да­ла, до­лю ви­шу­ку­ва­ла. Ос­те­рi­га­ла двох не лю­би­ти i спо­вi­ща­ла да­ле­ку до­ро­гу; щас­тя йо­му па­да­ло, але гу­би­лось в до­ро­зi, та се во­на йо­му не ка­за­ла. Вiн їй доб­ре за­п­ла­тив…


При тiм її опо­вi­дан­нi в ста­ро­го Анд­ро­на­тi очi ус­мiх­ну­ли­ся чор­ним блис­ком.


- Не пи­та­ла во­на, як вiн на­зи­вається? - пи­тав­ся. Не пи­та­ла. Ли­ше зна­ла стiльки, що вiн вик­ли­кав в її ду­шi жаль, бо та­кий, як вiн, був лиш той, кот­ро­го во­на, грiш­на, лю­би­ла i че­рез нього в своє го­ре по­па­ла. Мо­ло­дий i крас­ний. Точ­нi­сiнько так вiн виг­ля­дав.


Тодi роз­ка­зав їй ста­рий батько, як пос­ту­пив со­бi з нею, щоб їй вря­ту­ва­ти жит­тя, на яке Ра­ду на­по­сiв­ся. То­дi на­поїв вiн всiх трун­ком, зап­рав­ле­ним зiл­лям, а за тим i її са­му, щоб мог­ти її ви­нес­ти. Сла­ва бо­гу, йо­му все вда­ло­ся. А ди­ти­ну му­сив пiд­ки­ну­ти ба­га­чам, щоб не вбив її Ра­ду, да­лi, щоб ко­ло хо­рої в лi­сi не за­ги­ну­ла, i лiп­шої до­лi, як ци­ган­ська, заз­на­ла… Про неї, Мав­ру, спо­дi­вав­ся, що во­на не про­па­де в свi­тi, най­де при­ту­лок мiж доб­ри­ми людьми, i вiн її ко­лись вiд­най­де. До вну­ка вiн не приз­на­вав­ся, щоб не пош­ко­ди­ти ци­ганським по­ход­жен­ням, а все лиш вiд ча­су до ча­су на­вi­ду­вав­ся, щоб пе­ре­ко­на­ти­ся, як йо­му жи­веться. I пе­ре­ко­нав­ся, що в доб­ру го­ди­ну пiд­ки­нув ди­ти­ну, бо в доб­рих ру­ках опи­нив­ся хло­пець. А те­пер вiн її на всю ми­лiсть про­сить не приз­на­ва­ти­ся ще до нього, до­ки не вiд­дi­лить йо­му йо­го гос­по­дар зем­лi, не ста­не вiн газ­дою в своїй влас­нiй ха­тi. Йо­го гос­по­да­рi - лю­ди за­мож­нi, гор­дi, мог­ли б дi­да i ма­тiр з ха­ти ви­ки­ну­ти, а хлоп­ця не на­дi­ли­ти зем­лею. Не­хай во­на ще жде, не­хай мов­чить, як i вiн, а все вий­де на до­б­ре! Хлоп­це­вi i їм. Ось вiн скiльки ро­кiв мов­чав, як ка­мiнь, i на доб­ре вий­шло. Гриць не­за­бав­ки же­ниться, пi­де на своє, а йо­го мо­ло­да, доб­ра бi­ло­ли­ця дiв­чи­на, за­мож­на, обi­ця­ла йо­му, що вiзьмуть йо­го, ста­ро­го, до се­бе. Вiн їй зро­бив од­ну прис­лу­гу i на її по­мiч най­бiльше чис­лить. А як вiн ко­ло них раз оп­реться, Гриць ма­те­рi своїй не вип­реться. Те­пер не­хай во­на ще по­мов­чить i хлоп­це­вi щас­тя не псує. Во­ни на ве­сiл­ля пi­дуть, зда­ле­ка бу­дуть, як бiд­нi, при­див­ля­ти­ся; на ве­сiл­ля вiн їх про­сив, а там… не­хай жде. Прий­де час, за­го­во­рять. Мав­ра опи­ра­ла­ся. Пла­ка­ла, рва­ла­ся йти до си­на. Але батько ла­яв i кляв, ба на­вiть, по своєму зви­чаєвi, з лю­тос­тi кiлька ра­зiв її уда­рив. Аж то­дi Мав­ра по­ко­ри­ла­ся йо­го при­ка­зо­вi i з йо­го ра­дою по­го­ди­ла­ся…


Тепер лиш од­но її щас­тя му­тить, од­но її гне до­до­лу, да­вить. Ве­ли­ке го­ре Те­тя­ни, за­по­дi­яне її си­ном, i бiль доб­рої Iва­ни­хи Ду­би­хи. Чо­му не лю­бив Гриць Те­тя­ни до кiн­ця? До кiн­ця? - пи­та­ла во­на в роз­пу­цi май­же сот­ню ра­зiв. Який обо­рот бу­ло би все взя­ло як для них обох, для її бiд­ної ма­те­рi, так i для неї са­мої! Чо­му, си­ну мiй, чо­му розд­воїв так свою ду­шу? А ще й во­на при­чи­ни­ла­ся до Те­тя­ни­но­го го­ря, во­ро­жа­чи йо­му, ос­те­рi­га­ючи йо­го… пе­ред чор­ни­ми очи­ма!..


Жура i жаль про Те­тя­ну не дає їй спа­ти, не дає їй їсти. Во­на чи не на все жит­тя поз­бав­ле­на. Хто знає, чи й прий­де вже цiл­ком до давнього ро­зу­му Те­тян­ка! Хви­ли­на­ми во­на, здається, нi­би при умi, опо­вi­да­ла їй Iва­ни­ха Ду­би­ха, а хви­ля­ми бо­же­во­лiє, не пiз­нає, не ба­чить нi­ко­го, а все Гри­ця зга­дує i ли­хо. Який кi­нець то­му бу­де? Чо­му, бо­же, так тяж­ко лю­дям до щас­тя дiб­ра­ти­ся? От хоч би те­пер i їй. Си­на вiд­най­шла, а Те­тя­ну - тра­тить. Са­ма май­же не знає, хто те­пер ближ­чий її сер­цю. Вiн чи во­на? Те­пер од­но вiн­чається, а дру­ге ос­тає без до­лi, роз­би­те…


Чому Те­тя­на їй не звi­ри­ла­ся? Цiл­ком за­раз спо­чат­ку? Чо­му так таїла, щоб ма­ти не роз­вi­да­ла­ся? Як тут те­пер ря­ту­ва­ти? Як усу­ну­ти ли­хо? А тяж­ке ли­хо! Мав­ра аж спла­ка­ла, зга­дав­ши мо­ло­ду дiв­чи­ну чу­до­ву, та - збав­ле­ну влас­ною її ди­ти­ною.



Вiдтак гiр­ко ус­мiх­ну­ла­ся. Ось як син в батька вдав­ся! Двi ду­шi в нiм. До Наст­ки гор­нув­ся, а її Те­тя­ну лю­бив. О, ко­би Те­тя­на бу­ла за­раз з усiм приз­на­ла­ся. Ба… Ко­би! Ко­би во­на бу­ла то­дi зна­ла, що її син жи­ве. То­дi!!! Але батько… i на­раз ур­ва­ли­ся її дум­ки. Во­на ви­ну­ва­та. Во­на, од­нi­сiнька во­на. Батько її, ще ко­ли впро­шу­вав­ся, мо­лив, а во­на не впус­ти­ла. То­дi вiн зак­ляв. А вiн страш­но кляв. Чи не зак­ляв вiн то­дi її щас­тя, а прик­ли­кав го­ре?


Не ви­нен тут нi Гриць, не вин­на нi Те­тя­на, а ви­нен… ви­нен… хто? - пи­тає се­бе Мав­ра i пла­че. Гри­цю ти мiй, си­ну, чо­му так в батька вдав­ся? Чо­му не в ма­тiр… i тут, як пер­ше, дум­ка її ур­ва­ла­ся. Чи бу­ла во­на, йо­го ма­ти, лiп­ша? Во­на ж ма­ла чо­ло­вi­ка, а зра­ди­ла йо­го. О, о, о! - зас­тог­на­ла на­раз i вда­ри­ла з жа­лю на­раз п'ясту­ка­ми до го­ло­ви. "Грiх, грiх, грiх! - ри­да­ло її сер­це. - Який страш­ний, ве­ли­кий,

1 ... 54 55 56 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"