Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Чому я не втомлююся жити 📚 - Українською

Читати книгу - "Чому я не втомлююся жити"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чому я не втомлююся жити" автора Ярослав Йосипович Мельник. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 56 57 58 ... 68
Перейти на сторінку:
не любила міщанських серветочок на меблях, — вона перемогла цю думку іншою: навіщо докопуватися до кінця, навіщо? Чи стала щасливішою Єва, зірвавши яблуко з дерева пізнання? Що здобули вони з Адамом, жителі раю? — пекло і радість знання? Але чи може людина витримати таке знання, такі питання — чи під силу вони їй? Їй здавалося, що під силу: але вона мало не збожеволіла — досить! Досить експериментів, нехай хтось інший вивчає життя, докопується до таємниці людини — їй це навіщо? У неї одне життя, і їй набридло холонути від жахів, втрачати ґрунт під ногами. Ну, вже ні — ця серветка, її квартира, її робота, її друзі — нехай будуть друзі, знайомі; врешті — Торвіг, — все, більше нічого, більше нічого немає. Її стійкий світ — робота, гастроном, квартира. Не треба їй жодних морів, невідомого в долі, жодних очікувань — все одно всього не побачиш, за всіх не поживеш: от її море, на серветці — хіба їй погано? Заплющ очі, уяви хвилю, яка набігає, вітрило, що кличе, говорить до тебе. Реальне море — воно ніщо, ніщо проти моря, створеного її душею, її мозком, а його вона може нести в собі і тут, у чотирьох стінах — тут, коли його немає, ще гостріше відчувати, ніж там, під сонечком на пляжі. Якщо їй треба, вона викличе в собі інші світи. Але один світ повинен бути у неї справжній, найголовніший — так, найголовніший, тут, на п’ятачку землі. Навіщо хотіти багато, руйнуючи щастя вдоволеності, повноти. Чи вона не знає, що не можна відчути затишок всесвіту, нескінченності — навіщо їй жити там, де нічого немає, крім смертної туги, навіщо їй дражнити бога, долю, намагатися бути ніким, ставити на карту свій п’ятачок під сонцем.

І Домініка, закінчивши думку, вишивала далі, намагаючись ні про що не думати. Вона зрозуміла, що, поки вона вишиває, не питаючи навіщо, — вона не знає себе і не знає своєї біди, жахливого вантажу тих питань, від тягаря яких ламалися не одні потужні плечі. Не думати ні про що, жити, не думаючи ні про що таке, що було б вище за голку, вище за кефір, Марію Петрівну, Торвіга — сина, просто хлопчика, вище за те ім’я і ті дані про неї, які записані в паперах, що зберігаються в різних конторах. А хто сказав їй, що вона — щось вище, щось не те, що вона не мешканець такого-то будинку такої-то вулиці, не працівник такої-то бібліотеки, не типова мати-одиначка? Чому вона повинна думати, що вона не одна з багатьох, не піщинка серед піщинок, а щось особливе?

Домініка закінчила вишивати вітрило і поклала руки разом з вишиванням на коліна. Адже їй зовсім добре без думок, тобто без таких дурних думок, в яких вона не може розібратися, і кожна з яких несе в собі небезпеку захопити її, понести в бурхливому потоці своєї чарівної логіки, правди — перевернути, спаплюжити все її життя. Великі думки підкоряли собі цілі народи, змушуючи їх перелопачувати життя — а чи люди стали щасливішими через це? Поламані долі, зневажені правди іншого роду, заглушки, увігнані в горлянки, які прорікали інші істини. Ні, ні — треба жити так, як живеться, — життя розумніше за всі правди, всі логіки. Ламаючи обмеженість людського розуму, на перехресті різнополюсних воль, воно вишикувалося таким, яким воно є; а людина, вхопившись за першу-ліпшу думку, летить з цією думкою, як з картонним мечем, на складне, що містить у собі переплетення сотень, тисяч таких думок, чудовисько життя. І це чудовисько проковтує її разом з її паперовим мечем, навіть не помітивши. Ні і ні: краще бути частиною, частиною цього життя, ніж воювати з ним. Краще сіяти хліб, ростити дітей, ростити Торвіга — смажити для нього яєчню, прати йому трусики, терпіти від нього біль, просити його бути добрішим, боротися за його серце, не наближаючись до нього на відстань руки, що б’є, а віддаляючись від нього на нескінченність свого прощення: нехай відчує він, як пішла вона з нього, нехай перестане вона жити в ньому страхом, настороженістю, ворогом. Нехай побачить він її здалеку — звідти, звідки бачать зазвичай тих, хто робить тобі саме добро, саме лише добро. Маленькою далекою фігуркою, рідним стовпчиком проріжеться вона коли-небудь на горизонті його душі; і він заплаче тоді, зрозумівши, чим була для нього мати, його добрий бог.


Домініка втерла сльози і встала. Швидко начистила картоплі, розтопила жир на сковорідці. Вона не розуміла, що те, що вона зараз робила, є думка, інша, але теж думка, яка підкорює собі її існування. І що ті, хто є частиною життя, самим життям, — взагалі не думають, не роздвоюються, йдучи в гастроном, не бачать себе тими, хто йдуть в гастроном, дивляться на гілку, смажать яєчню, люблять дитину. Вони просто йдуть в гастроном, дивляться на гілку, смажать яєчню і люблять дитину. Не роздвоюючись — вони не пам’ятають того, що було вчора. І якщо вони підходять до сміттєпроводу — то ніщо не здригається в їхній душі і минуле не надто довго затримується в них. Ці щасливчики вмирають з кожною секундою, не запам’ятовуючи себе в часі, — щоб наступну секунду знову спалити, пролетіти, не обідравши об неї боки. І тому їх не болить минуле: а, не приносячи болю, воно хіба є? Але у неї, у Домініки, усі боки обідрані об виступи минулих митей. Але треба забути, треба залікувати старі рани і забути про все, і отримати те щастя, яким володіє більшість, треба заспокоїтися, як усі, — зрадіти голці, гастроному, Торвігу і зрозуміти, що це — все, чого вона може бажати від життя.

— Торвігу, йди, синочку, йди, — вона підійшла до дверей, взяла його за руку і провела до столу. — Сідай ось сюди, зараз тобі мама дасть щось смачненьке.

Торвіг сидів і мовчав, поглядаючи у вікно.

— Хочеш, ти поїсиш, а потім ми пограємося з тобою?

Торвіг недовірливо подивився на неї: вона ніколи з ним раніше не

1 ... 56 57 58 ... 68
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чому я не втомлююся жити», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чому я не втомлююся жити"