Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Політ ворона. Доля отамана 📚 - Українською

Читати книгу - "Політ ворона. Доля отамана"

253
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Політ ворона. Доля отамана" автора Ганна Ткаченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 56 57 58 ... 100
Перейти на сторінку:
був стриманий, а вже й він починав зриватися.

– Так би й устиг, пішовши в російську федерацію, – молоді есери теж доводили, що вони не ликом шиті.

– Може, й казав так, аби відтягти час, але робити того не збирався. Розраховував, що скоро й Росія стане демократичною державою, – тицяв білим пальцем у якусь газету. – Без більшовиків. Розумієте?! – аж модний капелюх на голові підстрибував.

– Росія? Демократичною… Ха-ха-ха! – багато хто з того сміявся.

– А він, мабуть, правду каже, – високий і широкоплечий чоловік у добротному пальті став на захист. – Ще в кінці жовтня Ленін говорив: якщо втримається при владі гетьман, Росія повернеться до кордонів Московського князівства п’ятнадцятого століття, тобто розвалиться без нашого хліба, вугілля і металу. І це чиста правда! – його голос був таким гучним, що чути було й останнім.

«Розвалиться… Розвалиться…» – і це неслося над головами.

– Не діждетеся, більшовики всіх виріжуть, аби врятувати свою імперію. Не ту, яка була, а свою, – кричали інші.

Потім тихіше продовжували то про німців, то про соціалістів. Було й замовкали, та зовсім ненадовго. Знову шаруділи газетами, шукаючи помилки як однієї, так й іншої влади, і були впевнені, що знайшли їх, коли недалекоглядні соціалісти не захотіли створювати своє військо. Уже вкотре пригадали угоду про поставку в Німеччину зерна та інших продуктів, яку ті підписали, а потім не могли виконати, бо здавалося, що саме з того розпочалися всі невдачі.

– Розвели руками й лишили Скоропадському розхльобувати, – кремезний чоловік у добротному пальті знову подав свій голос.

– Виходить, що ми дурні? – у підстаркуватого чоловіка в потертому кожусі аж брови під шапку сховалися. – Якби ж хтось раніше оце так розказав, – здивовано дивився то на модного інтелігента, то на того широкоплечого. – Я зрозумів й інше: кого раніше не били, вони мовчали, а тепер одумалися, та вже пізно, – додав і такий висновок.

Тяжко зітхав люд, шкодуючи за згаяним часом. «Що ж тепер буде?» – запитували одне в одного. Хтось боявся, що Винниченко знову стане вести якісь таємні перемови з соратниками Леніна, хтось сумнівався, що Петлюрина пиха більше не буде керувати його розумом, і зовсім не вірили, що цього разу між ними буде згода.

– Не бачити б їм удруге влади, як своїх вух, якби не хитрощі з німцями, котрим пообіцяли пограбування Києва, коли допоможуть скинути Скоропадського, – знав той широкоплечий чоловік, що знову всі будуть кричати, тож махав над головою газетою, у якій про те йшлося. – І додумалися, чим розрахуватися за демократію! – від його гучного голосу присутніх навіть на морозі в піт кинуло.

– Спиніться нарешті! – кахикав хтось із-під старої шапки, коли вже й до бійки було недалеко. – Даремно глотки дерете! Більшовицьке військо вже на Донбасі. Знову на нас пішло зі зброєю, – це був найбільш влучний постріл цього дня, який нікого не оминув. – Що ж, самі винні, не хотіли об’єднуватися, тепер більшовики замість волів вас запряжуть, – старий голосно читав вирок. – Бозна-що кажете: то вона демократичною буде, то розвалиться. Правильно сказав лише один чоловік: усіх виріжуть, аби самим спастися. До ноги! – махнув рукою, зібравшись іти геть.

– Не може такого бути! Не може бути! – нікому не хотілося з тим погоджуватися. – Поки болбочанівці стоять на східному кордоні, ніхто сюди не прийде, – одразу і про них згадали.

– Уже прийшли, – стверджував військовий у петлюрівській формі та з ковінькою в руці. – Зовсім недалеко від Харкова, а Київ чомусь війну Росії оголосити не може. Болбочан телеграму за телеграмою шле уряду, не маючи права самостійно відкрити вогонь по агресору, а Винниченко не вірить та обзиває його панікером, – принишклий майдан, здається, й не дихав.

– Навіщо говорити, коли не знаєш! – навіть за руку його хтось схопив. – Твій Болбочан багато на себе взяв! Проводить репресії проти інакодумців, кидає за ґрати, кого хоче, навіть соціал-демократів. Це йому так не минеться! – сварився вказівним пальцем. – Правильно й робить, – військовий з ковінькою аж стукнув нею. – Він зарані знав: тільки-но москалі підійдуть до кордону, так свої запроданці й заворушаться. Тому й боровся з ними, бо й Донецько-Криворізьку республіку створили б, і на шматки розірвати Україну допомогли б, коли цілу захопити не вдається. Воно ж і раніше все з Харкова починалося, саме тут видима й невидима боротьба вже котрий рік точиться, – намагався донести до всіх, хто ще й досі того не зрозумів. – Може, тут нашій владі треба бути, а не звідти керувати?

– Оце так! Вони й там усидіти не можуть, щойно відвоюють свої крісла, як їх знову проженуть, а тут іще частіше бігали б, на сміх людям, – уже й реготали. – То що ти про Болбочана там розказував? – перепитували в тієї ковіньки, яка вже й над головами піднімалася.

– Спинив би, якби підкріплення йому дали, а то бояться, що візьме та на них поверне, – стояв за нього горою. – Завтра червона орда вже у Слов’янську буде, а ваш Винниченко ніяк не може повірити, що більшовики-союзники, з якими він не раз пив каву і вів дружні розмови, пішли війною, – здається, й він сьогодні не міг спинитися. – І що за люди стали? Один замість того, щоб романи писати, береться всією Україною керувати, другому б у сільській школі дітей навчати, а він в уряд преться, – цей чоловік точно знав, що й такі там були. – Третій ніде не воював, а військовим міністром погоджується бути, бо, бачте, вони з однієї партії, – із тих коротких фраз усім було зрозуміло, про кого йдеться. – А щойно трапиться нормальний чоловік, так вони і з’їдять його. Тож має рацію дід: з такою нашою єдністю більшовики всіх запряжуть замість волів, – тепер і він сварився на всіх вказівним пальцем, бо й тут єдності не було.

Ще дужче заворушилась площа, озиралися люди довкола, неначе ворог уже десь тут. А зрозумівши, що ще сюди не дійшов, голосніше заговорили про полковника Болбочана. Тепер і вони повірили, що цей буковинський син, який і навчався тут, і захищав схід України – справжній їхній патріот.


Та як би вони не кричали, і навіть якби побилися, ніхто б до відповідальності їх не притягнув, адже жодного поліцейського тут не було. Навіть ніхто не знав – тут поліція чи теж

1 ... 56 57 58 ... 100
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Політ ворона. Доля отамана», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Політ ворона. Доля отамана"