Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 56 57 58 ... 98
Перейти на сторінку:
пос­таріла­ся пе­ред­час­но й бу­ла би при­по­чи­ла із праці, і ра­да бу­ла б із вну­ка­ми по­ба­ви­ти­ся. Се бу­ла її най­улюб­леніша мрія. Ба­ви­ти­ся з уну­ча­та­ми, пильну­ва­ти їх, го­ду­ва­ти, пе­ре­сид­жу­ва­ти з ни­ми на ве­реті на призьбі вліті, на со­неч­ку, вичісу­ва­ти їх, як хлопців своїх че­са­ла, а взимі на печі роз­ка­зу­ва­ти каз­ки, аби ти­хо сиділи та не ви­ри­пу­ва­ли ха­ти.

Але на те все тре­ба бу­ло ще пож­да­ти. Більше, пев­но, як з півро­ку, мо­же, та­ки ще доб­ре з рік.


Тепер ма­ла йо­го в се­бе, мов у гос­тях. На різдво, на Ве­лик­день і на свя­ту неділю. І так, як тіши­ла­ся ним, ко­ли при­хо­див, так і су­му­ва­ла, як відхо­див.


- Прийшов, ро­зо­рав сер­це й пішов! - жа­лу­ва­ла­ся пе­ред своїми дво­ма біло­го­ло­ви­ми ста­реньки­ми сусідка­ми, що при­хо­ди­ли її опісля потіша­ти, а до нього го­во­ри­ла, про­ща­ючи­ся: - Ідеш, син­ку, і не зас­та­неш ме­не, мо­же, вже більше, як по­вер­неш!


Сього ро­ку по ма­нев­рах мав прий­ти до­до­му на два місяці.


Вижидала то­го дня, мов схо­ду сон­ця. Ко­би ли­ше бог свя­тий до­поміг, аби пе­ре­був щас­ли­во ті ма­нев­ри. Мав їх відбу­ва­ти в іншім краю че­рез три неділі. Там-то­го ро­ку не пішло йо­му на них щас­ли­во. Як хотіла йти до свя­то­го Іва­на, прос­то тяг­ну­ло її ту­ди піти й по­мо­ли­ти­ся, аби пе­ре­був їх щас­ли­во, та й не вспіла. Кілька день пе­ред свя­тим Іва­ном ста­ну­ла, не хо­тя­чи, на залізні граблі і про­би­ла собі но­гу. Му­си­ла більше як тиж­день біду­ва­ти та шти­гулька­ти з па­ли­цею, за­ки но­га за­гоїла­ся. З призьби каліка му­си­ла при­див­ля­тись, як Домніка або інші добрі лю­ди спов­ня­ли за неї ту абу сю ро­бо­ту. Як бу­ло їй пішком іти в та­ку до­ро­гу, як до Су­ча­ви? А навіть хоч би й залізни­цею? Як би бу­ла там пе­ре­би­ла­ся між стільки на­ро­дом?


Не йшла. А Івоніка та­кож не міг із до­му відда­ля­ти­ся. Ро­бо­та всю­ди кипіла. Са­ме під час жни­ва при­па­да­ло. Він ли­ше що до їди забігав до ха­ти, а так, то все день у день пе­ре­сид­жу­вав у бур­дею і в полі. Жни­ва й по­ко­си роз­по­ча­ли­ся, і кож­ний день при­во­див із со­бою свіжу, наг­ля­чу ро­бо­ту. Ніяк бу­ло йо­му йти на про­щу. Та й, ма­буть, то­му не відбув хло­пець щас­ли­во ма­неврів.


Саме як відбу­ва­ли­ся, ца­рю­ва­ла тяж­ка спе­ка. Мар­ши­ру­ва­ли до Га­ли­чи­ни. Мар­ши­ру­ючи од­но­го ра­зу че­рез се­ло, спи­ни­ли­ся тут на відпо­чи­нок.


«Все ки­ну­ло­ся до во­ди,- оповідав опісля Ми­хай­ло, при­був­ши до­до­му на відпуст­ку.- Я ги­нув за во­дою. Ми по­си­ві­ли з по­ро­ху, по­чорніли зі спе­ки. Ми мар­ши­ру­ва­ли з ран­ку від третьої-чет­вер­тої до дру­гої по обіді, а все рівни­ною, все по­лем, все у спеці так, що з нас ли­ше піт лляв­ся.


Як же по такім марші в такій спеці опи­ни­ли­ся в од­но­му селі - хто б не ки­нув­ся за во­дою?


Все гур­том пігна­ло до кер­ниці. І я ки­нув­ся до неї. Ги­нув за во­дою. Ви ще не знаєте, як то хо­четься пи­ти під час ма­неврів. Гірше, як у нас у жни­ва. Сто раз гірше.


Я стис­нув­ся між інших, аби зар­ва­ти кра­пельку во­ди, та й і не сни­лось мені, що ма­ло ме­не по­ди­ба­ти за кілька хвиль.


Не хо­тя­чи, штурх­нув я од­но­го лей­тнан­та, що враз із на­ми тис­нув­ся до во­ди. Та й скоїло­ся.


Він ог­ля­нув­ся. До­ки жи­ти бу­ду, не за­бу­ду йо­го очей, чор­них, ве­ли­ких, як спа­лах­ну­ли іскра­ми, і йо­го ли­ця, що від спе­ки і злості по­чер­воніло та туй-туй кров'ю не зал­ля­ло­ся.


Він ог­ля­нув­ся, ка­жу, та й ви­тяг­нув ме­не з гур­ту. Тут пот­ряс мною з цілої си­ли, а відтак як вса­дить мені ку­ла­ком ме­жи очі - бо­же! Вса­див мені ме­жи очі ку­ла­ком, а відтак в ніс, а відтак та­рах­нув ще по гу­бах. Так ме­не спра­вив, що потім кам­ра­ти не пізна­ли. Кров ме­не обілля­ла, і я стра­тив світ з-пе­ред очей. Вже як мені потім бу­ло, ли­ше бог один знає та й я. Го­ло­ва боліла, аж лус­ка­ла, а ще в такій спеці! Ли­це за­пух­ло, аж скри­ви­ло­ся, бо­же! Син на­шо­го па­на, що був тоді та­кож на ма­нев­рах, той мо­ло­денький, що ли­ше рік слу­жив, ра­див, аби я за­мельду­вав­ся хо­рим, але я не міг сього зро­би­ти. В док­то­ра я був би му­сив ска­за­ти, що мені є, хто ме­не так спра­вив, а я сього не хотів ро­би­ти. Той лей­тнант му­сив би був прий­ти пе­ред капіта­на, що був доб­рий пан і за такі речі тяж­ко ка­рав, і я собі га­дав, що най уже йо­му бог зап­ла­тить за ме­не. Та й хто б мені, врешті, був за­ру­чив, що він за мою скар­гу не пімстив­ся б на мені? І як ще ме­не зганьбив, та й що я міг зро­би­ти? Що та­кий прос­тий рек­рут зна­чить? Їх так ба­га­то, так ба­га­то, ка­жу, що ко­ли один за­ги­не, то й сліду по нім не­ма. А всі во­ни му­сять сто­яти пос­лу­хом пе­ред стар­ши­ми. Дар­ма що ті стар­шу­ють і ку­ла­ком, і збит­ку­ван­ням. Па­нич ра­див, ма­буть, доб­ре, та я вже мах­нув на все ру­кою. Не­хай йо­го су­дить ли­ха го­ди­на, як він ме­не за мою про­ви­ну осу­див тоді! Я пла­кав, як ди­ти­на, і ка­чав­ся в га­рячці по землі, аж інші тер­мо­си­ли. Я прок­ли­нав… Бо­же, як я вже прок­ли­нав, але відтак, як нас­тав по­ра­нок, я все-та­ки підвівся та й по­волікся дальше. Бог ме­не не опус­тив. Я і то пе­ре­був. Де­котрі з моїх кам­ратів по­хо­ру­ва­ли­ся зі спе­ки і му­си­ли ли­ши­ти­ся, а один німець по­мер, са­ра­ка, та­ки під час ма­неврів. Та­кож зі спе­ки…»


Таке лу­чи­ло­ся хлоп­цеві під час там­тих ма­неврів, бо не мог­ла, як за­ду­ма­ла, за нього по­мо­ли­ти­ся, так за­те сього ро­ку во­на хо­ди­ла на про­щу до свя­то­го Іва­на. Хо­ди­ла… Да­ла па­нот­цям на чо­тир­над­цять службів бо­жих. Сім службів за Ми­хай­ла, а сім за Са­ву. Не­хай їм на щас­тя вий­дуть. Во­на мо­ли­ла­ся з цілої душі за свої діти, по­нес­ла свя­то­му, що мог­ла. Ме­ду, по­лот­на, руш­ників і свічок, а навіть і один гар­ний скор­цик (ки­ли­мок) в до­дат­ку.


Тепер ожи­да­ла своєї ди­ти­ни за па­ру неділь. А по то­му… по оцих двох міся­цях відпуст­ки мав відтак ли­ше ще кілька місяців слу­жи­ти і потім уже нав­се вер­тав­ся до­до­му. Зі­тха­ла і ди­ви­ла­ся очи­ма, що сміяли­ся, ку­дись впе­ред се­бе в да­лечінь. Бог доб­рий дає всього діжда­ти­ся… Але ж бо й мо­ли­ла­ся!… Їй зда­ва­ло­ся, що ко­ли ли­ше всту­пи­ла в цер­ков­не подвір'я, між ви­сокі старі му­ри, то опи­ни­ла­ся тут ко­ло са­мо­го бо­га свя­то­го. А вже ко­ли опи­ни­ла­ся по­се­ред церк­ви, за­па­хи зілля та ка­ди­ла так і тяг­ну­ли до бо­га.


І скільки по­бож­них бу­ло тут­ки! Хо­рих, не­щас­них, калік і тем­них… і все клячіло,

1 ... 56 57 58 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"