Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 57 58 59 ... 98
Перейти на сторінку:
[100] все цілу­ва­ло свя­ту зем­лю, все мо­ли­ло­ся й при­но­си­ло да­ри… Гур­том із ни­ми мо­ли­ла­ся й во­на… І Ан­на хо­ди­ла з нею. Як смерть бліда увійшла до церк­ви. Не ска­за­ла ні сло­веч­ка. Відтак ки­ну­ла­ся на зем­лю… та ле­жа­ла май­же з го­ди­ну, мо­ли­ла­ся і би­ла пок­ло­ни, не­на­че ма­ла на­завсіди зі світом розп­ро­ща­ти­ся.

Тоді во­на лю­бу­ва­ла­ся нею і ду­ма­ла: «Ади, яка по­бож­на, як мо­литься»,- але потім усе вий­шло на­верх. По­ка­за­ло­ся, чо­му в неї бу­ло та­ке не­чис­те сумління. Всі дізна­ли­ся. Ціле се­ло зна­ло…


Анна ма­ла ста­ти матір'ю. Як? Що? Ніхто нічо­го не знав. Во­на до нічо­го не хотіла приз­на­ти­ся. Скільки й до­пи­ту­ва­но в неї, скільки на­мов­лю­ва­но, гро­же­но - все на­дар­мо. Мов­ча­ла, як камінь.


І вга­да­ти бу­ло годі.


Вона ніко­ли з хлоп­ця­ми не то­ва­ри­шу­ва­ла, а на танці май­же ніко­ли не за­хо­ди­ла. Бу­ла ти­ха й працьови­та, дер­жа­ла­ся від усіх зда­ле­ку, а не­щас­тя спи­ни­ло­ся біля неї… Се був не­доб­рий з ро­ду, що пхнув її в та­ку тяж­ку го­ди­ну, але й во­на не бу­ла доб­ра.


Так їй то­го тре­ба бу­ло… І во­на справді пірну­ла в тяж­ке го­ре. У па­нот­ця ви­мов­ле­но їй служ­бу, а до­до­му не сміла по­ка­зу­ва­ти­ся. Там її до крові зби­то, ко­ли не мог­ла вже за­таїти не­щас­тя. А ко­ли про­си­ла­ся, аби ма­ти ли­ши­ла її при собі, то ви­ки­ну­ли з ха­ти. Навіть ре­чей, що їх ма­ла до­ма і яких відтак до­ма­га­ла­ся, не да­ли їй, а спер­ли її гру­би­ми сло­ва­ми.


І не дос­та на тім. Скільки разів зди­ба­ли її брат або ма­ти, стільки разів діста­ва­ла від них по­лич­ни­ка.


- Чи на оце я те­бе ви­го­ду­ва­ла? - кри­ча­ла ста­ра на ціле гор­ло, хоч би й се­ред до­ро­ги, а брат, був­ший дра­гун, ли­ше за­тис­кав зу­би і мовч­ки бив у ли­це.- Оце маєш за го­нор, що мені ти спра­ви­ла,- си­чав,- за го­нор!


Найгірше гніва­ло їх, що не хотіла приз­на­ти­ся, хто мав бу­ти батьком ди­ти­ни. Бриз­ка­ли най­грубіши­ми сло­ва­ми в ли­це, підсу­ва­ли най­брудніші вчин­ки.


Ходила бліда, зі змарніли­ми що­ка­ми і з очи­ма, як го­лод­на со­ба­ка! - як при­повіда­ла Домніка. А що три­ма­ла­ся завсіди зда­ле­ка від усіх, як убо­га дівчи­на, не зно­си­ла­ся ближ­че ні з дівча­та­ми, ні з інши­ми газ­ди­ня­ми, то не ма­ла між жінка­ми май­же жод­ної для се­бе при­хильної душі, що бу­ла б зас­ту­пи­ла­ся за неї в її горі.


Лише од­на бу­ла їй при­хильніша, як усі інші. Се бу­ла Докія. Во­на прий­ня­ла її до се­бе за щас­тя і за здо­ров'я, за по­ма­ну своєї доньки, що пла­ка­ла за ма­мою май­же не щод­ня, відко­ли опус­ти­ла її ха­ту і ста­ла під роз­ка­зи свек­ру­хи й чо­ловіка, яко­го, щоп­рав­да, не ду­же й лю­би­ла… Докія, от­же, заб­ра­ла її до се­бе і обіця­ла не по­ки­да­ти в тяжкій го­дині.


Василь за­пи­вав­ся те­пер, як і пер­ше. Пет­ро хо­див на ро­бо­ту, і йо­го тиж­ня­ми не бу­ло до­ма, а во­на га­ру­ва­ла са­ма всім до­ма. До то­го, ос­лаб­ла ще більше від ча­су, як донька пішла від неї; і во­на не мог­ла завсіди удер­жа­ти всього са­ма своїми ру­ка­ми в відповіднім ладі. То­му, з ог­ля­ду на свою неміч, на доньку і з са­мо­го ми­ло­сер­дя над не­щас­тям мо­ло­дої дівчи­ни, му­сив най­ти­ся і для неї ку­ти­чок у її хаті і най­шов­ся-та­ки.


Вона од­на зна­ла про тай­ну дівчи­ни. Дівчи­на приз­на­лась їй, але бла­га­ла май­же на колінах, аби во­на не зра­ди­ла її. Пе­ред ніким, ніким. Ми­хай­ло сам усе ска­же. Прий­де час, і він сам ска­же. Так ура­ди­ли…


- Як хо­чеш, доньцю,- відповіла жінка,- але чи се тобі на доб­ре вий­де?


- Добре, доб­ре,- впев­ня­ла дівчи­на.


- Ну, мо­же, й твоя прав­да! - ска­за­ла пов­на за­ду­ми і по­ва­ги Докія.- Що твоє має бу­ти, то­го не візьме тобі ніхто, чи бу­де хто про се зна­ти, чи ні. То вже прав­да. Ми з Івонікою за­ду­му­ва­ли звінча­ти Ми­хай­ла з Па­ра­син­кою; по­ля наші спо­юва­ли­ся ра­зом, не­на­чеб зем­ля са­ма ба­жа­ла то­го, та й ади, що з то­го? Ста­рий хотів. Марійка хотіла, я хотіла, мо­лоді бу­ли б хотіли, але бог не хотів. Усе бу­де так, як що має бу­ти.


В душі ду­ма­ла ще інак­ше. Ма­ла те свя­те пе­ре­ко­нан­ня, що старі Ми­хай­лові ніко­ли не прий­муть та­кої бідної невістки, як оця не­щас­на дівчи­на, їм ніко­ли не при­па­да­ла інша до впо­до­би, крім Па­ра­син­ки, а хоч би на­ос­тан­ку ста­рий Івоніка прис­тав на та­кий вибір си­на - він був чо­ловік доб­рий і щи­рий, як ка­ва­лок хліба,- то за­те Марія не по­пус­тить від сво­го ні за що на світі.


Вона не­на­че чу­ла, як ста­ра нарікає: «На моїй гірко за­роб­леній землі маю жеб­рацькі діти го­ду­ва­ти? Що во­на має? От то­ту дран­ку, що її пок­ри­ває? Мій син потрібуе ґаздині й потрібує землі!»


Але во­на не зрад­жу­ва­ла дівчині нічо­го зі своїх ду­мок, не хотіла вби­ва­ти її надії. Її по­ло­жен­ня бу­ло й без то­го гірке, невідрад­не.


Так за­жи­ла Ан­на в Докії, пра­цю­ючи і хо­ва­ючи­ся пе­ред людськи­ми очи­ма. Чис­ли­ла дні до по­во­ро­ту Ми­хай­ла, а з тим і дні злиднів і го­ря. За­раз по ма­нев­рах мав Ми­хай­ло вер­ну­ти­ся до­до­му і тут ос­та­ти­ся два або, мо­же, й три місяці. На свя­то­го Ми­хай­ла мав го­во­ри­ти з та­том і ма­мою.


При війську ка­зав йо­му один мо­ло­дий дя­чок, що йо­го пат­рон, свя­тий Ми­хай­ло, се ду­же мо­гу­чий і важ­ний свя­тий і що ду­же доб­ре всякі важні спра­ви роз­по­чи­на­ти або кінча­ти в день свя­то­го пат­ро­на.


Оцей ве­ли­кий день при­па­дав на двад­цять пер­шо­го. Са­ме те­пер бу­ло по­се­ре­дині серп­ня. До при­хо­ду Ми­хай­ло­во­го бу­ло ще доб­рих чо­ти­ри чи шість неділь. Од­на­че час ско­ро збігав. Збіжжя зво­зи­ло­ся з по­ля, тут і там ко­си­ло­ся ще де­що - і пра­ця не ус­та­ва­ла.


Її го­лов­на пра­ця бу­ла: но­си­ти робітни­кам харч у по­ле, дог­ля­да­ти то­вар­ний на стер­нях, поїти її і ши­ти. Во­на ши­ла гар­но і ско­ро (се му­си­ла їй са­ма за­висть приз­на­ти), і зав­дя­ки про­текції Докії діста­ва­ла від де­яких ґаздинь ро­бо­ту, і кап­нув за те десь-не-десь дрібний гріш у ру­ку.


Одного ра­зу пе­ре­сид­жу­ва­ла Ан­на знов із то­ва­ром у полі й ши­ла. Сиділа під яко­юсь самітною де­ре­ви­ною, під де­ре­ви­ною, що її ко­лись на знак межі за­са­див хтось он тут, і ши­ла якусь чу­жу му­жеську со­роч­ку. Її ус­та скла­ли­ся ми­мо­волі до су­му, а на лиці ма­лю­ва­ла­ся тур­бо­та. Пе­ре­жи­ва­ла дійсно гіркі дні. Вчо­ра пе­ре­ка­зу­ва­ла їй ма­ма че­рез ста­ро­го Пет­ра, аби забігла до­до­му, бо має їй щось важ­но­го пе­ре­ка­за­ти. А во­на зна­ла, чо­го ма­ма від неї хо­че і що її там жде, ко­ли піде.


Не хотіла йти. Ма­ма бу­де до­ма­га­ти­ся гро­шей, а ко­ли во­на не дасть, наб'є і на­же­не.


«Як знаєш для

1 ... 57 58 59 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"