Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 58 59 60 ... 98
Перейти на сторінку:
чу­жих ро­би­ти, то знаєш і гроші пря­та­ти!» - бу­ли зви­чай­ні її докірливі сло­ва, а відтак нас­ту­па­ла оби­да.

Але їй бу­ло вже до­волі то­го. Вже не ста­ва­ло си­ли зно­си­ти вся­ке збит­ку­ван­ня, чу­ла се­бе до край­ності ос­лаб­ле­ною. Не мог­ла не раз і кус­ни­ка хліба про­ковт­ну­ти, хоч го­лод так і не пе­рес­та­вав їй дош­ку­лю­ва­ти, а все че­рез гри­зо­ту і плачі. З усіх боків стріча­ла цікаві очі, а пе­решіпту­ван­ня жінок, ко­ли по­ка­за­ла­ся між них, не ма­ло кінця, і їй бу­ло вже най­прикріше. А між ни­ми зна­хо­ди­ли­ся такі, кот­рим за­мо­ло­ду ані на во­лос ліпше не ве­ло­ся, од­на­че які бу­ли строгі й не­ми­ло­сердні! А вже най­більше до­ти­ка­ли її насмішки Маріїні, про які дізна­ва­ла­ся все че­рез Докію.


- Адіть, адіть! - роз­во­ди­ла­ся пе­ред Докією.- У свя­то­го Іва­на чи­ни­ла­ся та­ка бо­жа, не­на­чеб не ди­ви­ла­ся в житті на що інше, як на святі іко­ни, а те­пер по­ка­за­ло­ся, що їй бу­ло в го­лові!


Докія бо­ро­ни­ла її, а врешті, хто го­ден усі язи­ки в об­мові зас­та­но­ви­ти? До то­го, Домніка при­чи­ню­ва­ла­ся чи­ма­ло до розд­раз­нен­ня тої жінки про­ти неї. Так, бо­дай, впев­ня­ла її Докія.


- Аби позір від се­бе відвер­ну­ти, об­мов­ляє інших, - го­во­ри­ла, - га­дає, що тим примк­не гу­би лю­дям, що зна­ють, як во­на спра­ву­ва­ла­ся в службі у жи­да. (Тут сплю­ну­ла). Я ли­ше ди­ву­юся, що Марійка три­має з нею ком­панію. Се та­ка хит­рун­ка й шах­рай­ка, якої світ не ба­чив. Во­лос­ка од­но­го за­дур­но не дасть. Відда­ла­ся за бов­ва­на, а в її хаті, як у склепі, всього. Всього по­на­шах­ро­ву­ва­ла. Вже й обі вдо­виці, старі, он ті, білі, сусіди Марійчині, ди­ву­ються не рад її ла­комст­ву до всього, та про­те язи­ком своїм об­мо­тає кож­но­го, як па­ву­ти­на, і здо­бу­ває на свій бік.


Усе те боліло й підгри­за­ло мо­ло­ду дівчи­ну без ус­тан­ку. Її честь, її діво­ча честь, яку здо­бу­ла собі дов­гою служ­бою у своєї пані, те­пер розвіяла­ся, не­мов із вітром по­летіла. Чу­ла се­бе та­кою самітною й опу­ще­ною всіма, та­кою приг­ноб­ле­ною, мов справдішня зло­чин­ни­ця.


«Коби хоч він тут був! - мов­ля­ла чи­ма­ло разів до сво­го сер­ця.- Ко­би хоч він тут був, усе бу­ло б інак­ше! Не­хай би й мов­чав, ще й цілий рік не­хай би мов­чав, я б уже жда­ла, ли­ше не­хай би тут раз був!»


- Ти не посмієш мені на ніщо пок­лас­ти, як бу­деш моєю ґазди­нею! - го­во­рив їй пест­ли­во, ко­ли при­хо­див іноді на па­ру день на відпуст­ку до­до­му, і во­на жа­лу­ва­ла­ся, що тут або там ури­вається з праці.- Я те­бе бу­ду як у дзер­калі три­ма­ти…


Плакала за кож­ним ра­зом, ко­ли зга­ду­ва­ла оці йо­го сло­ва. Го­во­рив усе так, що му­си­ла пла­ка­ти. Та­кий був лю­бий. І то­му лю­би­ла во­на йо­го так… то­му ма­ла та­ке сер­це для нього… бу­ла би виб­ра­ла те сер­це для нього… Во­на бо­ро­ла­ся… ли­ше бог один знає, як во­на бо­ро­ла­ся… а на­ос­тан­ку не змог­ла. Та й так… Об­тер­ла шит­вом очі, що зай­шли ве­ли­ки­ми сльоза­ми, і за­тис­ну­ла гу­би. Відтак підня­ла по­хи­ле­ну го­ло­ву і по­зир­ну­ла на то­вар, що пас­ся. Був тут, не­да­ле­ко неї. Три­мав­ся все вкупі й пас­ся пильно, її пог­ляд по­ли­нув дальше по­над стер­ню, там, де по­ля не­замітно зніма­ли­ся в лег­кий ко­тел, і спи­нив­ся ми­мо­волі на них. Там зби­ла­ся в ку­пу зе­ле­на гус­та де­ре­вин­ка, дрібна оаза; а ко­ло неї, мов низьке гніздо, білівся бур­дей. Бур­дей Ми­хай­лів. А там далі зе­леніли ліси. «Сусідній» і ма­лий панський. Нес­ка­зан­ний сму­ток за­щемів у її гру­дях. Во­на зга­да­ла той вечір, ко­ли Ми­хай­ло го­во­рив із нею пер­ший раз, що її візьме за жінку, і як відтак зля­ка­ла­ся пе­ред «сусіднім». Во­на всміхну­ла­ся смут­но. Чо­го бу­ло тоді ля­ка­ти­ся? Пе­ред чим? От, дур­на бу­ла! Він був ко­ло неї, во­на бу­ла як та пта­ха вільна, во­ни йшли уд­вох ра­зом… Над­ворі бу­ло яс­но, ти­хо, і чо­го бу­ло ля­ка­ти­ся? Що то бу­ло про­ти оцього те­пер?


Вона зітхну­ла. Аж те­пер бу­ло чо­го ля­ка­ти­ся. Над нею збит­ку­ва­ли­ся, глу­ми­ли­ся з неї, її гна­ла рідна ма­ма і рідний брат із ха­ти, прог­на­ли зі служ­би, де пра­цю­ва­ла щи­ро, спо­чин­ку ніко­ли не ма­ла, а про­те її ніхто не жа­лу­вав. Щас­тя, що бу­ла ще год­на ро­би­ти. Ніяк не го­ди­ло­ся сидіти на ласці з за­ло­же­ни­ми ру­ка­ми. Аби зна­ла, що з ніг ко­лись упа­де, не зак­ла­де ніко­ли рук.


Але, мо­же, бог до­по­мо­же їй, що во­на ко­лись Докії за її доб­ре сер­це віддя­чить. По­ка­же лю­дям, що не та­ка во­на вже без честі, як во­ни собі ду­ма­ють. По­ка­же, по­ка­же… І во­на й він по­ка­жуть. Докія ста­ла для неї рідною матір'ю, а ста­рий Пет­ро - де-де був уже її брат ко­ли для неї та­кий, як він! Ніко­ли зло­го сло­ва не ска­зав, а десь-не-десь при­но­сив і бул­ку від Менд­ля з Гоп­пля­цу для неї.


- Їж, са­ра­ко,- го­во­рив і втис­кав на си­лу бул­ку в ру­ку, ко­ли во­на со­ро­ми­ла­ся взя­ти,- їж, не­бо­го. Тільки доб­ра твой­ого, що з'їси!


Вона все підозріва­ла йо­го, що він знає про її тай­ну від Докії, але ма­ла за­ра­зом те пе­ресвідчен­ня, що він їм ні в чім не пош­ко­дить. Умів сва­ри­ти й ла­яти на цілу ха­ту мо­гу­чим своїм го­ло­сом, зри­вав ним усіх з ніг, не­по­коїв сусідів, а робітників, ко­ли над­зи­рав їх у полі або ко­ло сто­до­ли, дер­жав мов кліща­ми при ро­боті, та про­те був він доб­рий і щи­рий, а сер­цем м'який, мов той спра­вед­ли­вий шовк. Во­на пра­ла йо­му білля, пе­ре­да­ючи йо­го білим як сніг, і ви­ко­ну­ва­ла насліпо всі йо­го при­ка­зи в гос­по­дарстві.


Василь ма­ло жу­рив­ся нею. Йо­му бу­ло бай­ду­же, чи во­на бу­ла тут, чи ні; ба бу­ло май­же догідно. Ко­ли він не раз по цілих днях пе­ре­сид­жу­вав у Менд­ля на Гоп­пля­цу за сто­лом, Докія все-та­ки не бу­ва­ла цілком са­ма до­ма.


Днина бу­ла га­ря­ча, і до за­хо­ду сон­ця бу­ло ще да­ле­ко. Ве­ли­кий мо­тиль літав пла­ву­чим, ко­кет­ним польотом у поб­лизькості дівчи­ни, сіда­ючи то тут, то там на хви­ли­ну ко­ло неї, не­на­чеб ба­жав, що­би во­на по­див­ля­ла йо­го ок­са­мит­ну, тем­ну кра­су. Польові ко­ни­ки дзи­котіли в стерні не­ус­тан­но й ожив­ля­ли ми­ло ти­ши­ну, що роз­ля­га­ла­ся да­ле­ко-ши­ро­ко ок­руг неї на по­лях. Тро­хи опо­далік від неї, на сусіднім за­гоні, нак­ла­да­ли два чо­ловіки сно­пи на фіру, а врешті, бу­ло без­люд­но в її ок­ру­женні.


Нараз спо­ну­ка­ло її щось підвес­ти пог­ляд від шит­ва. Якесь прик­ре по­чут­тя пе­ре­шиб­ло її від го­ло­ви до ніг. Во­на ста­ла враз­ли­ва ос­танніми ча­са­ми. Про­ти неї взя­ла­ся звідкись, не­на­чеб із землі ви­ри­ну­ла, Рахіра і збли­жа­ла­ся жи­вим кро­ком чим­раз більше. Во­на му­си­ла на неї пог­ля­ну­ти. Во­ни обі зна­ли­ся ли­ше пе­ре­хо­дом, не го­во­ри­ли ніко­ли з со­бою дов­ше, як кілька хви­лин, та про­те не по­чу­ва­ли

1 ... 58 59 60 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"