Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

322
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 59 60 61 ... 98
Перейти на сторінку:
до се­бе взаємно ніяких при­ятельських по­чу­вань.

Рахіра не лю­би­ла Ан­ни, бо та не вда­ва­ла­ся з нею ніко­ли в ба­ла­кан­ку, що мо­ло­да ціка­ва ци­ган­ка над усе лю­би­ла, та й ще за те, що во­на ска­за­ла їй од­но­го ра­зу пря­мо в очі пе­ред інши­ми дівча­та­ми:


«Чому ти не роз­че­шеш­ся? Твоя го­ло­ва роз­пат­ла­на, як ви­вер­не­ний кип­тар!» А всі при­сутні дівча­та ре­го­та­ли­ся ве­се­ло. Сього не мог­ла во­на їй ніко­ли за­бу­ти. А Рахіра бу­ла Анні не­ми­ла, бо чу­ла про неї від Докії і Ми­хай­ла, а пе­ре­важ­но від осіб, нею най­більше ша­нов­них і люб­ле­них,- са­ме пус­те.


Окрім то­го, зна­ла, що Рахіра бу­ла хит­ра, мов ли­си­ця, ціка­ва до обу­рен­ня і що - як за­чу­ла ос­таннім ча­сом - тіши­ла­ся її го­рем.


«Вона уни­ка­ла в неділі танців на Гоп­пля­цу, літа­ла по­над ко­ню­ши­ною, до­ки не вер­ну­ла з мед­ком на ніжках»,- глу­ми­ла­ся пе­ред Са­вою, а Са­ва роз­повів іншим хлоп­цям; за­чув се і ста­рий Пет­ро та приніс до­до­му.


З то­го вий­шло, що між ни­ми про­ки­ну­ла­ся неп­ри­язнь і во­ро­хо­би­ла тай­ком тут і там мо­ло­ду напівди­ку кров. Рахіра йшла до доньки ста­ро­го Ло­па­ти, в лісок, з якою ма­ла вічно інте­ре­си зад­ля ціток і ґерданів, а що да­ле­ко й ши­ро­ко не бу­ло нічо­го та­ко­го, що мог­ло б вик­ли­ка­ти в її ла­комній душі гли­бо­ку ува­гу, то, по­ба­чив­ши дівчи­ну при то­варі, поріши­ла без ва­ган­ня за­дер­жа­ти­ся на ча­сок ко­ло неї і по­ба­ла­ка­ти з нею. Мо­же бу­ти - ду­ма­ла - вдасться їй он тут на са­моті ви­до­бу­ти з неї тай­ну, що са­ме те­пер бу­ла для всіх жінок і дівчат най­цікавішим пред­ме­том, а дальша до­ля по­важ­ної дівчи­ни не­аби­яким пред­ме­том ба­ла­кань і вга­ду­ван­ня. Кож­на з них бу­ла б над усе ба­жа­ла бу­ти тою пер­шою, яка б дізна­ла­ся щось пев­не про ге­роя в Ан­нинім житті і роз'ясни­ла цілу таємни­чу за­гад­ку, що всіх мов за ніс во­ди­ла.


«Як бджо­ла в по­тем­ки бу­дує стінку, так і во­на за­чи­ня­ла­ся пе­ред людьми та тче свою до­лю!» - го­во­ри­ли од­нос­тай­но біло­го­лові сусіди Маріїні, дві вдо­виці ста­ру­хи, і здви­га­ли бай­дуж­но пле­чи­ма, їх од­них уже ніщо не ціка­ви­ло, хоч би Домніка або Марія не зна­ти що роз­ка­зу­ва­ли.


З чи­га­ючим пог­ля­дом у чор­них блис­ку­чих очах над­хо­ди­ла мо­ло­да дівчи­на, мов кітка, без­ше­лес­не до си­дя­чої над шит­вом по­хи­ле­ної Ан­ни. Ан­на відчу­ва­ла чим­раз більше близькість над­хо­дя­чої, од­на­че уда­ва­ла, не­мов­би не ба­чи­ла її. Її гніва­ло се, що бу­де при­не­во­ле­на го­во­ри­ти з он тою, як її на­зи­вав Ми­хай­ло, мо­ло­дою «відьмою», відповіда­ти на всякі її до­пи­ти; во­на ж бу­ла слав­на з своєї хит­рості і вит­ри­ва­лості у виг­ра­бу­ванні вся­ких но­вин. Опи­ни­ла­ся, врешті, ко­ло неї.


- Боже по­ма­гай, Ан­но! - про­мо­ви­ла підхлібним го­ло­сом.


- Дякувать! - відповіла Ан­на.- Ку­ди до­ро­га?


- До Єли­са­вет­ки Онуфріевої. Маю при­нес­ти собі взірець до ґерда­ну, що хо­чу ви­си­ля­ти на храм. А що ти ро­биш?


Анна по­чу­ла­ся в душі вра­же­ною ти­кан­ням не­сим­па­тич­ної дівчи­ни. Во­ни бу­ли вправді в од­на­ковім віці, але що Рахіра вза­галі не тіши­ла­ся доб­рою сла­вою і звик­ла бу­ла чу­ти про неї ли­ше лег­ко­важні сло­ва, так те­пер под­раз­ни­ла її інтимність, що му­си­ла відповісти їй до­волі сер­ди­то:


- Роблю те, що ви­диш!


- Шиєш весільну со­роч­ку? - ска­за­ла з лег­ким глу­мом, та­кож уже под­раз­не­на, ніби при­та­ку­ючи своїм сло­вам, Рахіра.


- Може, й весільну! - відповіла Ан­на ко­рот­ко.


Рахіра по­мов­ча­ла хви­ли­ну. Відтак ки­ну­ла­ся до іншої так­ти­ки. Підня­ла од­ну но­гу впе­ред се­бе і пог­ля­ну­ла на неї жур­ли­во.


- Перескакуючи он той ша­нець, я так роз­дер­ла собі но­гу на терні, що лед­ве мо­жу далі йти. Му­шу тро­хи сісти! - ска­за­ла в зовсім іншій мо­ду­ляції го­ло­су.


- Сідай! - про­бур­котіла Ан­на, оки­нув­ши її збо­ку пох­му­рим пог­ля­дом. Відчу­ла. Те­пер ли­ше са­ма цікавість при­ку­ва­ла її біля неї.


Рахіра усіла й ди­ви­ла­ся який­сь час мовч­ки, як Ан­на то впи­ха­ла, то ви­тя­га­ла гол­ку в по­лот­но.


- Для ко­го оця со­роч­ка? Се му­жеська?


- Так.


- Се тон­ке по­лот­но! З та­ко­го ши­ються весільні со­роч­ки!


Анна не об­зи­ва­ла­ся.


- Я тобі всього доб­ра з душі ра­да, Ан­но,- тяг­ну­ла во­на жи­во далі,- чи маєш ве­ли­ку гри­зо­ту! Ко­ли твоє весілля?


Анна по­чер­воніла.


- Коли мій ми­лий за­хо­че! - відповіла зміша­на.


- А жінки в селі го­мо­нять, що він уже те­бе по­ки­нув і має дру­гу!


Аннин го­лос зад­ри­жав.


- Так! Хто ж се ка­же?


- Одна жінка ка­за­ла мені! Так ка­за­ла: «Якби Ан­на бу­ла ро­зум­на та не за­та­юва­ла всього, то він був би її му­сив узя­ти, а так во­на мов­чить, як би бо­яла­ся свой­ого пра­ва, тим ча­сом він собі дру­гу най­шов, а з неї ли­ше дзво­ни пус­тив. Хто її візьме з ди­ти­ною? Хто схо­че чу­жу ди­ти­ну го­ду­ва­ти? За яке пра­во, за який довг?» От так ка­за­ла та жін­ка.


Анна зад­ри­жа­ла з жа­лю і оби­ди.


- Та вже во­на по­ба­чить, хто та­кий ме­не візьме! - відповіла, гли­бо­ко зво­ру­ше­на.- Не­хай не жу­риться мною! Я вже собі дам ра­ду; не­хай другі се­бе пильну­ють!


- Се і я їй ска­за­ла,- тяг­ла Рахіра глад­ко далі,- але во­на ще до­ло­жи­ла: «Анна,-ка­же,-ро­бить со­ром і хлоп­цям, бо в на­ше се­ло при­хо­дять лю­ди із сусідніх сіл у сва­ти, та що собі по­ду­ма­ють? Ска­жуть, що у нас такі хлопці, що збав­ля­ють дівчат, а відтак на сміх їх пус­ка­ють. Не прий­муть у своє се­ло. Все сва­тав кож­ний дівчи­ну, як та­ке лу­ча­ло­ся. Кож­ний ішов до па­нот­ця, по­ка­яв­ся, па­но­тець нас­ва­ри­ли і звінча­ли, а тут? Со­ром та й со­ром!»


Рахіра вп'яли­ла свої блис­кучі очі виг­ре­бу­ще в ли­це про­тив­ниці і, по­мов­чав­ши хви­ли­ну, до­да­ла:


- А відтак ще ска­за­ла: «Я бу­ла від Ан­ни всього надіяла­ся, але вже та­ко­го сти­ду мамі і бра­тові на­ро­би­ти, де брат хо­че в по­ряд­но­го ґазди зас­ва­та­ти доч­ку, то, ану, де і хто та­ке чув? Те­пер не­хай іде до жидів на служ­бу!»


Тут Ан­на підня­ла го­ло­ву. Бу­ла цілком біла. Її очі стемніли аж вчор­не, і нес­ка­зан­на по­гор­да і не­на­висть про­би­ли­ся в них.


- Ти! - про­си­ла во­на.- Чо­го ти прий­шла сю­ди і під'їдаєш ме­не твоїми мельдун­ка­ми? Іди собі геть, звідки прий­шла, і не лізь мені в очі! Я тобі не оповідаю, що лю­ди про те­бе роз­ка­зу­ють!


Рахіра зірва­ла­ся мит­тю на рівні но­ги. Витріщив­ши свої круглі очі ши­ро­ко на Ан­ну, мов­ча­ла хви­лин­ку… Та ли­ше не­дов­гу хви­лин­ку. В сліду­ючім уже мо­менті ур­ва­ла­ся нит­ка її терп­ли­вості і чис­то гра­дом по­си­па­ло­ся їй з уст:


- Ти… ти… ти знаєш, що лю­ди про ме­не роз­ка­зу­ють? Ти, що в те­бе шкіра на пле­чах са­ми­ми син­ця­ми вкри­та, ти, що завт­ра бу­деш ми­лос­тині від лю­дей про­си­ти? Ти знаєш, що лю­ди про ме­не роз­ка­зу­ють? Агій на твою го­ло­ву, що та­ке знаєш? Ану, ка­жи за­раз, най по­чую! - клик­ну­ла без відди­ху

1 ... 59 60 61 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"