Читати книгу - "Злочини у сфері службової діяльності: кримінально-правова характеристика."
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Н.О. Гуторова також виділяє чотири види службових осіб:
1) представники влади; 2) особи, які займають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих обов'язків; 3) особи, які займають посади, пов'язані з виконанням адміністративно-господарських обов'язків; 4) особи, які виконують організаційно-розпорядчі обов'язки чи адміністративно-господарські обов'язки за спеціальним повноваженням[301].
Дещо непослідовною є позиція щодо видів службових осіб В.І. Тютюгіна, який у 2001 р. писав, що до кола службових закон відносить осіб, які: 1) здійснюють функції представників влади або обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків[302], а у 2004 р. В.І. Тютюгін уточнив свою позицію, виділивши чотири види службових осіб: особи, які постійно або тимчасово: 1) здійснюють функції представників влади; 2) обіймають на підприємствах, в установах або організаціях незалежно від форми власності посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих обов'язків; 3) обіймають посади, пов'язані з виконанням адміністративно-господарських обов'язків; 4) виконують зазначені обов'язки за спеціальним повноваженням»[303].
Суперечливою і не досить чіткою є позиція А.В. Савченка, В.В. Кузнецова та О.Ф. Штанька, які, з одного боку, навівши текст п. 1 Примітки до ст. 364 КК, роблять висновок, що Закон до службових «відносить осіб, які: 1) здійснюють функції представників влади чи 2) обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або 3) посади, пов’язані з виконанням адміністративно-господарських обов’язків»[304], тобто обумовлюють визнання тих чи інших осіб службовими наявністю обіймання ними певних посад. При цьому вони уточнюють, що «для визнання особи службовою не має значення, чи обіймає вона відповідну посаду за призначенням або внаслідок виборів, отримує за виконання службових обов'язків винагороду чи виконує їх на громадських засадах»[305]. Разом з тим вони пишуть, що виконання функцій службової особи особі може бути доручено.
Виходячи із функціональних прав і обов'язків, які на них покладаються і ними виконуються, тобто із змісту компетенції (повноважень) та характеру вчинюваних дій, службових осіб можна поділити на такі категорії (види):
1) особи, які постійно чи тимчасово здійснюють функції представників влади;
2) особи, які виконують організаційно-розпорядчі обов'язки у зв'язку з постійним чи тимчасовим обійманням посади на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності, чи виконують такі обов'язки за спеціальним повноваженням;
3) особи, які виконують адміністративно-господарські обов’язки у зв'язку з постійним чи тимчасовим обійманням посади на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності чи виконують такі обов'язки за спеціальним повноваженням[306].
За другим критерієм можна також виділити три категорії службових осіб:
— особи, які виконують зазначені функції чи обов'язки постійно;
— особи, які виконують зазначені функції тимчасово;
— особи, які виконують організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські обов'язки за спеціальним повноваженням.
Щодо виконання функцій представників влади, то вони, виходячи з буквального, логіко-граматичного тлумачення тексту п. 1 примітки до ст. 364 КК, можуть виконуватись лише постійно чи тимчасово і не можуть виконуватись за спеціальним повноваженням.
За характером взаємовідносин особи із підприємством, установою, організацією та правовими підставами виникнення у особи повноважень чи обов'язків — обіймання посади чи наділення спеціальними повноваженнями.
За цим критерієм можна виділити або три категорії службових осіб: 1) особи, які здійснюють функції представників влади; 2) особи, які обіймають на підприємствах, в установах чи організаціях, незалежно від форми власності, посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків; 3) особи, які виконують організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські обов'язки за спеціальним повноваженням), або ж чотири категорії: 1) особи, які постійно чи тимчасово здійснюють функції представників влади; 2) особи, які постійно чи тимчасово обіймають на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих обов'язків; 3) особи, які постійно чи тимчасово обіймають у тих же організаціях посади, пов'язані з виконанням адміністративно-господарських обов'язків; 4) особи, які виконують зазначені обов'язки за спеціальним повноваженням.
За критерієм правового статусу службової особи можна виділити такі їх види: особа, яка обіймає певну виборну посаду (народний депутат України, депутат місцевої ради тощо); особа, яка виконує обов'язки перед державою (військовослужбовець, який залучається до охорони громадського порядку); особа, яка обіймає певну посаду на підприємствах, в установах чи організаціях; особа, на
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Злочини у сфері службової діяльності: кримінально-правова характеристика.», після закриття браузера.