Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Чигиринський сотник 📚 - Українською

Читати книгу - "Чигиринський сотник"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чигиринський сотник" автора Леонід Григорович Кононович. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 58 59 60 ... 179
Перейти на сторінку:
нічна пітьма. Книга друга
Бісурканя

I

Неподалік від Кичкаської переправи, на лівому боці Дніпра, що за старосвітчини прозивався татарським берегом, стояла висока могила. Давня-давня вона була, що аж розсунулася, — порозмивали її дощі та зливи, стовкли та порили орди, як ішли в Україну, тож зробилася її верхівка плисковата й кругла, наче майдан. Як їдуть було запорожці з Січи на волость, то перш ніж переправитися через Кичкас, спиняються на тій могилі, щоб кинути оком доокруж — чи не зачаїлися десь у Дикому Полі татаре, котрі пантрують подорожніх на переправі. Так воно й зараз було: насилу почало благословлятися на світ, як виїхав із сивих росяних трав козак на добрячому вороному коні і, сторожко глипаючи навсібіч, побрався на ту могилу, поганяючи жеребця нагайкою.

Був то й не козак, а радше джура козацький, мизатий та опецькуватий, у завеликому на нього жупані, підперезаному дорогим червоним поясом. Як спинився той джура на могилі, то звівся у стременах, роззираючись зокола, та так нічогісінько й не розгледів — стояв у Дикому Полі густий туман, білий, наче молоко, що за десять кроків і не видко вже нічого було.

— А нех тобі всячина! — закляв джура півголосом. — Ще спірве мене тут орда, щоб її й слід запався! А того гицля, бач, немає…

Туман плив довкола нього, звиваючись химерними молочно-білими сувоями. Хтів було хлопчак злізти з коня, та подумав трохи і поклав за ліпше не робити того — в тій імлі хто завгодно міг підкрастися та накинути зашморг на шию.

— Нічого, — буркнув він собі під носа, — зате підлатавсь я добряче… Коня ось якого доскочив, пістолі турецькі ще й шаблюку, що трьох таких коней варта!.. А в Січі нехай тепер лікті кусають…

Кінь хоркнув і, переступивши з ноги на ногу, глипнув на нього здоровецьким настороженим оком.

— Стій, стій, вовча потраво! — стусонув його джура кулаком по голові.— Ось дождемося того пекельника — щоб його й путь закипіла, де він там дляється! — та й поїдем додому, на Переяслов, де дядько полковником! Давненько я його не бачив, собаки такого… Кажуть, старий уже зробився і геть нездолящий! А я от приїду на вороному верхи, та в жупані шляхетському, та дорогим оружжям сяючи… Бач, скажу, яким козаком зробився Барабаш, небіж твій, которого ти поміж комишники запроторив! Та нагайкою його, нагайкою… А що, спитаю, чортів дядьку, де моя батьківщина? Гадаєш, як оддав мене маленьким на Січ, то вже й кістки мої в тих степах зотліли? Думаєш, маєток мій можна під себе підгребти та й качатися собі, мов той кіт у сметані?

Замовк Барабаш і знову почав у тишу вслухатися, та нічого не почув, крім далекого лопотіння води на Кичкасі.

— А, може, й не так зробимо… — знову озвався він сам до себе. — Навіщо мені той дядько, чорти б його вхопили з усім гамузом! Зберу, може, ватагу таких зухів, як я оце сам, та будемо шарпати козаків заможних, ляхів шляхетних да купців московських і волоських у Дикому Полі, лупу[44] собі здобувати та ділити по-братньому на шаблю! Мені, як отаманові, звісно, найбільша частка належатиметься…

Ото так він балакав сам до себе, наполохано зиркаючи вусебіч, та й не зуглядівсь, як зачорнів у тумані силует якогось птаха. Був то крук, старий-старий, аж сивий уже. Сторожко та безгучно описав той крук одне коло над могилою, а потім і друге, а далі сів на вербовому кущі, що ріс неподалік, та й зіщулився і принишк, зробившись геть невидним поміж густого листя.

— Де ж сей чортів полигач, щоб йому добра не було!.. — вже пошепки озвався Барабаш, міцніше стикаючи повід у руці.— Казав, ще до схід сонця буде, а воно ж і розвиднилося вже! Чи плюнути на нього та чкурнути відціля, поки не пізно? А то ще яка чата із Січи проїжджати буде та в лика мене візьме… О, то вже дадуть мені хлости! Припнуть до стовпа на січовому майдані — та киями, киями! А як помастять шкуру тим дубовим салом, то вже хліба їсти не будеш…

Допіру він теє промовив, як, нагинаючи мокру траву, зірвався над могилою дужий студений вітер, застугоніло в небі, зануртувало, наче вода в дніпровому чорториї, заволало жаским понизливим голосом, — і з сивої імли, тяжко махаючи крилами, виринуло темне страховище з палючими, мов жаруки, очима.

— Господе, твоя воля! — затуляючись долонею, зойкнув Барабаш.

Кінь його від переляку диба зірвався, а тоді присів на задні ноги і задрижав, наче осиковий лист, сам себе не тямлячи.

— Здоров, чортів сину! — зареготався чоловік, що верхи сидів на тій потворі.— Не бачив такого дива, еге?

Кружляло й кружляло страховисько над могилою, а Барабаш знай головою крутив, озираючись на нього.

— Здорові будьте, пане Мурмиле! — нарешті озвався він, перекрикуючи свист і стогін шаленого вітру. — Та сідайте-бо на землю вже!.. Що се ви надумали таке, нехай господь милує!

Знову зареготався

1 ... 58 59 60 ... 179
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чигиринський сотник», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чигиринський сотник"