Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Око пророка, або Ганусь Бистрий та його пригоди 📚 - Українською

Читати книгу - "Око пророка, або Ганусь Бистрий та його пригоди"

253
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Око пророка, або Ганусь Бистрий та його пригоди" автора Владислав Лозінський. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 58 59 60 ... 70
Перейти на сторінку:
та скрипку візьме з собою, щоб було весело.

Матвійко знову добряче сьорбнув меду, промовивши:

— Коваль клепле, поки тепле, — а потім розповідав далі, а я і батько слухали його з великою цікавістю: — Увечері їли, пили, танцювали, бажали собі добра в майбутньому, а я мусив грати і слину ковтати, і лиш бога просив, щоб якийсь із них подавився або щоб його параліч розбив і трясця напала, і ще втішався я, що довше грає скрипка голосиста, ніж видержать ноги танцюриста. Підстароста пив за чотирьох, а гайдук Кайдаш, як помітив я, дуже стримував себе, очевидно, негідник, хотів тверезий іти на п’яного. П’ючи, все торгувались, але підстароста, хоч уже ледве на ногах держався і ледве міг белькотати, не уступав ні гроша; чим більше, шельма, пив, тим твердіший був. Папери тримав у себе за пазухою, а між ними і ваше утвердження було, але він навіть не хотів показати його Кайдашеві.

— Я за мішок, ви за домок! — сказав. — Якщо викладете мені на стіл двісті злотих, то зіскоблю або при вас спалю королівський декрет.

Наостанку підстароста вже й сидіти не міг; от-от з табурета перекинеться; на чекай лиш руками опирається Каже йому Кайдаш:

— Ідіть у бокову кімнату, відпочиньте; потім знову будемо говорити!

Повів його у бокову кімнату до ліжка. Сідає на ньому підстароста, лягати не хоче. Кайдаш підповзає до нього, ніби хоче обняти і поцілувати його, а сам під жупан до паперів, злодій, лізе. Однак підстароста, хоч і п’яний, держиться насторожі: тільки Кайдаш підкрадеться до нього, він — за чекай і в голову йому цілиться. Відступив Кайдаш, повернувся у вітальню; очевидно, хотів підождати, поки староста засне, та, видно, боявся його, бо кличе мене в куток і каже:

— Матвійку, хочеш мати приятеля і заробити п’ять злотих?

— Добре одне і друге; чом би й ні?

— Матвійку, підстароста злий чоловік, страшенний шельма, він тебе й за собаку не вважає, примушує працювати, як вола, а їсти не дає; скрипку в тебе забрав; тримає тебе, мов у тюрмі!

«Ага, ось у чому заковика! Туди тобі й дорога, негіднику», — думаю собі, але нічого не кажу, лиш головою киваю жалібно.

— Матвійку, — каже далі гайдук, — ти вмієш читати; йди у бокову кімнату, вийми у цього п’янички папери зпід жупана, а між ними є один, в якому про Марка Бистрого йдеться; той папір має велику печатку. Добре затям, про Марка Бистрого там пишеться; візьми той папір і принеси сюди. Нічого це тобі не пошкодить. П’ять злотих матимеш!

— Або чеканом по голові, — кажу я, — і це певніше, ніж ваші п’ять обіцяних злотих. Обіцяне — синиця в небі. Дайте зараз п’ять злотих, а папір буде!

— А як не буде?

— Чому ж не має бути? Певно буде; хіба можу я не добитися цього, коли ви тримаєте мене в своїх руках.

Дав мені мадьяр п’ять злотих у руку, хоч і дуже неохоче, негідник, певно, мав собі в думці потім відібрати їх у мене. Тоді йду я в бокову кімнату, але із скрипкою під пахвою; дивлюся, підстароста сидить на ліжку і дрімає. Підходжу до нього, а він розплющує очі і зразу за чекан, та коли впізнав, що це не гайдук, а я, каже:

— Матвію, де це я?

— У себе вдома, пане.

— То зніми з мене жупан і чоботи роззуй; піду спати.

Я стягнув з нього чоботи, а він зразу ж ліг і вже хропе. Я тоді витяг у нього папери, натрапив щасливо на оцей великий з печаткою; бачу, стоїть там Марко Бистрий, виразно виписаний кілька разів великими буквами; вхопив я декрет, сунув за пазуху, відчинив тихенько вікно — плиг! — вискочин у сад, а потім навтіки скільки духу було; з саду — в поле, з поля — в ліс, і тільки мене й бачили в Підбужі. Дістався я під Перемишль і хотів далі йти на Угорщину, але коли я грав людям у Ніжанковичах, то почув один проїжджий придворний музикант; сподобалася йому моя гра, і він забрав мене з собою. Тепер уже й ноти трохи вмію читати, а як краще підучуся, то, може, десь стану органістом.

З немалою радістю вислухали ми розповідь Матвійка, і батько ще раз велів дати меду, хоч у гаманці мав мало.

— Бог заплатить тобі, Матівійку, — каже, — до смерті тобі цього не забуду! А поки станеш органістом, моя хата завжди буде для тебе відчинена, як і раніше; останнім куском хліба поділимося з тобою. Але, Матвійку, чи ти моїй жінці дав знати, що прийшов королівський декрет?

— Я відразу хотів їй переказати це, навіть сам пішов би до Стрілкович, хоч це і було не дуже безпечно, але Маркової немає в Стрілковичах у ткача Севастіяна.

— Немає? — вигукнули ми з батьком. — А деж її тепер шукати?

— Казали люди, — мовить Матвійко, — що пішла до Львова, де пан Зибулт якусь добру службу нараяв їй, а в Отірілковичах небога не могла прожити. У Львові, певно, знайдете її.

Батько, почувши це, посмутнів, але мені щось підказувало, що коли це пан Зибулт, дядько Мар’яночки, порекомендував ту службу, то мати може бути тільки у Григора Невчасного і більш ніде. Отепер я вже хотів би на крилах летіти до Львова.

XVIII Духівниця вороби

В Глинянах наздогнали нас козаки: старий Галушка з Семеном і Вовкулаком. Вони хотіли забрати мене з собою, щоб я скоріше прибув до Львова, <бо з тими кіньми Захновича ми їхали дуже помалу, але я не бажав покидати батька і лиш просив Семена, як тільки буде у Львові, щоб зайшов до пана Невчасного і сказав, що ми вже повертаємося: майже певний був, що

1 ... 58 59 60 ... 70
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Око пророка, або Ганусь Бистрий та його пригоди», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Око пророка, або Ганусь Бистрий та його пригоди"