Книги Українською Мовою » 💙 Класика » День на пастівнику, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "День на пастівнику, Мирний"

160
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "День на пастівнику" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 5 6 7 8
Перейти на сторінку:
харчю. Іван порився у торбі, витяг чималий шматок хліба, невеличку тараньку і, зайшовши у тінь, під бурту, почав тараню чистити. Грицько підійшов до брата.

- Давай усю тараню поїмо,- сказав Грицько,- йому нічого не зоставимо.


- Нехай йому з його таранею,- одказав Івась.


- Ну, так заховаймо де. Їй-богу, давай заховаймо! - Очі у Грицька весело заграли, він мерщій схопився і побіг пере­ховувати торбу.


Поки Івась чистив тараню, Грицько носився з торбою, хотів заховати у бур'яні - видно, намірявся занести аж в осоку до озера - та роздумав.


- Годі тобі носиться з нею, іди вже їсти! - гукнув на його Івась.


Так Грицько і не переховав торби, тільки кинув на сонці у траві та й побіг до брата.


Сонце стояло якраз над головою; не гріло - палило; польовий вітер такий сухий, гарячий. Овечата ледве сновигали по траві, шукаючи тіні, і, не знаходячи, жалібно деренчали, голови їх хилилися, боки ходором ходили; чорний бичок, лупаючи очима, де стояв, там і ліг, руденьке телятко бекало, мов жалілося; та й душно ж як! Справді бу­ло душно, аж варко, так душно. Нігде було заховатися, ні­где голову приткнути у тінь, бо й тіні не було, сонце стоя­ло якраз над головою. Степ мов палав під тим світом, зв'я­лена трава хилилася додолу, нігде ні птичого гласу, ніяко­го гуку не чутно, хіба де здалека донесеться, як хававкне перепел, ударить раз-удруге та й замовкне. І в Ратієвщині помовкло птаство; одно поховалося по гніздах, друге поле­тіло за здобиччю, одна тільки бездомна птиця - зозуля, перелітаючи з деревини на деревину, сумно кувала.


Брати, пообідавши своєю сухою стравою і напоївши ове­чат і чорного бичка,- Грицько так-таки і не схотів гнати до водопою Василевого товару,- повкладалися прямо на траві, на сонці, їх запечена шкура казала, що не первина їм лежати при такій спеці. Тепер вони тілько трохи набік поодвертали голови, сонце догрівало найбільше у спину. Івась зразу заснув. Грицькові ж не спалося; йому хотілося діждатися того часу, коли вернеться Василь і почне їсти: чи справді він буде тим ножиком, що різав ящірку, різати і хліб. Для сього разу він і нове прозвище пригадав Василе­ві: ящучур! «І знайомим хлопцям розкажу, щоб і вони так його дражнили,- думав він,- я йому не сим, то другим віддячу!»


Ні з ким він ніколи так не ворогував, як з Василем, і Василь не любив Грицька; брати двоюрідні - вони жили гі­рше чужих, гризлися, як кішка з собакою. Аби що запримі­тив Грицько за Василем,- зараз і вибива йому очі, на глузд піднімає. І Василь не мине случаю, щоб чим Грицькові дозолити; тільки все стиха, крадькома, як кішка, мов і не він, то кийок мережаний поламає, то пужалко цяцьковане закине, то м'яч украде і захарпає, а часом і боки накладе Грицькові. Така спірка, така ворожнеча ніколи між ними не втихає, щодня вони за що-небудь та й погризуться. От і тепер досада їсть Грицькове серце, і він тільки дожида слу­чаю оддячити, дожида Василя.


Йому не довго довелося дожидати. Широка розвальку­вата постать Василева замаячила, чимчикуючи від Ратіє­вщини прямо до бурти. Здоровенна голова, мов гарбуз, міц­но сиділа на короткій шиї, кругле, широке лице лисніло від поту; сірі очі бистро бігали. Ось він уже наближається до того місця, де лежить Грицько. Ступінь-другий... і ви­соко стрибає через його.


- Тобі не можна обійти! - обізвавсь Грицько, піднявши го­лову.


- Чого ж ти ліг на дорозі? - відказав Василь і прямо поч­валав до торби. Тута ж коло неї опустився він на траву, ви­тяг хліб, тараню і почав трощити. Він не чистив тарані, як Івась, а з цілої кусав шматки, випльовуючи луску з рота.


- Іч, прокляті! Положили торбу якраз на сонці - хліб на сухар зісохся! - сказав він, витяг ножик з кишені і, як штри­кав ящірку, почав штрикати та колоти хліб.Грицько крадь­кома поглядав на його і про себе реготавсь. «Хоч би подавився, ящучур!» - подумав.


Василь, поколовши хліб, глитав його, як індик зерно.


- Чи вже напували?- спитав він, попоївши і вмощуючись на торбі лягати.


- Своїх напували,- повагом одказав Грицько.


- А моїх? - скочивши, мов ужалений, скрикнув Василь.


- Сам де був? Ящірок поров? - уїдливо спитав Грицько.


Хвилину Василь постояв, це зразу - прискочив до Йвася, що, розплатавшись на траві проти сонця, спав, як убитий, і штовхнув його у бік ногою.


- Іване! Чому ти не напував товару? - скрикнув він.


Івась спросоння не розібрав нічого, підвівся, сів і, лупаю­чи, дивився на Василя сонними та мутними очима.


- Навіщо ти його будиш? Нащо займаєш? - скрикнув Гри­цько, схопившись з місця й підбігаючи до Василя.


- А твоє яке діло? Ти спрос?


- Дуля тобі в нос! - скрикнув Грицько.- Тільки мені його займи - то дивись! - він показав йому кулака.


Івась, полупавши очима і поскрібши у потилиці, знову ліг і зразу заснув.


- Не дуже лиш носися з своїми кулаками, бо поодбиваю! - сказав, одходячи, Василь.


- Хто, ти? - кричить Грицько.


- Я! - одрубав Василь.


Грицько погнався, Василь потяг навдьори. Грицько став, плюнув і, вернувшись на місце, ліг. Він удовольнився,- Василь утік від його, злякався! Шкода, що Івась спить, не бачив. І Грицько радий закрив очі.


Василь, походивши манівцями, одлучив своїх овечат, зайняв руденьке телятко і погнав до водопою.


Він довго не вертався; уже і Грицько заснув, і Івась прокинувся, а його все не було. Сонце повернуло з полу­дня; його косе проміння зробилось ще пекучіще, ще гаря­чіше; вітер зовсім затих: сухе, жовте, аж червоне, повітря віддавало горілим, і в полі здавалось мов серед печі. Івась, прокинувшись, довго сидів, чухався, утирався від поту, поки трохи прочумавсь. Що йому зразу почулось - це якесь чудне деренчання, мов хто на дудці грав. Що воно? де воно? Він озирнувся, розглядав. Грицько он лежить, спить; овечата розбрелися, скубуть травицю. Чого ж їх так мало? І руденького теляти немає... Де се воно подівалося? Івась кинувсь до Грицька.


- Грицьку, Грицьку! Чого не всі вівці? Де руденьке теля­тко?


- Василь погнав до водопою,- промовив Грицько, лупну­вши очима і позіхаючи.


Івась постояв над ним.


- Грицьку! годі вже спати, пізно. Ось устань; щось десь грає, та ловко так.


Грицько підвівся. Хрипле деренчання хвилею промча­лось над ними.


- Чув? Що воно? - питав Івась.- А ходім подивимося.


Грицько

1 2 3 4 5 6 7 8
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «День на пастівнику, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "День на пастівнику, Мирний"