Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Чому я не втомлююся жити 📚 - Українською

Читати книгу - "Чому я не втомлююся жити"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чому я не втомлююся жити" автора Ярослав Йосипович Мельник. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 59 60 61 ... 68
Перейти на сторінку:
ній, і потім вона буде вже не собою, а кимось іншим, вона це зрозуміла — і зрозуміла, що це буде, неминуче. У неї відібрали вже все і тепер відберуть її саму! І вона хотіла побороти ворога, позбавити його влади.

— Це такі уколи — не бійся, — сказала лікар. — Все буде добре.

— Відв’яжіть мене! Мені погано!

— Не можна. Ти ще хвора, — і, подумавши, вона запитала: — Навіщо ти катувала свою дитину — тобі було від цього солодко, так? Не бійся, скажи.

— Ні, це не те, — Домініка не могла слухати цих слів «катувала свою дитину», їй нестерпно було бачити, як хтось захищає її дитя — яке вони мають право? У них є свої діти, а до її дитини їм немає діла!

— Ні, є, — лікар поправила окуляри і раптом зі злістю подивилася їй в очі. — Ти живеш в суспільстві, не в лісі! Ти не отримаєш дитини, поки з тебе не вийде твоя дурість!

— Лідіє Петрівно, ну що ви, — молодий чоловік з борідкою ступив крок вперед. — Як ви можете?

— Та набридли вони мені! — жінка в окулярах голосно захлопнула журнал, відвернулася, випнувши нижню губу. — Це вже третя за останній місяць. Ніканорова, з шостої палати, потім ще ця, яка топила свого у ванні. Навіщо ми з ними няньчимося? Вони ж це відчувають. Пам’ятаєте, лежала у нас викладачка, з університету, — вона повернула голову до чоловіка з борідкою. — Позаторік ми її випустили, а що вона зробила? — Наступного ж дня всадила у своє власне дитя шість ножів. Я її запитую — навіщо ти це зробила? А вона: знала, що не віддасте мені, заберете собі, знаю я вас. Я б таких матерів розстрілювала, а не лікувала.

— Ні-ні, Лідіє Петрівно, вам не можна тут працювати, не можна, я знову і знову в цьому переконуюся.

— Та що ви говорите — ви попрацюйте тут з моє. Мені кажуть — це люди: люди поводяться по-людськи, я вам скажу.

— Ні-ні, це люди, це люди, Лідіє Петрівно, вони хворі люди.

— Ви — ідеаліст, старий ідеаліст, Сергію Івановичу, вам треба їхати в провінційне містечко, психотерапевтом, а не панькатися з ідіотами.

— Та ні, Лідіє Петрівно, мені здається, я саме тут потрібен... От ви кажете — ідіоти... Можливо, я сам такий ідіот... Достоєвський, знаєте...

Хороша людина Сергій Іванович, хороший молодий лікар — він її захистив, він зрозумів, що не можна так з нею. Куди вони пішли всі? Голоси начебто звучали, і їх немає: може, вона придумала їх? Бідна жінка всадила шість ножів у синочка — вона вбивала його і плакала, просила у нього вибачення; вона його занадто любила, щоб віддати комусь. Де зараз її Торвіг, її синочок? Вона забула про нього! Прив’язана, вона думала тільки про свою свободу. Бідний Торвігу, йди до мене!

— Що, мамочко, я скучив за тобою, якби ти знала, як я скучив!

Він припав до її лікарняного халата, сховав обличчя в неї на животі.

Вони присіли на лавку.

— Ти довго ще тут будеш, мам?

— Я не знаю, обіцяють, що скоро випустять.

— Я люблю тебе.

Домініка, бліда, схудла, погладила сина по голові: всього лише погладила, не кинулася до ніг, не цілувала, божевільна від радості. Вона пережила вже все — все, що дано пережити людині: зараз, коли вона любила Торвіга не надто пристрасно, — він став їй ближчим, теплішим. Адже вона не раз померла за ці дні. Тепер вона любила в ньому не себе, а його. Її вже не було. За цей час вона зрозуміла, що вона — це вона, постаріла, напевно — хвора, життя її скінчилося, їй двадцять-тридцять років до смерті. А Торвігу шістдесят років до смерті, і це інша людина: можливо, чийсь майбутній чоловік, велика людина. І ця інша людина, бентежачись, говорить незвичайні для нього слова: «я люблю тебе». Він відчуває, що вона хвора і стара, і — може, вперше — він шкодує її. Так ось, чого вона хотіла, так ось, що таке щастя не самотності у світі — це жалість іншої людини до тебе. І щоб цей інший був для тебе іншим, не надто переходив у тебе, щоб ти не забувала себе поряд з ним — не надто забувалася. І тоді його жалість — це твоя радість розуміння, що ти є, для когось ти є, рідний, не чужий. Нема чого тобі шукати себе у чорній дірі між зірками. І тоді, зрадівши такому відкриттю, ти йдеш, закриваючи за собою двері, і стоїш, притулившись чолом до стіни. І ти відчуваєш, що є у світі добро і є у світі Бог, який восславляє і утверджує торжество добра над злом: торжество рідності над відчуженістю, єдиного над роз’єднаним. Та він сам, Бог добра, являється тобі в твоєму почутті, у твоїй радості. Він дихає теплом у твої очі — і ти плачеш, притулившись до стінки: тоді ти вище за просто людину, просто самолюбство в собі. Скажи — що тобі твоє «я», твоя образа, твій біль, принесений тобі іншою людиною? Адже ти сховався від нього в атомі любові, і стріли, кинуті в тебе, летять мимо — і ти навіть не розумієш, що кимось вони кинуті і десь вони проткнули тебе, наповнивши злістю. Цього не

1 ... 59 60 61 ... 68
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чому я не втомлююся жити», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чому я не втомлююся жити"