Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Дожити до весни 📚 - Українською

Читати книгу - "Дожити до весни"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дожити до весни" автора Надія Павлівна Гуменюк. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 59 60 61 ... 93
Перейти на сторінку:

Втім, у гості бабця не дуже поспішала запрошувати, навіть хвіртку не відчинила – пострілювала з-за неї цікавим поглядом то на голову, то на «Тойоту», то на Анабель.

– Діло, діло, тітко Явдохо. Замовницю вам привезла, хату їй треба перебрати – кличте-но дядька Івана.

– А він у Петька, оно через штахети. Ниньки ходили на карасі31 до озера, а теперика у хліві запорують, їдло бидлові кладуть. Зара гукну, то гвавтоньки32 прибіжать. Ви-те проходьте, проходьте на Петрове подвір’я.

Анабель підійшла до сусідської хвіртки й зупинилася. Ноги мов приросли до землі, жах вирвався з потаємної скриньки пам’яті й ухопив за серце, а тоді хутко-хутко обплутав усе тіло, як павук довірливого метелика. Метелик запручався, спробував вирватися, полетіти геть, але намарне. Клятий павук! Скільки років вона намагалася звільнитися з його липкої павутини! Але пережите в сімнадцять, приховане від усіх, не висловлене, не вихлюпнуте, затаєне в глибинах єства, так і ходить за нею, так і тягнеться, як нитка за голкою. Ніяк не вдається позбутися ні того спогаду, ні того страху.

– Проходьте, пані, чого ж ви-те стали? – Явдоха підштовхнула її в плечі. – Тамечки й договоритеся про все. Мої хлопи зговірливі.

Чоловіки справді не змусили себе довго вмовляти, раді були, що заробіток трапляється. За скільки впораються?

– Та воно б і за місяць мона. Що там тую дерев’яну халабуду розібрати і зновика скласти? Це ж як того… – Петро зашпортався, але хутко згадав потрібне слово, – як конструктора для дітваків. Але ж підмурок не перенесеш, його на новому місці мусово зробити. Та й осінь ниньки, городи запорувати треба – і свій, і материн. То, щитайте, ще місяць набіжить. Але ніхто вам тую роботу хутчіше не зробить, навіть не шукайте.

Пообіцяла, що не шукатиме.

– Гарний у вас будинок. Також, мабуть, самі будували? – показала на Петрову хату, пофарбовану на ясно-зелене.

– А то хто ж? Самі, пані, самі, – затарабанила Явдоха. – У моїх хлопів руки ростуть із того місця, що треба. Не те, що в декого, що й цвяха в стіну забити не вміє. Тутика, ко’ б ви знали, така розвалюха стояла, таке ніц не варте. А хазяїн… Та який із нього хазяїн? Як із клоччя батіг. То Іван з Петром як взялися, як взялися! Самі дерево в лісі вибирали, і зрізали, і привозили, і дилі робили, і сволоки, і вікна, й двері. Чужої помочі мало було, зовсім мало, хіба на півмізинця. Довго строїли, а построїли – самі бачите як. Онукам на все життя вистачить, ко’ б тіко не їхали з дому. А чого їхати за тридев’ять земель? Чого шукати? Оно ліс, озеро, своя земля. Аби здоровля – і жити мона, як у раю.

– У раю, мамо, хоч голяка ходи, та ще ж і їдло на кожному дереві висить – бери-не хочу. І комп’ютера з новою мобілкою на додачу ніхто не клянчить, і джинсів та мештів не випрошує, – Петро шикнув у бік вікна, до якого приплюснувся кирпатим носом русявий хлопчина. Але той і не думав ховатися, зацікавлено розглядав гостей.

– Жили ж ми без цих ваших комп’ютерів і мобілок. От скажи, Іване, хіба злецько було без них?

Дід Іван, невеличкий, висушений роками та безкінечною роботою, в якомусь рудому лапсердаку й дерматиновому картузі, стояв перед круглою Явдохою, як горобчик перед старою поважною вороною, і тільки головою похитував на знак згоди. Він, мабуть, ще після весілля передав жінці на довічне користування своє право голосу й відтоді навіть не пробував заговорити.

– Ну от, ви-те бачите – Іван те саме каже. Чого їхати? Куди їхати? Та ж теперика…

– А де ж подівся той… з клоччя батіг? Теж за тридев’ять земель поїхав? – Анабель обережно перебила суперечку, що, вочевидь, мала якийсь свій підтекст у сімействі Лесів.

– Хто? Артьом? Чи ви-те, пані, смієтеся? Кому тамечки, за тридев’ять земель, такий воропаха, поштурмак такий потрібен? Він і тутечки світом нудив. Як забрали його до больниці, то так і завіявся десь. Ми ждали, ждали, а тоді пішли в сільраду, так, мовляв, і так, хотіли б синові хату зладнати на сусіцькому дворищі – місцина гарна, грудок, та й біля рідної симні близько. Але мо’ ще хазяїн вернеться. «Нє, сказав голова, не вернеться. І ніякі родичі не озивалися. Мабуть, їх у нього і немає». Отак все й рішилося. Артьом, хлоп той, із ганджем був, і руками не дуже щось умів утяти, і з головою не дружив. Фамілія? Нє, фамілії не помню. Бабу його, Катьку, Ропухою прозивали. От і він, значить, чи Ропуха, чи Ропух. Нє, фамілію не знаю. Та то ж коли ще було – за царя Гороха. Та й нащо забивати голову тим, що не треба. А чого це ви-те питаєте? Га? Чого це? Який вам інтерес? Нащо вам тая фамілія його? Може, родичка яка об’явилася? Десь я нібито виділа вас. Але то вже, знаєте, панюсю, ваш поїзд пішов. Де ви-те раніше були? Пізно про теє говорити.

Анабель заспокоїла балакучу Явдоху: ніяка вона не родичка нещасного воропахи та ні на що не претендує.

Дорогою назад запитала голову сільради, чи знає та щось про чоловіка з ганджем, який жив на тому місці, де тепер Петрова хата стоїть. Ніна Василівна і не могла знати: вона

1 ... 59 60 61 ... 93
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дожити до весни», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Дожити до весни"