Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Дворіччя. Книга українця 📚 - Українською

Читати книгу - "Дворіччя. Книга українця"

254
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дворіччя. Книга українця" автора Мирон Козак. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 60 61 62 ... 74
Перейти на сторінку:
до Гроба Господнього, а завжди шукав Живу Істину: «Подяка Блаженному Богові за те, що потрібне зробив нетрудним, а трудненепотрібним... Царство Боже всередині нас. Щастя в серці, серце в любові, любов же у законі Вічного... Не шукай щастя за морем, не проси його в людини, не мандруй по планетах, не плазуй по земній кулі, не вештайся по Єрусалимах...»

Ви, Миколо Васильовичу, не каралися б так тяжко, якби прочитали Тараса Шевченка:


Нема на світі України, Немає другого Дніпра; А ви претеся на чужину Шукати доброго добра, Добра святого...

Так, отче Михайле, скажу я Гоголю, коли стріну його українську душу у Всевишніх Оселях. А вам скажу таке: ваша батьківська хата у тому ж селі Заздрість, де народився патріарх Йосиф Сліпий. У своєму заповіті, вже «сидячи в санях, подумавши в душі своїй», він каже: «Патріотизм і дбання про добро своєї нації вважалися завжди за Богом дані обов’язки». Тож виконуйте ці Богом дані вам обов’язки. А то будете биті, як той піп з вірша Тараса Григоровича Шевченка:


Ходить собі по церковці, Книжечку читає Та сам собі дивується, Що людей немає. Попе! попе! будеш битийНе вмієш читати Та не вмієш так, як треба, Людей научати.

А ось що каже устами Марусі Чурай Ліна Василівна Костенко:


Бог знає все. А батюшці байдуже. Хіба він правду Богу передасть?

...8 грудня 1857 року «інтернований» у Нижньому Новгороді Шевченко пише після десятилітньої солдатчини такі вистраждані слова:


Молітесь Богові одному, Молітесь правді на землі, А більше на землі нікому Не поклонітесь. Все брехняПопи й царі...

Ви, отче, щоразу співаєте в церкві про матір Ісуса Марію і жодного разу навіть не згадуєте, як звали маму Шевченка. Скажіть своїй пастві, що її звали Катерина Якимівна Бойко. І що вона настраждалася на цім світі не менше, ніж діва Марія! І дала Україні Спасителя! Український народ досі живий, отче, не тому, що має чотири переклади чужої Біблії, а тому, що рідною мовою читає Шевченка!

...Восени 1842 року Тарас Григорович плив Балтійським морем у Стокгольм і написав невеличку поему «Гамалія» — гімн козацькому патріотизму і свободолюбству. У турецькій неволі козаки так моляться до рідного Бога:


О милий Боже України! Не дай пропасти на чужині, В неволі вольним козакам! 1 сором тут, і сором тамВставать з чужої домовини, На суд твій праведний прийти, В залізах руки принести, І перед всіми у кайданах Стать козакові...

«О милий Боже України!» — Ніхто більше так не звертався до Бога, як Тарас Григорович Шевченко. Він жив потребою рідного богорозуміння, а не християнськими конфесійними догматами, звертався не до якогось інтернаціонального бога, а до милого Бога України! Бо знав: тільки рідний Бог слово нове між людьми криком пронесе і люд окрадений спасе.

Наш Кобзар мав передчуття сумного фіналу християнської історії людства. Таке передчуття мав не тільки Шевченко. Ось один з найяскравіших прикладів. Канадська індіанська поетеса другої половини XIX століття Полін Джонсон (Текагіонвейк) у вірші «Злодій» описує жорстокий напад білих на табір індіанців:


Ви мій народ пограбували,дивіться в це страшне лице, Зів’яле з голоду! Чи правда, ми маєм дякувать за це? Ви нашу зайняли країну, що ж нам за це хотіли дать? Що принесли ви нам, крім лиха, наруги, муки і проклять? Як заплатили ви за здобич? Як заплатили за наш край? Прийшли ви душу рятувати, а тілу мовили: вмирай! Геть забирайте вашу віруваш бог нам ворог, а не друг. Ви обкрадаєте нам тіло, ви нам упідлюєте дух...

Цілком співзвучно з Шевченковим «Кавказом», де «християне» витворяли ще й не таке! У тяжкому засланні, з казарми Орської кріпості Тарас Григорович голосно запитує самого Христа («Сон», «Гори мої високії...»):


Наробив ти, Христе, лиха! А переіначив?! Людей божих?! ...А получшали?.. ба де то! Ще гіршими стали, Без ножа і автодафе Людей закували Та
1 ... 60 61 62 ... 74
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дворіччя. Книга українця», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Дворіччя. Книга українця"