Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Пекло на землі, Віталій Юрченко 📚 - Українською

Читати книгу - "Пекло на землі, Віталій Юрченко"

1 031
0
24.08.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Пекло на землі" автора Віталій Юрченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 60 61 62 ... 142
Перейти на сторінку:
не збудуєм залізниці, то іншої дороги додому нема, не буде й вороття. Тож берімося скоріше до роботи, – нагадував Харченко, – відпочили досить, час і до праці. Приїхало на пункт якесь начальство. Мають «накачку» робити нашому рукрабові, що мало виконав пляну. Прикрутять, певне, всім нам гайку.

15 березня.

Прибуло до нас начальство: заступник начальника участку та інструктор охорони, а з ними 6 конвоїрів, вишколених на спеціяльних курсах для конвойних команд. Один з них заступив місце зміненого дижурного на пункті.

На пункті весь день напруження, все стало на ноги, настовбурчило вуха. Місцеве начальство – Шібанов став покірненькою особою, що смикалась перед приїздшими, як найулесливіший льокай доброго ресторану. Заступник начальника участку «накачував» рукраба, а інструктор охорони «чистив» конвоя: викликав кожного на таємну авдієнцію, довго кожного школив і кінець кінцем «вичистив» чотирьох найкращих, на нашу думку, хлопців; між них попав і Шестаков – старший нашого етапу за «мягкость і связь с заключоннимі».

На робочих групах теж напружена праця весь день. Начальство й туди заглянуло і виявило подив: малі уроки, кволий темп роботи. «Подтянуться нємедлєнна і здорово подтянуться».

На вечірній провірці заступник начальника участку довго промовляв. Його досить поетична розмова зводилась до такого: Дику північ, де вовки й ведмеді завивають, де «ні проїхать, ні пройти, ні коника провести», – ці дикі хащі перетворити в культурну країну, в якій трактор поле оброблятиме, а льокомотива залізниці виспівуватиме пісню переможця – пролєтаріяту й приваблюватиме кожного в квітучу й бурхливу тоді, а нині дику північ. Праця важка, що й казати, але й ціна – заплата за неї… немаленька: дістати від радянського суспільства право громадянства. Досі у нас зроблено дуже мало. Саботажі на пункті проявляються, дисципліна слабкувата. Помиляються ті, що відважуються протестувати проти усевлонських порядків. Хай не забувають, де вони, і пам’ятають, що в Усевлоні, крім «зоркого» начальства, є штрафізолятор[58]. Геть дур з голови, всю увагу роботі, щоб до весни закінчити рубку просіки, будівництво бараків і з весною заходитись до земляної роботи (насипка землі під залізницю). Уроки збільшити, темп виробництва посилити, з саботажниками, хуліганством найсуворіше боротись.

Говорив довго. Ми слухали, плечима порухували, головами покивували та ногами постукували. Ого – думали – того, що є, мало. Чотирнадцятигодинний робочий день начальство не задовольняє. Каже, збільшити мінімум у півтора рази. А черги, а провірки? Коли ж відпочивати? Де ж сили брати, щоб це гемонське завдання виконати?

– Гражданін начальник! Скільки полагається робочому чоловікові на відпочинок? – Хтось відважився поставити питання, що за вірної відповіді повинно б перевернути всю начальникову промову.

Але він у «розпатякування» не вдавався; сказав, що Усевлон – не місце фільософських «разсуждєній», а місце «ісправлєній», де всякий наказ, кожне слово «ісполнять безпрєкасловно». Хто хоче «ісправітса» – повинен «не смєть імєть суждєній».

Коли так, то нема чого й часу гаяти. «Вопросов» більше не було, й нас відпустили. Начальство заглянуло в шатро і виявило задоволення, що «обстановочка нєчево, устраїлісь прілічно».

– Бодай би ти з такої «прілічної» обстановки до самої гробової дошки не вилазив, – хтось зауважив досить голосно, але начальство подало вид, що не дочуло.

16 березня.

Режим помітно посуворішав. Збудили о 3-й, на розводі говорили суворіше. Прочитали наказ: хто не кінчить уроку, – залишається доробляти до 10-ї години вечора. Коли не впорається й до цього терміну – іде на список симулянтів з позбавленням пайки хліба наполовину, себто 250 г на добу, а гарячу їжу одержує два рази на тиждень; три рази попаде в список симулянтів – відправляють у штрафізолятор.

Життя стало крутіше, понуріше.

Ох, ох…

18 березня.

Роковини Паризької комуни – великого радянського свята. Усевлон дав припис відсвяткувати його на пунктах.

З розводу мене забрали до канцелярії охорони й запропонували підготувати доповідь про річницю Паризької комуни та «коє что художествєннає». Відмовлявся, але Шібанов передав це у формі наказу, ще й зауважив, що треба особливо підготуватись, бо може й начальство буде – вернеться з 12-го пункту.

Став я думати – не так над доповіддю, як над тим «єщо коє чем». Створити будь-яку програмку – безнадійна справа, бо в кого є охота до попису, коли він ледве живий вертається з роботи. Але щось конче треба. Пригадав кілька кумедних віршиків Дем’яна Бедного, переписав їх і попросив вивчити одного хворого, завербував до деклямацій двох «блотів» із хозкоманди, погодився щось «отчехвостіть» сам староста, а листонош Варбаш, що не ходив того дня з поштою, спромігся перед мітингом зібрати кілька душ українців і наспіх проспівав кілька пісень та дуетів (сам голос мав чудесний).

Святкування пройшло, як на усевлонські умови, добре. Доповідь виголосив я краще, як 12 березня. Співали п’ять пісень на диво з чуттям, а декляматорів знайшлось і «зверх програми» (блоти звикли до попису і в біді). Було присутнє й начальство, що вернулося під вечір з 12-го, – видно там «проїзводственная сторона» поставлена краще; було задоволене з вечірки.

Другого дня я не пішов на працю; мене призначили воспітатєлєм[59] пункту.

20 березня.

Новий режім дався чути. Друге шатро, що складалось переважно з блотів, застрайкувало й не вийшло на розвід. Один з них виступив від імені всіх і заявив дижурному, що підуть лиш тоді, як одержать 56 пар онуч до лаптів, 32 пари штанів, та уроки залишать такими, як були раніш. Дижурний умовляв, лякав – не помагало.

Вбіг Шібанов з рукрабом:

– Кто атказиваєтса ідті на работу?

– Всі не хочем, – хором відповіло шатро.

– Кто не сагласєн работать – вихаді на двор.

– Нам і тут добре.

– Значіть, все нє желаєтє?

– Ми вже сказали.

– Харашо, – блиснув Шібанов лютими очима. – Я вам устрою. Ви у меня єщо прасітьса будьотє, – і пішли.

Два конвоїри стали на виході й ні одного з шатра нікуди: ні води, ні їсти, ні з потребою поки не здадуться.

Як вихователь я пробував умовити страйкарів, що в цих умовах така боротьба не доведе до доброго. Але ще й погляду свого не висловив, як мене зупинили й порадили вийти, коли не хочу, щоб хтось викинув.

Хлопці затялись не на жарти. Були між ними досить толкові агітатори і вмотивували плян, як слід. Не мало клопоту завдало це охороні. Мати проти себе 200 чоловік – не що-будь.

Опівдні ще раз прийшов Шібанов, говорив мягше, обіцяв зле взутих післати на сухішу роботу, давав 20 штанів та 10 тілогрійок, але головного – урока зменшити не міг: така норма по всьому Усевлоні.

– Не здаваймось. Він пристане на все. Треба лише розум та одностайність мати.

І шатро постанови не зміняло. Шібанов і рукраб затурбувались. Зібрали всю пунктівську керівничу владу й запитували про думку-раду кожного. Староста мовчав, я не міг нічого «сущєствєннаво пасовєтовать», рукраб схилився на часткову зміну урока, щоб лиш з халепи виплутатись та розформувати шатро, завхоз розпинався, що ніякого одягу на пункті, крім кількох пар штанів

1 ... 60 61 62 ... 142
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пекло на землі, Віталій Юрченко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Пекло на землі, Віталій Юрченко"