Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Політ ворона. Доля отамана 📚 - Українською

Читати книгу - "Політ ворона. Доля отамана"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Політ ворона. Доля отамана" автора Ганна Ткаченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 61 62 63 ... 100
Перейти на сторінку:
і я попросилася дому заскочити.

– Нікуди! – схопила її Настя своїми довгими руками. – Нікуди не пущу! – не обнімала, а вчепилася так, що й не вирватись. – Рівно два тижні сьогодні, як Акима вбито, – не стала доньці переповідати всі ті подробиці, поки Григорій в Ізюм не зайде, вважаючи, що смерть з косою просто полювати стала на її дітей. – А я ж все на картах бачила, тільки не повірила їм. На кого з дітей не кину, а воно… – на неї теж та лихоманка перекинулася і так колотила, що й зуби цокотіли. – Тепер зареклася: що б не сталося, більше в руки їх не візьму, аби тільки напасть така відступила, – вона й справді вважала, що це допоможе.

– Та як же мені вдома залишатися? – донька не проти була, тільки дана обіцянка її мучила. – Завтра вранці по мене заїдуть… – вона вже давно майже нічого там не заробляла, але залишити братію і хворих у такий час вважала гріхом.

– Нікуди! – мати винесла остаточне рішення. – Дякуй Богові, що вдруге обійшлося. А там денікінці на підході, та й червоні не раз повертатимуться. Ще невідомо, де Гриць наш буде, – і так і сяк перекидала можливі події, але передбачити не могла. – А з ним Прокіп, та й Тимофій допомагає час від часу, тож усе залежатиме від того, хто тепер при владі буде і кого ворогом вважатиме, – ще жодного разу так не сходилося все докупи.

У цей час вона думала тільки про своє, але так було майже в кожній хаті. Тож коли люди дізналися про лихо, яке спіткало Святогірський монастир, спочатку налякалися, а потім просто замовкли, неначе їм потрібен був час, аби осмислити: що ж насправді відбувається? Та події так швидко змінювалися, що й часу на роздуми не вистачало. Тому й вони надіялися на якесь чудо, бо від тієї слабкої влади нічого вже не чекали.

8

– Кажуть, у нас знову безвладдя, – Петро швидко збирався до центру. – Хоча й крамниця моя порожня, але вдома не сидиться. Може, й ночуватиму в ній, аби ніхто не спалив, бо тепер зовсім не зрозуміти, хто наш Ізюм займе.

– Ти знову за своє? Удома треба ночувати, а не в крамниці, аби не довелося повертатися в порожню хату, – Настя вже знала, що його Олена днями прийшла додому. – Цікаво, як вона перед тобою виправдовувалась.

– Ніяк. Відчинила двері і сказала: яка я рада, що нарешті добралася до своєї хати, – Петро лише усміхався.

Настя вже чула, що Олену не пустили з коханцем на останній корабель. Якби раніше, то й у Німеччині вже була б, а тут командування не дозволило, бо й свої не поміщалися. Тож поплакавши, притягла рябка додому.

– А ти про Пошталу нічого не чув? Кажуть, що він утік.

– Так, буцімто обрізав дроти на телефонній станції, завантажив на брички й вози залишки грошей і цінностей Ізюмського казначейства й відступив у напрямку Барвінкового. Тільки не судилося йому вибратися з тієї западні, яку сам собі створив – потрапивши до рук денікінської контррозвідки, був одразу розстріляний. А та «зразкова сотня» не перейшла, а швидко перебігла до своїх білогвардійців.

– Сам винен, – у Петра, як завжди, була своя думка. – Коли в людях не розбирається, треба було з кимось порадитись. Ніхто б не сказав, що ті перевертні – надійні солдати. Якби не нагодилися денікінці, вони б самі його вбили, аби гроші та цінності забрати.

– Звісно, хотів вирватись. Тільки ніхто не знає, куди він їхав і кому віз наше добро, – Настя вже і в цьому патріотові сумнівалася.

Григорій ще того дня про все довідався. Йому знову було боляче, адже на бік цієї влади він перейшов ще на фронті, потім підтримував і надіявся на неї до останнього дня; не втрачав надії й тоді, коли стало зрозуміло: вона вдруге не може використати реального шансу. Він і зараз був упевнений, що, врахувавши всі помилки та створивши армію, гріх було не навести лад у державі. «Чому знову так? Чому до влади приходять люди, які потім не знають, що з нею робити? – навіть такі думки йому хотілося рубати шашкою. – Що буде далі?» – відчував і під своїми ногами хитку кладку через бурхливу річку.

– Затиснуть нас у лещата! Ой, затиснуть! – журилися над тим і повстанці. – Треба кудись тікати чи ховатися. Приймати на себе подвійний удар – це божевілля, – так говорили їхні командири. – Далі все залежатиме від того, куди в Києві поверне. Повинні ж як одного, так і другого ворога спиняти, – таку думку мав найбільш досвідчений.

Хай там як, а Григорій теж на допомогу Запорізької дивізії надіявся. Хоча й не сходилась така думка із позицією його партії, усе-таки вважав, що коли її офіційно й не надішлють, Болбочан і сам не ликом шитий, не з таких ситуацій виходив. Та й чотири полки в його дивізії – це велике військо. Однак вони вже до Полтави відступили. Таке сьогодні й на вокзалі чув, де знову було людно.

І цього разу Ізюм нагадував бджолиний вулик – уже не лише багатії покидали місто, а й ті, які мали середній достаток. Збираючись поспіхом, усе майно залишали – таким великим був жах перед приходом російських більшовиків. У їхніх помешканнях навіть іграшки і незакінчені малюнки були розкидані на підлозі, неначе господарі тільки-но вийшли з дітьми на коротку прогулянку. Видно, страхітливі події річної давнини добре запам’яталися заможним ізюмчанам. Гнали з дому й свіжі чутки про несамовиті погроми на Донбасі, які влаштовували ті вояки.

Розділ 4
1

Не сиділося вдома і Карпу: поспішаючи на вокзал, він знову ніс торбину зі своїми робочими причандалами. А дійшовши, кинув шматок старого облізлого кожуха на замерзлу колоду, яка й досі лежала під старою березою, примостився й сам як і колись. Простягнув обидві ноги – одну, яка і в валянку нагрітися не може, і другу, якій і тридцятиградусний мороз не страшний. Сьогодні тут було не так холодно, як зазвичай на Хрещення Господнє, але перехожі, зиркаючи на нього, усміхалися – не вірили, що старий тут надовго затримається. Він і сам не збирався – точно знав, що повстанці вже на підході, тож, побачивши їх, збирався одразу шкутильгати додому.

«П’яте січня! П’яте січня! – повторив про себе сьогоднішнє число, аби запам’ятати.

1 ... 61 62 63 ... 100
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Політ ворона. Доля отамана», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Політ ворона. Доля отамана"