Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

276
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 62 63 64 ... 168
Перейти на сторінку:
пташ­ка, та ве­ли­ку си­лу має! Не лю­би, Хрис­те, нi­ко­го й нi­ко­ли. Хай йо­му гас­пид!.. По­кiй по­з­бу­деш, сон поз­бу­деш, їсти за­бу­деш, а на­кiн­цi - ще й об­ду­рить те­бе, отак як оце й ме­не, дур­ну!

- Хто ж вас об­ду­рив, тi­точ­ко?


- Багато ка­за­ти, та ма­ло слу­ха­ти!.. Чи ма­ло хто ме­не не ду­рив? Як­би на них, ду­рис­вi­тiв, та ви­ли­лись тi сльози, що я їх за один раз вип­ла­ка­ла, то во­ни б у їх з го­ло­ва­ми своїми по­то­ну­ли! А чи раз же то бу­ло? Бо­же, бо­же! I на­що ти дав ме­нi та­ке сер­це кля­те?.. А нi­чо­го з ним не по­ро­биш. Та­ка вже, вид­но, моя до­ля гiр­кая! А мо­же, до­ля та­ка як i слiд бу­ла, та па­ни на та­ку путь на­пу­ти­ли.


- Якi па­ни? - спи­та­ла Хрис­тя.


- Не знаєш? - пе­ре­пи­та­ла Мар'я. - Свої… Я панська бу­ла. Та, вид­но, ти нi­чо­го не знаєш. А я?.. Сам чор­тя­ка не звi­дав то­го, що я звi­да­ла!.. Чо­го тiльки не бу­ло в моєму жит­тi? - по­ду­мав­ши, ска­за­ла Мар'я i по­ча­ла роз­ка­зу­ва­ти.


- Ми бу­ли крi­па­ки. Нас не­ба­га­то бу­ло: батько, ма­ти та я - от i вся сiм'я. Жи­ли ми в Якiв­цях - се­ло та­ке. Ти не ди­вись, що я те­пер та­ка ста­ла - пос­та­рi­ла, по­нiк­чем­нi­ла; а замоло­ду­ бу­ла кра­си­ва, швид­ка, ве­се­ла… i на язик гост­ра. Все се­ло тi­ши­ло­ся моїми ви­гад­ка­ми, всi хлоп­цi й дiв­ча­та но­си­ли прiз­ви­ща, що я їх, бу­ва­ло, на­даю. Огонь бу­ла - не дiв­ка!.. Ма­ти лю­би­ла ме­не - ду­шi не чу­ла. Бу­ва­ло, де забар­юся - уже i кло­пiт, i сльози. Де ж? Од­ним од­на ди­ти­на!.. Мо­же, i батько лю­бив, та за пан­щи­ною нi­ко­ли бу­ло йо­му те показ­увати. Бу­ва­ло, як по­же­нуть на ро­бо­ту, то за мi­сяць хi­ба раз до­до­му на­вi­дається. Вiн бон­дар був i все в пансько­му дво­рi i кис; а ма­ти од­на зо мною. Батько був су­хий, ху­дий, за­мо­ре­ний; приїде, бу­ло, до­до­му - та й зля­же. Ма­ти возькається з хво­рим, а я со­бi ви­гу­люю… Ви­гу­ля­ла­ся та­ка здо­ро­ва, ог­ряд­на! От ти тро­хи на­га­дуєш ме­не со­бою… Ме­нi уже сiм­над­ця­тий пi­шов. Хлоп­цi бi­ля ме­не, як хмiль ко­ло ти­чи­ни, в'ються; а най­па­че Буд­нен­ко Ва­силь. Чор­ня­вий, ку­че­ря­вий: кар­ти­на - не хло­пець! Лю­ди ка­за­ли: от би спа­ру­ва­ти - на сла­ву бу­ла б па­ра!.. Во­но б, мо­же, так i ста­ло­ся, та… Ба­ть­ко усе хи­рiв, каш­ляв та так, як свiч­ка, тав. На но­гах i вмер, сер­деш­ний. Ну, звiс­но, пiс­ля смер­тi батько­вої кло­по­ти, тур­бо­ти. Во­но як­би Ва­силь смi­ли­вi­ший, то ми, мо­же б, i поб­ра­ли­ся; тiльки вiн жде, по­ки батько­вi рiк вий­де. Ме­нi-то вiн ска­зав так, а ма­те­рi - нi сло­ва… Жду я то­го ро­ку. Про­й­шло уже два мi­ся­цi. Ко­ли се при­хо­дить до нас дi­дич з дво­ру: "То­бi, Яв­до­хо, на­каз: пе­ре­би­ра­тись з доч­кою у двiр; а сю­ди з дво­ру Яки­мен­ка пе­ре­ве­дуть…" Гос­по­ди! що ми то­дi з ма­тiр'ю по­поп­ла­ка­ли та по­пок­ля­ли свою до­лю! А лю­ди в один го­лос: оце ж про­па­ла Мар'я! оце рехт їй!.. Ма­ти пла­че, по­би­вається, а ме­нi - страш­но так. Не дай, гос­по­ди, по­вi­сять або утоп­лять; а жи­ти ж то так хо­четься! Во­но б, мо­же, i кра­ще бу­ло, як­би уто­пи­ли або по­вi­си­ли: мен­ше го­ря зна­ла б. Нi ж, бач, i до­сi по свi­ту во­ло­чу­ся! Пе­реїха­ли ми в двiр. У дво­рi щось жiн­ки та дiв­ча­та мiж со­бою пе­ре­шiп­ту­ються, див­ляться на ме­не та ус­мi­ха­ються. А ма­ти од­но - пла­че…


- Не плач, ста­ра, - як за­раз чую го­лос ко­ва­ля Спи­ри­до­на. - Он у те­бе доч­ка як кар­ти­на: не дасть в об­ра­зу! Ви­ку­пить пе­ред па­ном. Ще й на­го­ро­ду од­бе­реш за те, що ви­ко­ха­ла та­ку.


Усi так i за­ре­го­та­лись, а ма­ти ще ряс­нi­ше за­ри­да­ла! А я стою ко­ло ма­те­рi, як чме­ле­на: страш­но ме­нi i на лю­дей гля­ну­ти; а сер­це - як не вис­ко­че!


Коли се ка­жуть: пан iде. Усi розс­ту­пи­ли­ся, кла­ня­ються. Пе­ред на­ми, мов з-пiд зем­лi, ви­рiс пан - гор­ба­тий, кривоно­гий, та­ран­ку­ва­тий, ще й з бо­ро­дою, як у жи­да.


- Ану, де та кра­са­ви­ця? - пи­тає. Уп'яв у ме­не свої ма­нюсiнькi ми­ша­чi очi з-пiд нас­тов­бур­че­них ру­дих брiв - я так i обiм­лi­ла; гля­ну­ла на ма­тiр, а во­на, як стi­на, бi­ла.


- Нiчого, нi­чо­го, - ка­же пан, ус­мi­ха­ючись своїми гни­ли­ми зу­ба­ми. - На­ря­дiть доч­ку як слiд та й у гор­ни­цi; а ма­ти й на кух­нi пос­лу­же. Ма­ти в но­ги.


- Паночку, ле­бе­доч­ку!.. - про­сить-ри­дає.


- Чого ти, - ка­же, - дур­на, виєш? Хi­ба твоїй доч­цi ху­до бу­де? Не бiйсь, ху­да не бу­де.


Мати як при­па­ла до йо­го нiг - та так i за­ко­лi­ла.


- Пiдведiть ста­ру, - при­ка­зує пан, - та про­вiт­рiть, а молод­у од­ве­дiть у гор­ни­цi. - Ска­зав - i пош­кан­ди­бав до бу­дин­ку.


Мене, не дов­го ду­мав­ши, два чо­ло­вi­ки - хiп пiд ру­ки! - та в гор­ни­цi так i пом­ча­ли. Там пе­ре­да­ли ме­не якiй­сь кур­но­сiй, пи­ка­тiй ба­бi. Та вiд­ве­ла ще да­лi, по­ча­ла вговорюва­ти,­ щоб я не бо­яла­ся, що ме­нi тут доб­ре бу­де. Ве­лi­ла скидат­и ту оде­жу, в якiй я прий­шла, а на­дi­ва­ти ту, яку во­на вка­же… На­ряд­жа ме­не та все прих­ва­лює: яка я кра­си­ва та як я па­но­вi спо­до­ба­ла­ся. Як одi­ла ото, пiд­ве­ла до дзер­ка­ла: я упер­ше зро­ду у йо­го ди­ви­ла­ся. Як гля­ну­ла - i са­ма не своя ста­ла! Чи се я, чи не я? На­ряд­же­на, ро­зо­дi­та, як та па­няк­ка… То­го ж та­ки дня до­ве­ло­ся поп­ро­ща­ти­ся з своїм дi­ву­ван­ням!..


I Мар'я бо­лiс­но та гiр­ко за­ре­го­та­ла­ся. У Хрис­тi мо­роз про­бiг по­за спи­ною вiд то­го ре­го­ту.


- Ох, смiх те­пер, - сту­ля­ючи нит­ку пе­рер­ва­ної роз­мо­ви, по­ча­ла зно­ву Мар'я, - а то­дi не до смi­ху бу­ло. Як я то­дi пла­кала, як по­би­ва­ла­ся! Та все да­рем­но… Ме­не за­пер­ли в од­нiй ха­ти­нi i не пус­ка­ли нi­ку­ди, 3а цi­лий день у ме­не рiс­ки в ро­тi не бу­ло, а вве­чiр - пан зно­ву iде… Кри­во­но­гий, як змiя та, в'ється ко­ло ме­не. Так ме­не зло узя­ло! Гля­ну­ла я на нього, огид­ли­вiсть так i за­во­ру­ши­ла, зло так i пiдс­ту­пи­ло пiд сер­це, вже ж усьому, ду­маю, край бу­ва, та як ки­ну­ся на нього, як ухоп­лю за гор­лян­ку, так i впи­ла­ся пальця­ми! Ба­чу: по­си­нiв вiн, очi кров'ю на­ли­ли­ся… уси­ло­вується дих­ну­т­и. А я все дав­лю та при­ка­зую: "А що, пог­лу­мив­ся, а що нав­тi­шав­ся?" Якось вiн зiб­рав­ся з си­лою, пiд­няв ру­ку та як дав ме­нi у лi­ве ухо, - так у моїй го­ло­вi i пiш­ло в усi дзво­ни дзво­ни­ти!.. У го­ло­вi дзво­не, а в очах - тем­но-тем­но. Я не пам'ятаю, що да­лi бу­ло. Знаю, що як очу­ня­ла­ся я, то лежал­а на дош­цi

1 ... 62 63 64 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"