Читати книгу - "The Russia Conundrum, Mikhail Khodorkovsky"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Спільним фактором у всіх цих випадках були величезні страждання, яких отрута завдає своїм жертвам. Полоній, наприклад, гниє і руйнує людське тіло зсередини, роз’їдаючи внутрішні органи, і немає ніякого способу полегшити його жахливі, невблаганні тортури. Докази свідчать про те, що метою Кремля є не просто вбити, а вбити з такою нелюдською жорстокістю, щоб залякати і налякати своїх ворогів і потенційних майбутніх ворогів у всьому світі - зразкове вбивство, яке не дозволить нікому забути про нього і не дозволить нікому відчувати себе в безпеці, де б він не знаходився.
Операція проти Литвиненка була спрямована не тільки проти самого Литвиненка, але і проти його боса, антипутінського олігарха у вигнанні Бориса Березовського. Вбивця ФСБ, Андрій Луговий, провів вечір перед вбивством, сидячи в офісі Березовського, розсипаючи полоній на його меблях, демонструючи вразливість Березовського, тільки для того, щоб пощадити його і вбити його лейтенанта. Путін говорив: - Ми могли б тебе вбити, але ми цього не зробили; ти в нашій милості…
Державне російське телебачення запропонувало звичайне скоромовкою заперечення - Це не Кремль зробив, тому що йому не було вигідно вбивати Литвиненка - перш ніж визначити справжню мету навчань. - Якби Кремль хотів знищити своїх опонентів, подумайте про це…, - сказав усміхнений ведучий. - Сталін застрелив Троцького, а не шофера Троцького. Не собаку Троцького… Литвиненко - не Троцький. Вибачте, але Литвиненко - собака Троцького!. - Якщо ФСБ вбила “собаку Троцького”, то вона вбила його по п’ятах свого господаря. Послання було чітким: ми знаємо, що це західна країна, ми знаємо, що ви вважаєте себе захищеними; але ми маємо владу, і ви не в безпеці.
У сталінські часи комуністичне керівництво відправляло команди вбивць по всьому світу для полювання на “зрадників Батьківщини”. Під час короткого періоду зближення між Сходом і Заходом за часів Бориса Єльцина від такого мислення відмовилися, але Володимир Путін повернувся до нього. Закон, прийнятий у липні 2006 року, надав силовим структурам пряме право вбивати ворогів держави всередині країни і за кордоном. - Підрозділи спеціальних операцій Федеральної служби безпеки (ФСБ), - йдеться у статті 9.1 Федерального закону № 153-ФЗ, - можуть бути задіяні за рішенням Президента Російської Федерації проти терористів…, які перебувають за межами території Російської Федерації, з метою усунення загрози безпеці Російської Федерації. - Окремо згадуються як законні цілі люди, такі як Борис Березовський, які закликають до політичних змін у Росії, що на юридичному жаргоні описується як “особи,… які мають на меті насильницьку зміну конституційного ладу Російської Федерації. - Це формула, яка дає ФСБ широкі повноваження, і вона була широко застосована. Командирам ФСБ більше не потрібно запитувати дозволу на вбивство; закон діє, і ніхто не збирається їх карати.
Говорячи про отруєння Олексія Навального, Путін висміяв заклики до розслідування. - Кому він (Навальний) потрібен? - іронізував він. Якби хтось хотів його отруїти, його б уже давно прикінчили.
Коли в березні 2021 року його запитали, чи вважає він Путіна вбивцею, Джо Байден без вагань відповів ствердно. Рішення про легітимне застосування сили приймають лідери багатьох держав, і це саме по собі не робить їх вбивцями. Сила може бути виправдана, якщо вона застосовується в інтересах суспільства, після належної правової процедури і коли немає інших засобів. Ключовими фразами є “належна правова процедура” і “в інтересах суспільства”. Свавільні та необґрунтовані рішення, прийняті Путіним або його оточенням за згодою Путіна, не відповідають жодному з цих критеріїв. Вони є звичайними кримінальними актами насильства і вбивства, що здійснюються в корисливих інтересах корумпованих осіб.
*Розділ 21
СТВОРЕННЯ МУЧЕНИКІВ
Коли Олексій Навальний прилетів назад до Росії 17 січня 2021 року, я впевнений, що він знав, що його заарештують і відправлять до в’язниці. За п’ять місяців до цього він був отруєний російською таємною поліцією, ФСБ, за наказом Володимира Путіна. Його злочин полягав у тому, що він викривав корупцію і самозбагачення президента за рахунок російського народу.
Я сам пройшов точно такий самий шлях 18 років тому, тому я краще за інших розумів, чому Навальний пішов на свідомий крок - ув’язнення, можливо, на тривалий термін. Як я вже пояснював раніше, я знав, що коли я протистояв Путіну в 2003 році, мене, швидше за все, заарештують.
Я вказував на корупцію в Кремлі Володимира Путіна, і Олексій Навальний робив те ж саме. Після того, як його отруїли, його відправили на лікування до Німеччини, і він міг би легко залишитися у відносній безпеці за кордоном. Він вирішив повернутися, бо хотів вплинути на майбутнє Росії, але був заарештований на виході з московського аеропорту. Як і мене, його судили за безглуздим звинуваченням у розкраданні. У лютому 2021 року суд засудив його до трьох з половиною років виправно-трудового табору, а в лютому 2022 року він знову постав перед судом за звинуваченнями, які передбачають максимальне покарання у вигляді 15 років позбавлення волі.
Чи змінить щось жертва Навального? Я сподіваюся, що так. Я можу з упевненістю сказати, що моє викриття корупції в Кремлі, а потім десять років ув’язнення в якості політичного в’язня допомогли набагато більшій кількості росіян усвідомити великі питання, що стоять перед нашою країною сьогодні. Це дало мені можливість продовжувати просувати цінності свободи і демократії. Кинути Олексія Навального у в’язницю і тримати його там може здатися рішенням для Путіна, але це створює дуже публічного мученика, якого світу буде важко ігнорувати.
Для російського народу, навіть для тих,
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «The Russia Conundrum, Mikhail Khodorkovsky», після закриття браузера.