Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Люборацькі, Свидницький А. П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Люборацькі, Свидницький А. П."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Люборацькі" автора Свидницький А. П.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 63 64 65 ... 87
Перейти на сторінку:
а громаді страта: за що нам кошта нести? І складались на дзвін, а він купив заводило, бо захотів кишеню собі полатати. І те помістили в прошенії, що він на срам дому божому зветься Петропавловський, як і церква по-сусідству. То щоб взяли його, нелюдяного, і відіслали в кацапщину, звідкіль він і прибув, бо тут він зовсім-таки не годиться і звичаїв не знає та й не шанує, і мови не розуміє, і другеє-прочеє. Жінку ж просили оставити тут де-небудь за проскурницю - хоч-таки в Солодьках, бо вона не кацапка. Після цього прошенія - щоб на місце Тимохи прислали попа хоч сякого-такого: хоч такого що йому й під носом не світає, аби вже хоч не кацап. Або хай би прислали поповича, коли хочуть тільки вже людяного, не «тимошливого», щоб женивсь на попівні, на Теклі-сироті, і сів на попування в Солодьках.

Отаке-то прошення написали й послали вибірних з громади в Кам’янець до самого архирея: може, йому гостинця треба купити - гуску абощо,- от як справникові або становому, що й картоплю неси або міток рядовини, тільки з голими руками не підходь,- так щоб було кому купити, бо само ж прошення не піде по місті за гостинцем на підмаслок. Взяли й грошей з громади по три шаги з душі про всякий случай і посланців вирядили у дорогу. А Тимоха гуляє.

 

VII

 

 

Поки в Солодьках ладнали діло проти Тимохи, в Кам’янці друге склалось. В семінарії звичаєм читають списки по вакаціях, як уже на́ново з’їдуться. Нема того в семінаріях, щоб хто думав з науки, з книжок розуму набратись,- нема там цього; а вчаться, щоб скінчити курс; кінчають курс, щоб забратись на село; забираються на село, щоб залягти, як риба на дощ, що ні грім, ні туча з місця не зрушить. Нема того, щоб подумав хто, яку обов’язність бере на себе, пускаючись у попівський стан. Попівство, як хліба шматок певний - все, чого тільки волять собі поповичі-класовики; все, чого бажають їх батьки. Промоція у вищий клас становить собою один східець в тій ступанці, котрою добираються до попівства,- то списки, як смертний виклад, кінчають судьбу класовика. І ті вакації, що перед промоцією, проходять якось так, що ні веселість не бере, ні що,- все списки в голові. Зате вже як прочитають кого, що перетягли, то й прудивус здитиниться - скаче, бігає, наче йому вчора «дубці» казано. То вже як в саму богословію переведуть, то ніхто не скаче,- не тим, що виросли, що вже б сором, а тим, що: ось-то я богослов, то треба дати почути низо́ті, що́ вона проти мене. Нажабиться кожен, напиндючиться; навіть той, що за годинку булки просив,- і той як гляне, то наче ти йому батька вбив: зразу переробиться з людини та в казна-що. Як же всі вийдуть, що зістануться самі свої, то й тут все піде догори дном: той скаче, той б’ється, той співа, той штовхається, той розкріслить руки й крутиться, той сопе,- крик, гармидер… І Антосьо брикав за гуртом, як шалений, приїхавши з дому та попромований в богословію.

На таку колотнечу входить діжурний і гука: - Панове, розходьтеся! Приходьте позавтру!

- Додому! додому! Позавтру! - підхопили десятьма голосами, і голодні кури або жаждущі качки не так кидаються до зерна, до води, як ці кинулись до партів за шапками. Стукотня, тупотня, гуркітня,- і посипали з класу. На порозі кожен плечі підняв, нахмурився і йде виступці, наче його ступінь по червінцю, тільки чути, як чобітьми цокотять. З самого заду йшла купка музиків і розмовляли.

- А що,- каже один,- чи не гульнути б нам на радощах?

- Чому й ні? - каже другий.

- А ти, Люборацький, як кажеш? - питає третій.

- Я за гуртом,- озвавсь Антосьо.

- То вернімось же в клас та скиньмось по силах.

І вернулись, всіх більш чотирнадцять чоловіка, прийшли в сінці, і той карбованця, той пів, той менше, та й зібралась повна жменя, і припоручили Антосьові купити чого треба… - Ти,- кажуть,- знаєшся на тім.

- Де ж зійтися? - питає Антосьо.

Переглянулись, і один каже: - Варто б на Польські Фільварки, там безпечніше.

- Та який чорт тепер захоче по стаціях ходити! І самі налигаються, що ну! От ходім до мене в Палестину! В мене хазяїн простий собі йогомость, що й післатись можна, і хата простора. А правда, Люборацький?

- Правда, дружако, правда! - озвавсь Антосьо і додав: - Коли б тільки всі пристали на це!

- Хто не пристане, то так і буде, а правда? - заговорив один з гурту.

На тім стали, щоб у Палестині зійтись ввечері.

Ждуть хлопці вечора, а тим часом почало хмаритись; за горою, чути, грім гогоче, а тут лиш земля движить, дзижчать вікна; незабаром і дощ ушкварив такий, що ну! Реве вода горами, шумить долинами, піниться по камінні, а сонечко саме до спочину доходить. От і снують один за другим музики, та все в одну хату, що стоїть ген-ген від Польської Брами. Здовж Палестини вулиця йде. Тут і в посуху багнюка, що й ви́лазу нема; а як дощ спаде, то й не кажи пройти. І тепер вся вулиця одним лицем блищить, то семінаристи не вулицею йшли, а сотались поза дімками: хто понад Смотричем, хто попід скали, а хто по скалах лізе,- куди кому зручніше. Та вже й позіходились, вже й по чарці випили, що було готового, і заграли, а Антося все нема.

- Та вже й не буде,- каже один.

- Люборацький щоб не був там, де грають! Та це буде восьме чудо в світі! Та ще ж і наша складчина в нього.

- Ге! тим-то він і не буде! Що ж, подумає, і другим часом зійдемось, коли-небудь по-сухому…

- Чи такий же він? Бозна-що вигадуєш! аж сором слухати. Хіба по собі вгадуєш?

- Цитьте-но! - хтось перебив.

Стих гомін. Прислухаються, чути: катеринка грає, і багацько дитячих голосів кричать: - Пан Люборацький! Пан Люборацький!

- Що це таке? Ходім подивимось!

І рушили гуртом, аж у двері не потовпляться. Дивляться - іде катеринщик самою серединою вулиці, мало не по пояс

1 ... 63 64 65 ... 87
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Люборацькі, Свидницький А. П.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Люборацькі, Свидницький А. П."