Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Наркономіка. Як працює економіка картелів 📚 - Українською

Читати книгу - "Наркономіка. Як працює економіка картелів"

770
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Наркономіка. Як працює економіка картелів" автора Том Вейнрайт. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💙 Бізнес-книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 63 64 65 ... 67
Перейти на сторінку:
насправді приймають ПМА, близький, але небезпечніший дериватив. Заборонивши МДМА, уряди прогнали маленького й відносно нешкідливого тарганця, а натомість прийшли десятки смертоносних тарганищ. Дозвіл обмеженої кількості малоризикових та офіційно тестованих хімічних емпатогенів і психостимуляторів, який могла б видати Нова Зеландія, був би безпечнішим, ніж нинішні спроби заборонити все, фактично не забороняючи нічого.

Коли йдеться навіть про найбільш небезпечні наркотики, легалізація виявляється ефективнішою. Справа легального контролю наркотиків і перекриття шляху до них гангстерам мотивується саме тим, що вони шкідливі, а не тим, буцім вони безпечні. Розгляньмо героїн. Хоча вони й не полюбляють про це говорити, кілька країн Європи, у тому числі Швейцарія, Нідерланди та Велика Британія, вже з обмеженнями його легалізували. Як і в Колорадо, за їхніми програмами наркотик будь-кому не продають. Натомість спеціалізованим лікарям дозволено виписувати безкоштовний героїн наркозалежним. Ідея полягає в тому, що завдяки керованому і раціональному вживанню вони поступово зіскочать із нього. Швейцарська програма в цьому плані найкраща: у лікарів на обліку 3 000 завзятих наркоманів, що становлять 10—15 % споживачів, на яких припадає до 60 % продукту в країні. Даючи їм безкоштовний героїн під належним наглядом, уряд скоротив кількість скоєних ними крадіжок на 90 %.

Але це не край. Усунувши ключових споживачів з ринку, програма відібрала в наркоіндустрії найцінніших клієнтів, а ринок героїну втратив чималий обсяг попиту. Водночас завдано потужного удару ланцюгові постачання. Призвичаєність пацієнтів з героїновою залежністю сягала таких масштабів, що їм доводилося самим продавати наркотик, щоб платити за свою дозу. Разом із ними виведено з гри й більшість дилерів у країні, через що пересічним наркоманам стало важче знайти дозу. Основні споживачі перетворились на пацієнтів, і ринок обвалився. У1990 році в Цюриху зареєстровано 850 нових наркозалежних. У 2005-му – 150125. Легалізація героїну і впровадження обмеженої програми під контролем лікарів зробили наркотик більш важкодоступним, ніж це зробила б заборона.

• • •

Через кілька місяців після оголошення війни наркотикам Річард Ніксон в Овальному кабінеті обговорював з начальником штабу Гаррі Р. Голдеманом новий урядовий антинаркотичний буклет. Ніксон лютував.

– Вони на обкладинку винесли мою цитату і фотографію, чудову фотографію, аби показати, що проблема з наркотиками – наш пріоритет, і ми братимемось за неї «різними способами»! – обурювався Ніксон. – Від отого «різними способами» мене мало не знудило. І я подумав, заради всього святого, нам же потрібна «повномасштабна війна», або «на всіх фронтах», або, гм, хоча б «огидна проблема».

Голдеман погодився:

– «Різними способами» означає, що насправді ми не знаємо, як із цим упоратися, – сказав він президенту. – Може, це й правда. Але на біса це казати?126

Отак до цього ставиться і більшість урядів: не знаючи, з якого боку братися за проблему зростання наркозалежності в світі, вони затято тримаються за неефективну силову політику. Рік у рік результати очевидніші: «повномасштабна війна» не змогла скоротити кількість споживачів, а лише підвищила ціни на кілька дешевих сільськогосподарських товарів і витворила огидну й жорстоку глобальну наркоіндустрію з обігом понад 300 млрд доларів.

Настав час спробувати інші «різні способи» боротьби з наркоіндустрією. Якщо радикально не змінити стратегію, мафія й далі матиме зручні бізнесові умови. Через півстоліття після оголошення Ніксоном війни, хоч як це сумно, діяльність наркокартелів лише розквітла.

Подяки

«Наркономіка» почалася зі статті в часописі Economist 28 липня 2012 року. Тогочасний редактор бізнес-відділу Роберт Ґест запропонував мені написати колонку про Мексику, і я написав те, що стало пілотним розділом цієї книжки (якщо вам ця тема ще не обридла, то ви можете прочитати матеріал за посиланням www.economist.com/node/21559598). Роберт був одним з багатьох співробітників «Економіста», які надзвичайно мені допомогли. Редактор відділу Америк під час мого перебування в Мексиці Майкл Райд – ходяча енциклопедія Латинської Америки. Джон Міклтвейт, який нині працює в Bloomberg News, був достатньо сміливим редактором, узяв мене на роботу й відрядив до Мексики, про яку я нічого не знав. Селіна Данлоп ласкаво допомогла мені дібрати фотографії, розміщені в цій книжці, а Адам Міра фахово злагодив графіки й мапи. Ендрю Палмер сконтактував мене зі своїм агентом Ендрю Стюартом, без якого книжка ніколи б не зрушила з місця. Джон Магані та його колеги з PublicAffairs виявилися достатньо креативними й ризикнули зв’язатися з початківцем із дивним задумом. Я також вдячний сотням людей, які допомагали мені, навіть із ризиком для себе, коли я збирав матеріал для цієї книжки: в Британії, США, Мексиці, Ґватемалі, Сальвадорі, Гондурасі, Болівії, Домініканській Республіці, Португалії, Новій Зеландії та інших країнах. І нарешті, найбільше я вдячний своїй чудовій сім’ї.

1

Executive Secretariat of the National Public Security System, “Reports of Incidence of Crime by Year”, 2010 (in Spanish), at http://secretariadoejecutivo.gob.mx/incidencia-delictiva/incidencia-delictiva-fuero-comun.php. (Тут і далі прим. авт., якщо не зазначено інше.) Повернутися

2

Ці вельми приблизні оцінки – дані Управління ООН з наркотиків і злочинності (далі – УНЗ ООН). Див., напр.: “Time for Policy Change Against Crime, Not in Favor of Drugs”, 2009, at https://www.unodc.org/unodc/en/about-unodc/speeches/2009-03-11.html.

Повернутися

3

Beau Kilmer et al., “Reducing Drug Trafficking Revenues and Violence in Mexico”, RAND Corporation occasional paper, 2010, див. c. 19 у: http://www.rand.org/content/dam/rand/pubs/occasional_papers/2010/RAND_OP325.appendixes.pdf.

Повернутися

4

Moisés Naím, Illicit: How Smugglers, Traffickers, and Copycats Are Hijacking the Global Economy (New York: Doubleday, 2005), p. 68.

Повернутися

5

“Plurinational State of Bolivia, Monitoring of Coca Cultivation 2014”, UNODC, August 2015 (in Spanish), at https://www.unodc.org/documents/bolivia/Informe_Monitoreo_Coca_2014/Bolivia_Informe_Monitoreo_Coca_2014.pdf.

Повернутися

6

“World Drug Report 2006”, UNODC, 2007, at https://www.unodc.org/unodc/en/data-and-analysis/WDR-2006.html.

Повернутися

7

Див. с. 75 у: http://www.whitehouse.gov/sites/default/files/ondcp/policy-and-research/2013_data_supplement_final2.pdf.

Повернутися

8

Tom van Riper, “The WalMart Squeeze”, Forbes, April 24, 2007, at http://www.forbes.com/2007/04/23/walmart-suppliers-margins-lead-cx_tvr_0423 walmart.html.

Повернутися

9

Charles Fishman, “The WalMart You Don’t Know”, Fast Company, December 2003, at http://www.fastcompany.com/47593/walmart-you-dont-know.

Повернутися

10

Jorge Gallego and Daniel Rico, “Manual Eradication, Aerial Spray and Coca Prices in Colombia”, неопублікована стаття, 2012, доступна онлайн: http://www.mamacoca.org/docs_de_base/Fumigas/Daniel_Rico_GallegoJorge_Manual_Eradication_Aerial_Spraying_and_Coca_Prices__2012.pdf.

Повернутися

11

Oeindrila Dube, Omar Garcia-Ponce, and Kevin Thom, “From Maize to Haze: Agricultural Shocks and the Growth of the Mexican Drug Sector”, Center for Global Development, 2014, at http://www.cgdev.org/sites/default/files/maize-haze-agricultural-shocks-growth-mexican-drug-sector0.pdf.

Повернутися

12

“Colombia Coca Cultivation Survey 2005”, UNODC, June 2006, див. с. 7 у: http://www.unodc.org/pdf/andean/Colombia_coca_survey_2005_eng.pdf.

Повернутися

13

“Recommended Methods for the Identification and Analysis of Cocaine in Seized Materials”, UNODC, 2012, at http://www.unodc.org/documents/scientific/Cocaine_Manual_Rev_1.pdf.

Повернутися

14

Beau Kilmer and Peter Reuter, цит. за Foreign Policy, October 2009, at http://foreignpolicy.com/2009/10/16/prime-numbers-doped.

Повернутися

1 ... 63 64 65 ... 67
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Наркономіка. Як працює економіка картелів», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Наркономіка. Як працює економіка картелів"