Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 64 65 66 ... 149
Перейти на сторінку:
розглядав невпоміт мозолі на долонях від шаблюки і списа і мов бачив і оті бої, і смерть побратимів.

А під вечір, як тільки він повернувся до свого тимчасового пригородка, на ще веселу і галасливу Січ прибула врешті і вивідна Сіркова сотня на чолі із сотником Гнатом Турлюном, яка перебувала за його наказом у Переяславі і для бачення прийому бояр гетьманом, і для інших повідомлень. Сірко нетерпляче чекав Турлюна, поки той обідав та перевдягався, так ніби відомості від нього могли повернути йому спокій і вселити якісь нові надії...

Він не йняв віри сотникові, коли той оповів, що роковане сталося, що підданство вже скоєне, що гетьман і окремі старшини дали присягу через бояр цареві на вірність і послушенство...

Перервала довгу розмову обох поява Сіркового брата Максима, що відпроваджував коней і людей у великолузькі села і мав бути тепер вдома при батьках.

— Ти тут? Щось сталося, брате? — зауважив Сірко блідість на лиці Максима.— Чому мовчиш? Щось сталося, питаю?! — повторив грізніше.

— Настку татари в ясир забрали ще в осінь,— ледь вимовив той і заридав, не стримавшись.— Разом із худобою.

— Що ти плетеш? Як то її в ясир могли забрати? — не йняв віри почутому Сірко.

— Ще в осінь, із толоки, як була на пасовиську коло череди взамін за хворого тата,— ледь вимовляв Максим у плачі.— Дядько Корній, війт, також геть слабі тепер.

— Чому ж досі мене ніхто не попередив? — відчув Сірко, як завмерло серце в грудях і не стало чим дихати. Підступи Брюха, поведінка старшини в Коші, оповіді Гната і Максимова новина аж дух йому забили.— Чого ж ти раніше мені не повідомив? — перепитав він.

— Я і Нестор лише нині ранком добралися додому, а там отаке горе! В селах ми чули від людей, що татари якось забрали капулівську череду і пастухів, але хто міг допустити, що між тими пастухами була і наша Настка?

— Як же ушкали аж туди добралися? — заходив Сірко по тісному пригородку.— Чому ж Січ нічого не відає? — стискав п'ястуки в погрозі.

— Січ відає! Як то не відає?! Приховали від нас, мабуть!

— Як то приховали?! Чому ж не попередили з бекетів, чому не гналися? Чи чатових не було? Чому не звільнили усім поспольством?! — уже кричав у чорному гніві і розпачі Сірко на Максима.— Зрештою, чому досі не викупили їх?!

— Бекетчики не бачили, бо був туман. Худобу ушкали захопили ранком, а люди довідалися про це лише пізно ввечері, як не дочекалися череди із пасовиська. Погналися і аж на Рогачик дійшли по сліду, а за переправу хто ж піде? Старі та малі? Татари,— шморгнув носом Максим,— ще за дня спокійно переправилися через русло і були вже бозна-де в степу. А посильних-викупців посилали, кажуть, вже двічі підряд, то вони вернулися обойно аж по двох місяцях ні з чим.

— Ми вернемо і її, і інших — чи викупом, чи походом, тільки б дізнатися, де вони та що з Насткою,— знову заходив у роздумі Сірко.

Горе пекельне, лихо несказанне, мов брила, упали на нього, на джуру Лавра Гука, на сотника Гната Турлюна та на Максима — його звідняка і Настчиного рідного брата. Якусь мить Сірко задихався від шаленства, зводив у небо очі, що палали прокляттями, мукою та благанням.

Вже пішли спати і Гнат Турлюн в печалі від почутого, бо потай любив Настку, і смертельно вбитий горем Лаврін Гук, і Максим Прихідько, а Сірко, метаючись, мов звір у клітці, все міряв кроками тісний пригородок, смалячи люльку за люлькою, ніби не знаходив собі місця не лише в курені, а й у всьому світі...

Біля куреня ще доспівували козаки свіжу думу про лицаря Нечая, що додавала журби та смутку своєю тужливістю:

Ой з-під лісу, з зеленого гаю Вийшло військо славного Нечая, Вийшло військо, а його немає. Ой його попівна в обіймах тримає. Вийшло військо зі Шпеком на ляха, Що не зміг здолати рейтарів, бідаха. Вийшло військо до смертного бою І лягло під Красним стятою травою...

Сірко аж щулився від жалоби й смути, аж ридав душею в горі. Перед очима стояли то покошені під Стіною й Красним козаки, то люба Настка з чарівними ямками на рум'яних щоках і ясинцями у великих, веселих очах. Оті очі молільно просили його вирятування і допомоги, волаючи і стинаючись...

Особисте горе обривалося уявною сурмою та накрами над ще болючішою подією, отією наспіх підготовленою Переяславською радою із ровтою-виправою козаків, купками міщан-рукомесників і посполитих, на якій, не домігшись одностайної згоди, гетьман викрикнув: «Крім царського високорукого пристанища, кращого притулку ми не знайдемо тепер!.. А тим, хто з нами не згодний, вільна дорога у світи — чи до татар та агарян, чи до католикосів, чи й ще де!..» Вигукнув і поцілував грамоту, в якій Виговський вичитав, що цар буде допомагати народові «малоросійському» (уже не українському!) «боротися за віру православну і вітчизну»...

1 ... 64 65 66 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"