Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Сині етюди, Микола Хвильовий 📚 - Українською

Читати книгу - "Сині етюди, Микола Хвильовий"

327
0
14.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Сині етюди" автора Микола Хвильовий. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 66 67 68 ... 141
Перейти на сторінку:
шість!

Досить! На цю ніч досить!


Татарин знову тягне своє азіятське: «ала-ла-ла». Я дивлюся на портьєру, на заграву в скляних дверях.- Андрюша вже зник. Тагабат і вартовий п'ють старі вина. Я перекидаю через плече мавзер і виходжу з княжого дому. Я йду по пустельних мовчазних вулицях обложеного міста.


Город мертвий. Обивателі знають, що нас за три-чотири дні не буде, що даремні наші контратаки: скоро зариплять наші тачанки в далекий сіверкий край. Город причаївся. Тьма.


Темним волохатим силуетом стоїть на сході княжий маєток, тепер - чорний трибунал комуни.


Я повертаюсь і дивлюсь туди, і тоді раптом згадую, що шість на моїй совісті.


...Шість на моїй совісті?


Ні, це неправда. Шість сотень,


шість тисяч, шість мільйонів -


тьма на моїй совісті!!!


- Тьма?


І я здавлюю голову.


...Але знову переді мною проноситься темна історія цивілізації, і бредуть народи, і віки, і сам час...


Тоді я, знеможений, похиляюсь на паркан, становлюся на коліна й жагуче благословляю той момент, коли я зустрівся з доктором Тагабатом і вартовим із дегенеративною будівлею черепа. Потім повертаюсь і молитовне дивлюся на східний волохатий силует.


...Я гублюсь у переулках. І нарешті виходжу до самотнього домика, де живе моя мати. У дворі пахне м'ятою. За сараєм палахкотять блискавиці й чути гуркіт задушеного грому.


Тьма!


Я йду в кімнату, знімаю мавзера й запалюю свічу.


...- Ти спиш?


Але мати не спала.


Вона підходить до мене, бере моє стомлене обличчя в свої сухі старечі долоні й схиляє свою голову на мої груди. Вона знову каже, що я, її м'ятежний син, зовсім замучив себе.


І я чую на своїх руках її хрустальні росинки.


Я:


- Ах, як я втомився, мамо!


Вона підводить мене до свічі й дивиться на моє зморене обличчя. Потім становиться біля тусклої лампади й зажурено дивиться на образ Марії.- Я знаю: моя мати і завтра піде в манастир: їй незносні наші тривоги й хиже навколо.


Але тут же, дійшовши до ліжка, здригнув:


- Хиже навколо? Хіба мати сміє думати так? Так думають тільки версальці!


І тоді, збентежений, запевняю себе, що це неправда, що ніякої матері нема переді мною, що це не більше, як фантом.


- Фантом? - знову здригнув я.


Ні, саме це - неправда! Тут, у тихій кімнаті, моя мати не фантом, а частина мого власного злочинного «я», якому я даю волю. Тут, у глухому закутку, на краю города, я ховаю від гільйотини один кінець своєї душі.


І тоді в тваринній екстазі я заплющую очі і, як самець напровесні, захлинаюсь і шепочу.


- Кому потрібно знати деталі моїх переживань? Я справжній комунар. Хто посміє сказати інакше? Невже я не маю права відпочити одну хвилину?


Тускло горить лампада перед образом Марії. Перед лампадою, як різьблення, стоїть моя зажурна мати. Але я вже нічого не думаю. Мою голову гладить тихий голубий сон.



II



...Наші назад: з позиції на позицію: на фронті - паніка, в тилу - паніка. Мій батальйон напоготові. За два дні я й сам кинусь у гарматний гул. Мій батальон на підбір: це юні фанатики комуни.


Але зараз я не менше потрібний тут. Я знаю, що таке тил, коли ворог під стінами города. Ці мутні чутки ширяться з кожним днем і, як змії, розповзлись по вулицях. Ці чутки мутять уже гарнізонні роти.


Мені доносять:


- Ідуть глухі нарікання.


- Може спалахнути бунт.


Так! Так! Я знаю: може спалахнути бунт, і мої вірні агенти ширяють по заулках, і вже нікуди вміщати цей винний і майже невинний обивательський хлам.


...А канонада все ближче й ближче. Частіш гонці з фронту. Хмарами збирається пил і стоїть над городом, покриваючи мутне вогняне сонце. Зрідка палахкотять блискавиці. Тягнуться обози, кричать тривожно паровики, проносяться кавалеристи.


Тільки біля чорного трибуналу комуни стоїть гнітюча мовчазність.


Так:


будуть сотні розстрілів, і я остаточно збиваюся з ніг!


Так:


вже чують версальці, як у гулкій і мертвій тиші княжого маєтку над городом спалахують чіткі й короткі постріли; версальці знають:


- Штаб Духоніна!


...А ранки цвітуть перламутром і падають вранішні зорі в туман дальнього бору.


...А глуха канонада росте.


Росте передгроззя: скоро буде гроза.


...Я входжу в княжий маєток.


Доктор Тагабат і вартовий п'ють вино. Андрюша похмурий сидить у кутку. Потім Андрюша підходить до мене й наївно печально каже:


- Слухай, друже! Одпусти мене!


Я:


- Куди?


Андрюша:


- На фронт. Я більше не можу тут.


Ага! Він більше не може! І в мені раптом спалахнула злість. Нарешті прорвалось. Я довго стримував себе.- Він хоче на фронт? Він хоче подалі від цього чорного брудного діла? Він хоче витерти руки й бути невинним, як голуб? Він мені віддає «своє право» купатися в калюжах крови?


Тоді я кричу:


- Ви забуваєтесь! Чуєте?.. Коли ви ще раз скажете про це, я вас негайно розстріляю.


Доктор Тагабат динамічно:


- Так його! так його! - і покотив регіт по пустельних лабіринтах княжих кімнат.- Так його! так його!


Андрюша знітився, зблід і вийшов із кабінету.


Доктор сказав:


- Точка! Я відпочину! Працюй ще ти!


Я:


- Хто на черзі?


- Діло № 282.


Я:


- Ведіть.


Вартовий мовчки, мов автомат, вийшов із кімнати.


(Так, це був незамінимий вартовий: не тільки Андрюша - і ми грішили: я й доктор. Ми часто ухилялися доглядати розстріли. Але він, цей дегенерат, завше був солдатом революції, і тільки тоді йшов з поля, коли танули димки й закопували розстріляних).


...Портьєра роздвинулась, і в мій кабінет увійшло двоє: женщина в траурі й мужчина в пенсне. Вони були остаточно налякані обстановкою: аристократична розкіш, княжі портрети й розгардіяш - порожні пляшки, револьвери й синій цигарковий дим.


Я:


- Ваша фамілія?


Зет!


- Ваша фамілія?


- Ігрек!


Мужчина зібрав тонкі зблідлі губи і впав у безпардонно-плаксивий тон: він просив милости. Женщина втирала платком очі.


Я:


- Де вас забрали?


- Там-то!


- За що вас забрали?


- За те-то!


Ага, у вас було зібрання! Які можуть бути зібрання в такий тривожний час уночі на приватній квартирі?


Ага, ви теософи! Шукаєте правди!.. Нової? Так! Так!.. Хто ж це?.. Христос?.. Ні?.. Інший спаситель світу?.. Так! Вас не задовольняє ні Конфуцій, ні Лаотсе, ні Будда, ні Магомет, ні сам чорт!.. Ага, розумію: треба заповнити порожнє місце...


Я:


- Так по-вашому, значить,

1 ... 66 67 68 ... 141
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сині етюди, Микола Хвильовий», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Сині етюди, Микола Хвильовий"