Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію, Борис Джонсон 📚 - Українською

Читати книгу - "Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію, Борис Джонсон"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію" автора Борис Джонсон. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 68 69 70 ... 102
Перейти на сторінку:
та всебічних поразок, часто з вини сил, що численно були значно меншими. Виглядало так, ніби країна увійшла у Прем’єр-лігу з репутацією «Манчестер Юнайтед», а, виявилося, грала, як провінційний аматорський клуб. «Ніяк не вдається дістатися перемог, — казав невдоволений Черчилль. — Якраз перемоги дістати найважче».

І справа була не тільки у Норвегії, Дюнкерку, Греції, Криті, де британські війська вправлялися у вдосконаленні свого маневру, що, мабуть, відомий як «кролик» або потоплення носом вперед. 1942-й виявився навіть гіршим, зі своєю гнітючою низкою цілковитих розгромів, що почалися з потоплення суден «Принц Вельський» і «Рипалс» на Далекому Сході, а потім падінням Сінгапура, коли Черчилль писав генералам, чітко і ясно даючи вказівку боротися до останнього солдата, а замість безчестя обрати смерть.

Зважаючи на обставини, вони проігнорували його пораду і вирішили, що ліпше нададуть перевагу безчестю. Рангун було віддано. Рейди на Сен-Назер і Дьєпп відбувалися здебільшого з пропагандистською метою, аби просурмити про них по радіо: досягнення були мізерними, а коштували багатьох життів. Було ще падіння Тобрука, звістку про яке Черчиллю вручили на «рожевому аркуші»113, саме тоді, коли він сидів поруч із Рузвельтом у Білому домі. Він аж змертвів — і це після того, як укотре видав особисті інструкції солдатам боротися аж до гіркого кінця.

І знову британських вояків розгромили значно дрібніші німецькі сили. Такій, м’яко кажучи, слабкій ефективності потенціалу Британії — яку раніше вважали однією із найлютіших та найуспішніших держав — давали найрізноманітніші пояснення. У своїх різнобічних блискучих роздумах на цю тему Макс Гастінґс не пошкодував критики.

На думку Гастінґса, більшість генералів, схоже, були нічого не варті. Навіть Монті не заслуговував на місце в рейтингу «найкращих капітанів в історії». Коли вони не виявляли банальної тупості, то надто часто бували недієздатними або самовдоволеними. До того ж воліли не ризикувати та з огидою ставилися до кровопролиття — мабуть, це можна зрозуміти, зважаючи на їхній досвід Першої світової, що, проте, негативно позначалося на бойовій міці. Ширший клас офіцерів складався зі значної кількості незграб, які пішли у військо з міркувань, що це буде їхнім «щасливим квитком» і шансом на легше життя, аніж намагатися започаткувати власну справу.

Якість оснащення була нижча від стандарту, або, принаймні, не така висока, як у німців. І потім, закрадалися страшні підозри, що, як порівнювати самих солдатів, у британців не було такого ж вогника у серці, як у ворогів. Як висловився Макс Гастінґс: «Чимало британських офіцерів усвідомлювали, що їхнім солдатам із цивільних бракувало волі та відданості справі, яку проявляли німці та японці». Або, як неприємно висловився Рендольф Черчилль під час дискусії на Даунінґ-стрит у 1942 році: «Батьку, халепа в тому, що твої солдати просто не хочуть битися».

Було це правдою чи ні — а слід сказати, що цей вердикт не збігався з численними прикладами особистої хоробрості, яку проявляли британські вояки по всьому світі, — найважливіше те, що люди вважали це правдою. Той нерозкритий потенціал Британії став об’єктом сорому вдома та глуму за кордоном. Дослідження громадської думки Америки у липні 1942-го, коли народ запитали, яка нація робила найбільше для перемоги у війні, показало, що 37 відсотків вважали такою країною США, 30 відсотків — Росію, 14 — Китай, і лише 6 відсотків були високої думки про британців та їхні зусилля.

Усе це, звичайно, було гірко чути Черчиллю, чиїм політичним raison d’être114 було піднімати престиж Британії та Британської імперії. Після падіння Сінгапура у політичному плані Черчилль перебував на нижчій точці у цій війні і навіть міг розглядати варіант відставки. Його зневіра була очевидною, коли після Сінгапура він визнав: «У нас було стільки людей, стільки солдатів. Ми могли показати себе краще». Та коли почув про падіння Тобрука, додав: «Поразка — одне, але ганьба — зовсім інше».

Він цілком задіяв та ідентифікував своє его з військовим успіхом Британії — що спростило суперникам завдання мордувати його. «Дискусію за дискусією він виграє´, проте програє´ бій за боєм», — сказав член парламенту лейборист Енайрін Бівен, так жорстоко, просто у Палаті громад. Та справді, народ так непокоївся, що власне внутрішньополітичне становище Черчилля стало хитким.

Коли у серпні 1942-го він вирушив до Москви зустрітися зі Сталіним і пояснити, що того року не буде жодного другого фронту, радянський вождь уїдливо та немилосердно поглумився: «Ви, британці, боїтеся бійки. Вам не слід думати, що німці — якісь надлюди. Рано чи пізно вам доведеться устрягнути в бій. Неможливо виграти війну без боротьби».

Було огидно чути це від Сталіна. Російський лідер був саме тим, хто, підписавши пакт Молотова—Ріббентропа та поділивши Польщу з Гітлером, уможливив нацистську агресію 1940 року. Він був такий приголомшений та наляканий зрадою Гітлера, коли фюрер повернув проти нього та запустив план «Барбаросса», що протягом п’яти днів переховувався на дачі. Нічого й казати, Черчилль був безмежно кращою, сміливішою та більш величною особистістю. Та все ж йому дошкуляло почути таке — образи різали ще глибше, тому що містили частку правди.

Перемога під Ель-Аламейном (коли вона нарешті настала) відчутно посприяла порятункові британського престижу: політична загроза Черчиллю вщухла. Йому вже не потрібно було перейматися — хоч як неймовірно це звучить сьогодні, — що Стаффорд Кріппс може замінити його як військового прем’єра. Кривдний сарказм Енайріна Бівена втихомирився. Британський народ здобув перемогу, якої так прагнув. Та правда була очевидною: із плином війни на Британію розраховували дедалі менше.

У 1940 році нація стояла одна, як вишикуваний до бою паладін із піднятим за свободу стягом, та у 1944-му вклад Британії у союзні сили був зовсім малим. Американці постачали кошти, росіяни виконували брудну справу биття німців — 750 тисяч тільки у битві за Сталінград. Тож призначенням Черчилля стало фізично та особисто відстояти право Британії на повагу і стати тим шматочком свинцю в боксерській рукавичці, що дозволить країні вдарити сильніше від власної ваги.

Це пояснює його любов до самітів, його дивовижні маршрути Другої світової війни. Сер Мартін Ґілберт підрахував, що з вересня 1939 року до листопада 1943-го Черчилль подолав 111 тисяч миль і провів 792 години у морі та 339 годин у небі, — що виходить далеко за межі робочих темпів будь-якого іншого керівника. У тих поїздках можна розгледіти його дивовижну енергію: як цей майже 70-річний чоловік іще до світання сидить на своїй валізі на холодному аеродромі у Північній Африці, очікуючи, коли вже персонал розбереться з курсом; як він підстрибує у розгерметизованому вантажному відсіку бомбардувальника, киснева маска перекошена, щоб вмістилася

1 ... 68 69 70 ... 102
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію, Борис Джонсон», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію, Борис Джонсон"