Книги Українською Мовою » 💙 Фантастика » Межа Фундації 📚 - Українською

Читати книгу - "Межа Фундації"

286
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Межа Фундації" автора Айзек Азімов. Жанр книги: 💙 Фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 68 69 70 ... 116
Перейти на сторінку:
я їй розповім. Якщо вже це годиться для професорів з Фундації…

На димчастому склі дверей світився напис важким для прочитання сейшеллським шрифтом «СОТЕЙН КВІНТЕСЕТЦ АБТ», а під ним іще один: «КАФЕДРА СТАРОДАВНЬОЇ ІСТОРІЇ».

Жінка торкнулася пальцем гладенького металевого кружальця. Звуку не було, але димчасте скло на мить стало молочно-білим і м’який, дещо відсторонений голос сказав:

— Назвіться, будь ласка.

— Янов Пелорат з Термінуса, — сказав Пелорат, — з Ґоланом Тревізом з того самого світу.

Двері відразу ж відчинилися.

3

Чоловік, який підвівся, обійшов стіл та підійшов їх привітати, був високим і вже в літах. Шкіра в нього була світло-коричнева, а кучеряве волосся — сіро-сталевого кольору. Він простягнув руку для привітання і промовив м’яким та низьким голосом:

— Я С. К. Радий знайомству, професори.

— Я не маю наукового звання, — відповів Тревіз. — Просто супроводжую професора Пелората. Можете називати мене просто Тревіз. Радий з вами познайомитися, професоре Абт.

Квінтесетц підняв руку, явно збентежений.

— Ні-ні. «Абт» — це просто дурний титул, який не має жодного значення за межами Сейшелла. Прошу, не зважайте на нього й називайте мене С. К. У нас на Сейшеллі заведено вживати ініціали в побутовому спілкуванні. Я так радий побачити вас двох, хоча очікував лише одного.

На якусь мить він завагався, а тоді простягнув руку, непомітно витерши її об штани.

Тревіз стиснув її, замислившись, як заведено вітатися на Сейшеллі.

— Сідайте, будь ласка, — сказав Квінтесетц. — Боюся, ці крісла здадуться вам неживими, але я, наприклад, не хочу, щоб мої крісла мене обіймали. Зараз такі крісла модні, але я віддаю перевагу обіймам, які щось означають. Ха!

Тревіз усміхнувся і сказав:

— Ви не один такий. Здається, С. К., ваше ім’я походить із Крайніх Світів, а не із Сейшелла. Перепрошую, якщо моє зауваження безцеремонне.

— Усе нормально. Моя родина частково походить з Аскоуна. П’ять поколінь тому мої предки залишили Аскоун, коли влада Фундації стала нестерпною.

— А ми фундатори, — сказав Пелорат. — Прийміть наші вибачення.

Квінтесетц доброзичливо махнув рукою.

— Я не тримаю аж такої злості тривалістю в п’ять поколінь. Хоча, звичайно, і таке трапляється — то більше шкода. Бажаєте щось поїсти? Випити? Може, вам подобається, щоб десь фоном звучала музика?

— З вашого дозволу, — відповів Пелорат, — я волів би відразу перейти до справи, якщо це дозволяють сейшеллські звичаї.

— Запевняю вас, сейшеллські звичаї цьому на заваді не стануть. Ви й гадки не маєте, яке це диво, докторе Пелорат. Лише тижні два тому я натрапив на вашу статтю про міфи походження в «Археологічному огляді», і вона вразила мене дивовижним синтезом — який, проте, був ну надто короткий.

Пелорат почервонів.

— Як я радий, що ви її прочитали. Звичайно, мені довелося її стиснути, бо «Огляд» не опублікував би повного дослідження. Я планую написати трактат із цього питання.

— Бажаю, щоб вам це вдалося. Хай там як, а щойно я її прочитав, мені захотілося вас побачити. Я навіть подумав про те, щоб полетіти заради цього на Термінус, хоча це було б важкувато організувати…

— Чому? — запитав Тревіз.

Квінтесетц зніяковів.

— Мені сумно це казати, але Сейшелл не хоче приєднуватися до Федерації і деякою мірою перешкоджає соціальним контактам з Фундацією. Розумієте, ми традиційно дотримуємося нейтралітету. Навіть Мул нас не чіпав, лише вирвав заяву про нейтралітет. Із цієї причини будь-яке клопотання про відвідини території Фундації загалом і Термінуса зокрема розглядають з підозрою, хоча такому науковцю, як я, імовірно, вдалося б отримати паспорт для суто наукової поїздки. Але тепер у всьому цьому немає потреби: ви самі до мене прилетіли. Мені важко в це повірити. Я запитував себе: чому? Невже ви чули про мене, так само як я — про вас?

— Я знаю про вашу працю, С. К., і в моєму архіві є виписки з ваших статей, — відповів Пелорат. — Тому я до вас і прийшов. Я вивчаю і питання Землі, яку вважають планетою походження людського виду, і ранній період дослідження та заселення Галактики. Зокрема, я прилетів сюди, щоб дізнатися про заснування Сейшелла.

— З вашої статті, — сказав Квінтесетц, — я можу припустити, що вас цікавлять міфи та легенди.

— А ще більше — історія, реальні факти, якщо такі існують. Як ні — то міфи та легенди.

Квінтесетц підвівся, швидко пройшовся кабінетом, зупинився глянути на Пелората, тоді пройшовся знову.

Тревіз не витерпів:

— Добре, сер…

— Дивно! — сказав Квінтесетц. — Справді дивно! Це було лише вчора…

— Що саме? — запитав Пелорат.

— Я розповім вам, докторе Пелорат… до речі, можна вас називати Я. П.? — сказав Квінтесетц. — Уживати повне ім’я для мене дещо неприродно…

— Так, будь ласка.

— Я вже казав вам, Я. П., що був захоплений вашою статтею і захотів з вами побачитися. Я захотів з вами побачитися тому, що ви маєте широку колекцію легенд про початки інших світів і ще не маєте наших. Іншими словами, я хотів бачити вас, щоб розповісти саме те, для чого ви сюди прилетіли.

— Як це стосується вчорашнього дня, С. К.? — запитав Тревіз.

— У нас є легенди. Легенда. Важлива для нашого суспільства, бо вона стала нашою головною загадкою…

— Загадкою? — утрутився Тревіз.

— Я не маю на увазі головоломку чи щось таке, це було б звичайне значення слова «загадка» в галактичному стандарті. Проте тут воно має вузьке значення. «Щось таємне», щось, що до кінця розуміють тільки деякі адепти; щось, про що не кажуть чужинцям. А вчора був цей день.

— Який день, С. К.? — запитав Тревіз, додаючи до свого тону трохи більше ввічливості.

— Учора був День Польоту.

— А, — відповів Тревіз, — день медитації та тиші, коли всі мають залишатися вдома.

— Щось таке в теорії, от тільки в більших містах, цих складніших регіонах, мало хто дотримується старого звичаю. Бачу, що ви про це знаєте.

Пелорат, якого стривожив сердитий тон Тревіза, квапливо додав:

— Ми трохи чули про нього, бо прибули вчора.

— Саме цього дня, — саркастично зауважив Тревіз. — Послухайте, С. К. Як я вже казав, я не науковець, але маю запитання. Ви сказали про якусь головну загадку, про яку не говорять чужинцям. Чому ж тоді ви розповідаєте про неї нам? Ми чужинці.

— Так. Але я не займаюся цього дня спогляданням і глибина моєї забобонності з цього питання ну дуже незначна. Однак стаття Я. П. посилила в мені почуття, яке жило вже давно. Міф або легенда не утворюється з вакууму. Такого не буває. Якимось чином за нею завжди ховається зернятко правди, хоч якою спотвореною вона б не була, і мені хотілося б, щоб за нашою легендою про День

1 ... 68 69 70 ... 116
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Межа Фундації», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Межа Фундації"