Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Казка про Правду та Кривду, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Казка про Правду та Кривду, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Казка про Правду та Кривду" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 5 6 7 8
Перейти на сторінку:
одвернула. Скрикнула тоді Правда, до Кривди повертаючись:

- Сестро! - каже, - що хоч бери, тільки намнож мені життя на землі!


А Кривда їй і одказує:


- Нічого мені, сестро, не треба. Дозволь тілько мені купно з тобою тим, що намножимо, володіти, над усім живим і свою волю мати.


- Добре, - каже Правда, - хай буде так, як ти кажеш.


От згодилися, ото й почали вони з землі всяку всячину ліпити. Правда ліпить метеликів цвітних, бджілок та комашок всяких, а Кривда - пташок-польотушок, звірів-гризунів, зайчиків-лапанчиків, бобрів-стрибунів, кротів-вертунів. Наліпили їх цілий ворох. Правда, не довго думавши, понесла їх до дядька Огневика, і той удмухнув кожному життя.


Зразу все те й розкотилося по всій землі... Правдині ж сотворіння нікому нічого: метелики тілько літають по квіточках та набираються краси з них, різні комашки лазять по травиці та п'ють свіжу росу, а Кривдине сотворіння накинулося на луги зелені, квіти пишні, ліси буйні: лист гризуть, корінь січуть, стовбур точать... Наробили такого дешпоту на землі, що страх! Усе знівечили, усе попсували. Дійшлося до того, що й їсти вже стало нічого. Нараяла Кривда одно одного їсти. І от кинулися пташки ловити метеликів та дзьобати козявок всяких, а звірі пташок. Розпочалася між усім живим війна страшенна; одно одного підсідає, стереже, де б його краще згарбати. Наплодилися всякі бойовики: котики-братики, лисиці-сестриці, вовки-сіроманці, ведмеді-небреді... Почалося таке, що вже й не розбереш, хто правий, а хто винуватий. Той правий - хто кого здолав, а той винуватий - що подався.


Тоді Правда побачила, як її Кривда обійшла, та так гірко засмутилася, а Кривда рада-рада!



Х



Отоді саме знайшовся й Чоловік. Правда, як угледіла, так і кинулася до його.


- Тепер, - каже, - лукава сестро, все тобі віддаю, припоручаю все. Одного тільки його не віддам. Виховаю його та вигляджу, напою його серце чаром-любов'ю, натопчу його голову розумом добрим, натхну в його душу правду святую і настановлю царем на землі. Хай усім заправляє, над усім володіє.


От і почав Чоловік порядкувати на землі. Зараз зробив такий наказ: щоб ніхто нікого не зобиджав, щоб всі в миру жили.


Коли на другий день доводять Чоловікові, що ніхто його наказу не хоче слухати.


- Як не хоче слухати? Хто не хоче слухати? - скрикнув Чоловік.


- Так і так, - кажуть йому. - Ведмідь коня розірвав, вовк вівцю задрав, собаки зайця розметали, лисиця курей поїла, кури траву поклювали... - Всяке чим-небудь переступило його наказ.


- Ведіть мені злочинців на суд! - скрикнув Чоловік.


Нагнали винуватих з усякого роду й плоду, - всяке чим-небудь провинилось, закон переступило.


- Як ви сміли, сякі-такі, не послухатися мого наказу? - пита грізно Чоловік.


- Царю наш, розпоряднику наш! - повинилися перед ним злочинці, - винуваті ми, ніде правди діти. Тільки ж і ти нас розсуди по правді, по закону: як нам жити, чим годуватися? Ми ж усі з голоду помремо, а як нам з голоду помирати, то краще повели нам голови поодтинати.


От і почав Чоловік думати та гадати, як тих винуватих розсудити.


Правда на одно ухо йому шепче:


- Суди! Карай! Як вони сміли таке вчинити, других зобиджати, другим життя коротити? Хіба вони те життя давали їм?


А Кривда з другого боку в друге ухо нашіптує:


- Ану, - суди! ану! - карай! Кого ж ти будеш судити? Кого карати? Усіх повинно судить - всі винуваті... Всіх виполони до ноги, до коліна!.. Яке ж ти маєш право їх виполонювати? Хіба ти їм життя давав?.. А жити їм як? Годуватися чим? Хіба вони винні, що такими вродилися?.. Ну - перероди їх, перероби!


Подумав-погадав Чоловік, розкинув думками і сяк і так: і покарати б, щоб не робили злочинства... Та чим же вони винуваті, що такими вродилися?.. Махнув рукою та й звелів всіх випустити, і не сказав нікому нічого...



XI



На одно тільки здався перший Чоловік. Більше винуватив тих хижаків, що одно другого їли, ніж тих, що травою годувалися. Ті життя другим коротили, а ці їли, що сира земля ростила. І взяв він всіх гризунів та шипунів під свій призор, до свого догляду, боронив од хижаків. Намножив черед всяких, сам став пастухом.


Зажив перший Чоловік, на всю губу зажив. Переганяє череди з долини на долину, з одного випасу на другий, скотину множить і сам множиться. Діждав він багато синів і дочок, онуків і правнуків, дожив до старості - старий та древній!


І от, чим більше він жив та старівся, тим більше почали клопотати його думки: «Що буде, як його не стане? Як те життя свого коліна впорядкувати, щоб не було між ними сварки, та бранки, та лихого розладдя?.. Поділити? - думав він. - Розійдуться вони по всій землі широкій, розтечуться по країнах далеких, позабувають, якого роду й плоду, і, стрінувшись, почнуть ворогувати... Не ділити, зоставити вкупі? На кого ж їх зоставити, на кого припоручити? Припоручити на якого сина - другі будуть ремствувати, а на всіх разом - не помиряться».


Пристали до нього Правда та Кривда, кожна своє доводить. Кривда радить: поділи!.. Правда рає: не діли... Не знає Чоловік, що йому робити, так і вмер, не зробивши нічого.


Як умер та поховали його, то зараз усі сини й зійшлися на раду:


- Що робити, як їм бути?


От самий старший і каже їм:


- Брати мої милі! Вмер наш батько, не зоставивши нам розпорядку ніякого... Як тепер будемо жити?


- Як жити? - питають другі. - Ну, кажи!


- По-моєму, - каже старший, - як жили, так і жити вкупі.


Мовчать менші, тільки голови посхиляли.


- Укупі? - замовив підстарший. - А хто ж буде старшинувати та розпорядок давати?


- Та вже ж хто старший, то не менший, - каже найстарший брат.


- То себто ти? - спитався підстарший. - Що ж ти за цяця така, що нами будеш верховодити? - скрикнув він.


- А ось яка я цяця: раніше родився від тебе.


- То що, що ти раніше родився? А в нас хіба не один батько був? Не одна мати родила?.. Чого ж ми будемо тобі коритися?


Другі собі гудуть:


- Справді, справді! Одного батька однакові діти. Чого ж одному все, а другому нічого?


Почали змагатись.


- Ну, як хочете, так і робіть, - каже старший брат.

1 2 3 4 5 6 7 8
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Казка про Правду та Кривду, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Казка про Правду та Кривду, Мирний"