Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Люборацькі, Свидницький А. П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Люборацькі, Свидницький А. П."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Люборацькі" автора Свидницький А. П.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 69 70 71 ... 87
Перейти на сторінку:
style="">- Розказуй! - озвавсь Робусинський, а сам шапку в кулак і потис за поріг.

Так випало, що на цю комедію не було свідків, а тут виходить Галя. Не довго б балакали про своє, як ввійшов її батько, а там і мати ввійшла. Тоді вже поплелось на гурт, що й сам Соломон 155 ладу б не дійшов…

 

IX

 

 

Не йшов час - летів час, а ще Антосьо коло коханої: тут на вакації розпустили, а от вже й друга пречиста. Поговоривши з Галею не раз та й не два про все, а з старими поглузувавши над прошлим життям та над семінарським урядом, Антосьо признавсь у своїм замірі і виїхав до Кам’янця почути списки та й білет взяти і Галю опісля. Як молотом межи очі, так йому списки вдались: булий інспектор, ставши ректором, черкнув Антося аж вне разряда. 156

«Пропащі світи!» - подумав хлопець, плюнув, аж семінарія здригнулась, і пішов. Не проминув ректор і цього; зараз же приставив архиреєві, а цей вже набитий був, як рушниця, треба було тільки Антосьові появитись, щоб і вистрілило з його, як з гармати. І Антосьо не забаривсь під кулю.

- Ты Люборацкий? Знаю,- відказав архирей, прочитавши його прошення.- Праси дьячковского места.

- Ваше преосвященство!..

- Дьячковского места праси!

- Клевета, ваше преосвященство!

- Еще и клевещешь на начальство! Прочь с глаз!

- Одно слово, ваше преосвященство…

- Какое?

- У меня мать вдова, у нее внук сирота и дочь сирота… 157

- Все это так, а ты праси дьячковского места.

Пішов Антосьо, понурився: чи з гори вбитись, чи в воді втопитись?.. От і виграв, що вчився, що за правду стояв!

Багато де в кого треба було постояти йому, не одному поклонитись, поки архирей згодився дати Антосьові попівське місце. Але ж за те він повинен був або посидіти в монастирі на испытании, або в консисторії також на испытании, або женитись, де архирей покаже.

Вибрав Антосьо консисторію, щоб з монахами не зустрічатись та мати змогу хоч на скрипці тугу свою виговорити, та й задумався: що і як написати в Кукілівку? Якби на певен час замкнули, то просив би підождати, а так… Що з цього вийде?.. Думав-думав та й написав все, що сталося, і просив відпису. Ждав-ждав, не діждався, наче пішов лист у море на дно. Як приїздить Робусинський - вже під рукоположеніє. 158 Де женився? де? що?..- У Кукілівці, каже, а висвятиться в Солодьки…

- Доле ж моя неприкаянна! - залаяв Антосьо і пішов до архирея, впав у ноги і просить: - Визвольте мене, бо з голоду пропаду, або буду хабарі брати!

- Какой же ты непорочный! - процідив той крізь зуби.- Вставай,- каже,- да подавай прошение.

На архирейськім хуторі був диякон, а в його сестра - погана, та стара, та з’їдлива. От архирей і каже:

- Женись на ній, то візьмеш приход, а ні - поки я тут, не надінеш ряси.

«Чорт його побери! - подумав Антосьо.- Не я первий пропаду, не я й останній. Коли не Галя, то хай і свята Варвара буде, а я зарівно пропав, бо не буду любити...»

Через місяць співали Антосьові: «Ісаіє, ликуй»; 159 через другий і сліду його не було вже в Кам’янці; на парафію поїхав з своєю жінкою-красою…

 

 

Пройшло десять літ після Антосьового невеселого весілля, як по той бік Попогребського лісу, дорогою на Будії йшла мовби шляхтянка, постогнуючи, а коло неї півпарубка - хлопець з мішечком на плечах.

- Коли б нам до корчми як бог допоміг,- говорила стара.

- Та вже, бабуню, недалечко,- якось доплетемся.

- Ой, щось дуже мене ноги болять! не знаю, чи дійду! Треба було в лісі підпочити, а тут дуже сонце шкварить... Не дав бог моїм діточкам талану, то треба пектись, бо нікому заступитись, нікому вклонитись за тебе смотрителеві, щоб ту бумагу написав.

А ззаду, чути, хтось ньокає. Оглянувсь хлопець.

- Ученик,- каже,- якийсь до Крутих.- Оглянувсь другий раз і пізнав: - Це,- каже,- Ковинський. Я з ним на стації стояв. З татом їде.

- Ковинський… Ковинський!..- почала стара,- щось я пам’ятаю це прозвище. Де я його чула?.. Ковинський... А! он де!.. Ще, мій голубе, я жила в щасті, як чула цю фамилію; якийсь Ковинський з моїм Антосьом по горохах водився. Знаю тепер, знаю.- І почала молитись.

Тим часом зближавсь Ковинський; коні добрі, бричка крита, і хлопець коло його. Посторонились прохожі, щоб проїжджачому просторніше було.

- Здрастуйте, пане Петропавловський! - гукнув він з буди.- А то до Крутих?

- До Крутих,- озвавсь цей.

- Сідайте, підвезу.

- Та візьміть хоч бабушку, а я й дійду.

- І бабушка сядуть, і ви сідайте!

Ми вже знаємо, що це була стара Люборацька, а то її внук - Фоня. Ішли вони до Крутих, щоб випросити в смотрителя казенний кошт. Фоня вже просив раз, та смотритель не послухав; то тепер і баба пішла, чи не вимолять удвойзі. Не наймали підвод через те, щоб тих скілька карбованців, що мали, не стратити, а лучче дати смотрителеві.

Сіли вони на бричку і поїхали.

Так верстов за три від цього місця стояла тоді на будянських полях Махтулова корчма. Тепер уже не та корчма на тім місці, а все-таки є; а тоді була здорова з заїздом і жив у ній жид Махтула. В цю корчму заїхали вони на попас і розговорились.

- Знаю,- каже Ковинський,- знаю я Люборацького. Де ж він тепер?

- Пропав, панотченьку! - озвалась Люборацька.

- Як?

- По неволі та на нелюбій женився, та все сумував та грав на скрипку та сох. Лікарі казали не давати йому скрипки, бо сухот достане. Заховали від його скрипку, а він почав пити. Раз отак приїхала до його в гості його булая невіста, тепер попадя. «Що ви робите? -

1 ... 69 70 71 ... 87
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Люборацькі, Свидницький А. П.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Люборацькі, Свидницький А. П."