Читати книгу - "Оповіді визволителя"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Такі погляди, не зустрічаючи критики, лягали в основу серйозних наукових досліджень і гостросюжетних романів зі щасливим кінцем, в яких ядерній війні незмінно вдається запобігти або зупинити її на початковому етапі після обміну кількома ядерними ударами.
Теорія ескалації, відповідно до якої на початку війни бойові дії будуть йти без застосування ядерної зброї, потім піде досить стриманий обмін ядерними ударами, інтенсивність і сила яких будуть поступово зростати, вельми здивувала радянських стратегів. Протягом тривалого часу кремлівські вожді і маршали гадали про те, що може означати широке поширення цієї теорії в країнах Заходу. Невже західні лідери та генерали несповна розуму, або вони просто намагаються обдурити Радянський Союз таким примітивним, коли не сказати безглуздим, способом?
Було вирішено, що, звичайно, військові фахівці на Заході насправді не вірять в цю теорію; вона вигадана для того, щоб приховати справжні погляди керівництва західних країн з цього приводу. А коли це так, то на кого була розрахована така непереконлива і, скажемо прямо, дурна теорія? Навряд чи політичні лідери і генерали західних країн вважали радянське керівництво і радянських воєначальників настільки наївними, щоб вірити такій нісенітниці. Не може ж нормальна людина сприймати серйозно цю дурість.
Так кому ж тоді була адресована ця деза? І радянські товариші вирішили, що теорія ескалації була запущена в обіг для заспокоєння західних обивателів, людей простих, неосвічених і довірливих.
3
Першим американським фільмом, який я подивився, була «Чудова сімка» з Юлом Бріннером в головній ролі. У ті часи американські фільми нечасто показувалися на екранах радянських кінотеатрів, та після «Чудової сімки» я не пропускав жодного з них.
Фільми зображували американців мудрими, сильними і мужніми людьми, які все своє життя проводять у сідлі, їздять преріями під палючим сонцем на прекрасних мустангах, відстрілюючи лиходіїв. Мені це подобалося. Особливо мені подобалася та рішучість, з якою американці розправлялися з негідниками та шахраями.
Герої американських фільмів могли довго терпіти спроби їх обдурити, принизити або образити, однак в кінцевому підсумку вирішували всі проблеми дивовижно точною стрільбою з револьверів. Вирішальний момент завжди був гранично драматичним. Противники пильно дивляться один одному в очі. Кожен з них повільно опускає руку до кобури і кладе долоню на руків’я револьвера. Ніяких церемоній, ніяких реплік на адресу противника, жодного зайвого руху. Напружена тиша. Противники спокійні і зосереджені. Смерть вже розпростерла над ними свої чорні крила. Вони як і раніше свердлять один одному спопеляючим поглядами. Раптом обидва одночасно розуміють — не по якомусь звуку або сигналу, а лише підкоряючись тваринному інстинкту, — що момент настав. Гримлять два постріли, зливаючись в один. Неможливо помітити, в який момент вони вихоплюють револьвери і тиснуть на курки. Розв’язка наступає миттєво, без прелюдій. Один з противників замертво падає на землю. Іноді на землю падають обидва. Іноді лиходій гине, а позитивний герой виявляється лише пораненим. В руку.
Через багато років я став офіцером Генерального штабу Радянської Армії, і мені довелося вивчати американські теорії ведення війни. Вони не виправдали моїх сподівань. Я-то думав, що американці будуть діяти подібно героям вестернів — швидко і рішуче. Нічого подібного! Сучасні американські ковбої в великих штабах готувалися до вирішального поєдинку з грізним противником зовсім за іншими планами. Образно кажучи, вони збиралися спочатку плюнути противнику в обличчя, покрити його добірним матом, потім почати кидати в нього тарілки і порожні пляшки з-під віскі і лише після цього братися за вогнепальну зброю. Їхнім план був таким: почати з мордобою, потім дати противнику пляшкою по голові, потім спробувати всадити йому в дупу вилку чи ніж, і тільки після цього перейти до пальби з револьверів: стрельнув, почекав, поки противник відповість, ще раз стрельнув.
Відкриті американські джерела описували майбутню війну як ескалацію, і це заводило мене в глухий кут. Ну і нехай, думав я, у нас в газеті «Правда» також можна було знайти безліч дивних публікацій. Однак цілком таємні відомості, отримані через дуже серйозну агентуру, також свідчили про те, що американські генерали всерйоз вважали: нова війна буде розвиватися саме за таким сценарієм.
Невже вони нас дурять через наші агентурні канали? Ну не може бути ніякої ескалації! Не може, і все тут! Коли поєдинок неминуче завершиться стріляниною, то чому б з неї і не почати? З якого дива бандит, з яким ви збираєтеся битися, чекатиме, поки ви візьметеся за револьвер? Він може застрелити вас ще до того, як ви торохнете його кулаком в щелепу. Використовуючи свою найбільш смертоносну зброю на самому початку сутички, ваш ворог економить собі сили і час. Навіщо витрачати їх даремно, кидаючись стільцями і пляшками?
Бий першим, це збільшить шанси зберегти життя. Ворог не знає, коли ви, шляхетний герой, будете ласкаві скористатися револьвером. Навіщо йому чекати цього моменту? А раптом ви вирішите застрелити його відразу після обміну образами, не переходячи до мордобою?
Радянські вожді отримували інформацію по різних каналах: доповіді йшли з ГРУ, з КДБ, від розвідок країн-сателітів Радянського Союзу. Цій інформації кремлівські товариші категорично відмовлялися вірити. Вважалося, що теорія ескалації конфлікту в ядерній війні винайдена американською пропагандою для заспокоєння нервових американських пенсіонерів. Було цілком зрозуміло, що ця теорія смертельно небезпечна, щоб служити основою для розробки військової доктрини або планування бойових дій.
І раптом американці продемонстрували щось таке, що разом відмело всі сумніви. Вони дійсно вірили в теорію ескалації.
4
Справа ось в чому.
Спочатку Сполучені Штати, а потім і Радянський Союз створили ядерну, а згодом і термоядерну зброю. Обидві країни інтенсивно розробляли і вдосконалювали засоби її доставки. Найнадійнішими і найбільш небезпечними для противника засобами доставки були балістичні ракети, які запускаються з наземних пускових установок і з підводних човнів.
З моменту появи міжконтинентальних балістичних ракет постало питання про боротьбу з ними. Тут, як і в багатьох інших областях, Радянський Союз не міг обійтися без понтів. У 1963 році «Воєнвидав» випустив книгу «Військова стратегія». У складі авторського колективу — Маршал Радянського Союзу Соколовський і дев’ять генералів з однією, двома і трьома зірками. Ось що повідомлялося на сторінці 393:
У нашій країні проблема знищення ракет в польоті успішно вирішена радянською наукою і
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Оповіді визволителя», після закриття браузера.