Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

315
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 70 71 72 ... 149
Перейти на сторінку:
із отакою осоругою і псом паршивим...— пхукає водою з рота.— Хай миють мене мийниці старанно, хай змащують і натирають пахощами! Хай обливаються потом коло мене, мені аби час ішов довше,— не борониться Настка від запопадливих служниць на канапі-лаві.— Хай тереблять тіло, скільки хочуть, воно тільки ковзкішим буде,— чує ознаки мління всього єства свого, як і холодок остраху перед побаченням із мурзою».

Лежачи на лаві під проворними руками розтиральниць, Настка згадує свого коханого і німіє серцем.

«О, Лаврику! Осяйна радосте й утіхо! — викрикує дівчина подумки.— Стогнеш у мені квилом і зойком, кличеш і докоряєш, що не віддалася тобі, бо навіть в думці не допускала такого і тобі не дозволяла допустити! Караюсь, любий, печуся, але вір: не віддамся мурзі! Не допущу до святині опаршивілого кібця, людолова, самочинця! Не діжде!» — вже вкотре повторює вона...

Недавні скрики журавлиних і гусиних ключів мов розбудили її, мов злякали чимось новим, ще невідомим, але водночас і обнадіяли. Як оте дзюрчання джерелець і струмочків, що влилися в груди і там заспівали, хоч і тужливо, та воднораз і весінньо.

Настка і позавчора, і вчора, і сьогодні глушить той спів скрики в собі, чавить примарну надію, пеленає шаттям і застібає цуркою оту рану, Лавра, а він викушкується, випростується і солодким болем плаче, як дитя, зсудомлює тіло так, що хоч знову кидайся, як восени, на дно басейну. Колотиться серце аж до дзвону в голові, і не спинити їй, не вгамувати його. Зроду б раніше не повірила в таке... Натура! Весна! Тільки чого воно гупає сильніше отут, аніж вдома тієї весни? Що його посилило? Неволя? Домагання Нечаха і його шалена любов?! Так, любов його жаска! Такої дикої вона досі не уявляла!

«Правду казали, видно, тітка Домна, що порі усе під силу. Що мені шепнув ото садівник Матвій Найда? — раптом згадалось їй.— Прямо не второпати! Невже він і справді знав когось із наших? Звідки? Як? Чи те, може, щось інше значить? Говорив по-татарськи, а видно, наш він чоловік, як і Левко Півторадні, що відає тут водограями. Що ж він сказав? Бач, гріх який!.. І тато змушували учитися по-татарськи, і панотець Гнат вимагав у школі, а я легковажила. Ось воно й прийшла коза до воза та й розмекалася»,— докоряє собі бранка.

В просторий і затишний покій мурзи Нечаха — те вже знає Настка — заходять лише дівчата недоторкані, цнотливо-чисті і задуже бажані йому, бо із іншими він зустрічається і бавиться в покоях гарему...

Під однією із глухих стін, у напівмороці, впадає бранці у вічі знайома простора постіль під шовковим балдахіном-навісом. Посередині покою, на велетенському килимі — низенький дзиглик-столик і дві подушки-підложки для сидіння. Великі, світлі вікна затінені знадвору виноградними лозами, що випустили перші листочки, і напівзавішені зсередини сітчасто-намітковим шовком. Стеля, мов склепіння неба, блакитно-голуба, в шандалах свічки горять, стоячи в трьох кутках, як сторожа, на дзиглику — вимережена срібна карафка з ангельськими бовванчиками, якої минулого разу Настка не бачила. Поряд — два уже наповнені келишки і шербет у мисочках зі срібла. А під стелею — диво з див... Не мідне, мале та тьмяне, яке вона мала в дарунок від Сірка, а велике і прозоре — дзеркало-свічадо, що аж манить заглянути в нього і побачити себе на весь зріст...

Нечах-мурза минулого разу їй казав, що в тому свічаді сидить Аллах і кожному, як лиш наблизиться, показує, який він є. Звичайно, брехав мурза, ніби Аллах не дозволяє бачити себе в ньому лише непогрішним правовірним, бо про таке ж свічадо говорив прихожанам у церкві і панотець Гнат. А ще казав, що його вміють виготовляти із піску якісь галли-поташники і склодуви і що в ньому нічого немає Божого, окрім того, що люди ті роботящі і Божі. Та й як у ньому може бути щось божественне, коли Нечах-мурза творить перед ним отакі паскудства в ложі?..

— Настан! — ніжно і тихо озивається Нечах-мурза до дівчини, що спинилася на порозі.— Я люблю тебе більше, ніж себе! Я кохаю тебе над усіх у світі! Тому коли і ображаю, то не хотячи. Проходь і сідай навпроти, будемо пити смачну каву і говорити, як люди, що потрапили в біду,— плутає він татарські і українські слова.— Для нас ось і шербет є,— вказує пальцем і поглядом.

— Каву, мурзо, я вже пила минулого разу і більше не хочу,— кидає погляд на напій і бранка.— Для чого мучиш мене, мурзо, коли любиш?

— Не хочеш, то і я не буду пити,— байдуже кидає господар.— А за минулий раз пробач мені, нерозумно я вчинив, і самому досі боляче. Люблю я тебе дуже і ще раз прошу стати першою ханум у моєму гаремі.

— Шкода, мурзо, але я тебе не люблю і хочу чесно тобі сказати, що жоною тобі ніколи не буду. Та й не рівня я тобі, і замолода ще! — рветься в дівчини голос.

— Бач, як ти відповідаєш на моє добро! Як можеш ти після цього чекати від мене ласки, співчуття чи волі собі на повернення? Он стільки часу мучиш, мордуєш і катуєш мене, принижуєш перед усім сералем, усією челяддю. Ну як? — поправляє, вмощуючись, під собою підложку-подушку мурза.

— Мурзо Нечаху! Змилуйся наді мною, якщо любиш!..

— Коли б і хотів, то не можу, бо навіть поговорити мені з тобою несила, впертою,— розводить безпорадно руками і бере свого келишка.— Випий ось, як і я,— пригублює питво,— і почнемо розмову. Може, і домовимося, врешті, до чогось. А, боїшся, що знов зроблю дурницю? Прости, розумію! Дивись, я обмінюю келишки і п'ю з твого, а ти пий з мого,— ставить бранці свій, а бере її і починає пити.

Запах і справді божественний, а снідала вона солоне, тож

1 ... 70 71 72 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"