Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Чигиринський сотник 📚 - Українською

Читати книгу - "Чигиринський сотник"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чигиринський сотник" автора Леонід Григорович Кононович. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 70 71 72 ... 179
Перейти на сторінку:
з’явисько, — каже урешті,— та як по правді, то не вірив, що таке буває… Великі ж дива твої, Господе! Се один з тих лицарів, що воювали проти Чорнобога. Створив їх Господь на горі Заруб коло Дніпра, і числом було їх семеро. У Дикому Полі, де на ту пору тільки дим та попіл курівся, чекало на них військо Триглавове. Зібрав клятий нечисту силу з усіх кінців світу — і чортів, і навів, і відьом, і перелесників, і ще силу-силенну інших потвор, що ти собі й уявити не можеш таких… Коло річки Самари, за Кодацьким порогом, сталася тая битва. Розбили богатирі всю нечисть, витоптали її кіньми, що й сліда її не лишилося на землі. За вірну службу взяв Батько Троян тих лицарів до Иру Господнього, та один із них раз на сто год приходить на землю…

— А то чого? — питається Михась.

— Полюбив він одну поляницю і шукає її тепер. А що з Иру ніхто не вертається, крім самого Дажбога, то приходить той лицар марою на землю, з імли й туману зітканий… Скрізь, де він проїде, розбігається вража сила вусебіч, а вогонь і вода розступаються перед ним.

— А тая поляниця де?

— Немає її давно. Може, десь і є вона, та вже іншу личину має… Як зрадили поляниці Матер Божу, Пречисту Ладу, то прокляв їх Господь, що обернулися вони бісурканями. Живуть ті бісуркані вічно, та втіхи з того не мають, бо кому вони треба? Страшні та кощаві, що гляне на них козак — та й сплюне, хоч би й сім год скоромного не куштував.

— То се тії поляниці опали нас коло порогів? — питається Михась.

— А хто ж іще! Аби не той богатир, то пропали б ми з тобою ні за цапову душу. І Троянів Ключ пропав би з нами…

— Так бісуркані ж нечиста сила! — каже Михась. — Хіба здужали б вони Троянів Ключ відняти?

Зітхнув характерник.

— В тім то й річ, — каже, — що нечиста сила вони… Є, сину, нечиста сила, а є злий дух. Нечисть — се люде, котрі Чорнобогові служать, а злий дух — то поріддя пекельне: нави, чорти, біси, змії та ще багато дечого… Відьми, чарівниці й бісуркані до людей належать, то не страшний їм Дажбожий Ключ.

— То, значить, бісуркані — се нечиста сила, а чорти — злий дух? — перепитав Михась.

— А певно! Се люде вже забулися та нечистю й тих, і тих узивають, а за ними і я повторюю…

— Так і Мурмило людиною є, а Троянів Ключ не годен одняти!

Похитав головою характерник.

— Запродав він душу Триглавові, то зробився чортом! Не людина то вже…

Замислився малий козак.

— Стільки того лиха не землі… нехай Господь милує! — каже урешті.

— На те й козаки і Січа Запорозька, — каже характерник, — щоб теє лихо одвертати! Спи вже, а то завтра в сідлі дріматимеш.

Михась і послухався. Укрився з головою, бо комарі так і дзижчали кругом, та й заснув, як убитий.

IV

Ще тільки сіріти почало, як осідлали вони коней і за півгодини полишили о ліву руч Дзвонецький поріг.

— Гарні тут місця, — каже характерник, — звіра і риби подостатком… Живуть у сім краю козаки зимівниками, та ліпше, щоб не бачив нас ніхто!

Та й ударив коня нагайкою. Погнали вони учвал, аж вітер засвистів у вухах. Вже сонце височенько підбилося над росяними полями, як почулося з Дніпра лолотіння води, що біжить поміж камінням. Під’їхали ближче, й побачив Михась забору, що, мов зуби, вищирилася посеред Дніпра, а обабіч, коло правого берега й коло лівого, дві скелі величезні.

— Отсі камені,— каже характерник, спинивши коня, — звуться Богатирі… Кажуть, жили тут два брати-велети. Якось не помирилися вони, почали кидатися один у другого скелями… от одного брата і вбило. Засмутився другий і пішов геть із цих країв…

— І де він тепер? — питається Михась.

Зареготався Обух.

— Та казка то, сину… Насправді було все не так, се вже люде вигадали тих богатирів. А камені сії Дажбог із Чорнобогом накидали…

— Як се?

— Як ішов ото Господь на Київ, то зійшлися вони отут на Дніпрі — Триглав з лівого боку, а Батько Троян із правого. От Дажбог і каже свому братові: «Пусти мене на той берег, бо я хочу козацький люд тут заселити і Вкраїну засновати!» А клятий і каже: «Ні, се я тут своїх поплентачів осаджу, щоб служили мені вірою й правдою». — «Що ж, — каже Господь, — давай силою поміряємося… хто далі камінець закине, той і на лівому березі пануватиме». Одламали кожен по скелі здоровезній. Жбурнув клятий Триглав — і не докинув, гепнув той камінь у воді та й досі ото стримить із води. А кинув Дажбог свого — та й перелетів він усенький Дніпро, мало Чорнобога не поцілив. Плюнув клятий і пішов собі

1 ... 70 71 72 ... 179
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чигиринський сотник», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чигиринський сотник"