Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Перехресні стежки, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Перехресні стежки, Франко І. Я."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Перехресні стежки" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 70 71 72 ... 106
Перейти на сторінку:
Стоячи на березі і слухаючи теоретичних викладів і упімнень, ще ніхто на світі плавати не навчився. Тут перша річ - власна проба, власна діяльність, власне вміння і власна відвага. От чого ми мусимо на вічах учити наших селян. Нехай самі говорять, нехай учаться самі висловлювати свої потреби і кривди, стояти за своїми жаданнями і супроти панів, і супроти властей.

- Ми се знаємо,- буркнув о. Зварич.- Вони поперед усього стануть супроти нас, священиків.

- Дуже сумно, коли ви сього надієтесь,- мовив Євгеній.- Мені здається, що се не мусить бути. Від розуму, такту і патріотизму священиків повинно б залежати, щоби селяни не станули проти них. А зрештою навіть якби таке лихо мало скластися, то як думаєте, отці добродії: чи ліпше піднімати нарід до політичної самодіяльності, будити в ньому політичну свідомість і знання його справ, чи ліпше лишити його нетямущою дитиною, яку можуть водити по своїй волі всякі політичні шарлатани?

- То фрази, пане меценасе,- мовив о. Семенович.- Треба насамперед просвітити нарід, а тілько тоді допускати до політики.

- Жаль в такім разі, що наша конституція допускає анальфабетів до голосування, значить, в останній інстанції віддає в їх руки керму політики.

Ся перспектива трохи зацукала обох панотців, та о. Семенович по хвилі додав:

- Таки жаль. Я був би за цензом грамотності при голосуванні.

- Добре,- сміючись, мовив Євгеній,- будемо змінювати конституцію в вашім напрямі! Та все-таки щоб і до сього довести, мусимо потягнути в тім напрямі загал виборців, мусимо розширити, спопуляризувати сю думку на вічах. Хочете, реферуйте її!

- Вільно вам жартувати, пане меценасе,- пристиданий трохи, мовив о. Семенович,- але ми з о. Зваричем власне з чим іншим ішли до вас.

- А з чим таким?

- З тим, щоб ви звільнили нас із обов’язку референтів на вічі.

- Як то, не хочете реферувати?

- Не не хочемо, а не можемо. Що ми за бесідники? Я отсе вже цілий тиждень мучився, і ані руш винайти тему, про яку б міг говорити.

- Бійтеся бога, отче! Теми? Але ж самі говорите, що життя і потреби народу в повіті звісні вам дуже добре. Говоріть про них! Розпочніть тілько! Будете видіти, що зараз за вами встануть селяни один за одним і посиплються промови.

- Ну, пане, не знаєте ви наших селян! Се тумани! Ані один із них не вміє при людях рота отворити. Вони мали би виступити з промовами? Не буде сього! Скандал буде, та й годі!

- Не бійтеся! За се я вам ручу. Аби тілько ви сказали свою промову добре і цікаво.

- Ні, пане, я не скажу нічого. Я загалом не можу взяти участі в тім вічі і прошу звільнити мене з обов’язків комітетового.

- І мене,- мовив о. Зварич.

- І вас? - зачудувався Євгеній.- Але ж, отці добродії, я вас не вибирав на комітетових, то й не можу вас звільняти. Всі три ми вибрані з’їздом. Усі три зв’язані своєю честю. Як же ж се?

- Пане меценасе, аd impossibile nemo tenetur, 45 - мовив о. Семенович.- Знаєте, я досі на капеланії. Стараюся одержати парафію. А я певний, що коли виступлю на вічі, то зараз мене окричать як небезпечного агітатора і мої заходи пропали.

- Чому ж ви се не сказали зараз на з’їзді?

- Чому не сказав? Представте собі, отець декан, що також тоді був на з’їзді ось тут у вас, по кількох днях здибає мене, бере набік і каже: «Се все дуже гарно, що ви хочете промовляти на вічі, але з огляду на ваше подання я би вам не радив!» Ну, а не послухати його - ви знаєте, що се значить для мене.

- Розумію, розумію,- мовив Євгеній, якого при тих словах щось стисло за горло.- Ну, а ви, отче Зварич,- чи й вам дехто відрадив?

- Ні, але я сам роздумав. Я не бесідник, не потрафлю сказати нічого.

- Адже ж проповіді говорите?

- Читаю з Добрянського.

- Ну, як собі знаєте,- мовив знеохочений Євгеній.- А я власне хотів сьогодні шукати вас, щоб поговорити з вами про приспішення реченця, коли би скликати віче.

- Приспішення? А то чому?

Євгеній короткими словами розповів їм про маршалківський проект реформи кас. Оба отці чули про се дещо, але не знали докладно, до чого йде ся справа. Тепер, коли Євгеній вияснив їм її, вони аж руками об поли вдарились.

- Тут нема що тратити часу,- мовив Євгеній.- Треба вдарити в великий дзвін, пустити сю справу в народ, наробити в повіті галасу.

- Хіба то що поможе? - в зневір’ї мовив о. Зварич.- Уже як пани зуби наострили на ту касу, то її з’їдять.

- А може, й не з’їдять. Може, не посміють. Їм лише того треба, щоб усе перевести тихо, а ми перебиймо їм дорогу.

- Буде содома в повіті. Підуть переслідування, гонення, пакості,- задумчиво мовив о. Семенович.

- Авжеж! Де дрова рубають, там тріски летять.

- Се правда. Тілько я не хочу бути тріскою,- мовив о. Семенович.

- Ані я,- додав о. Зварич.

- А я вважав би собі гріхом покинути сю справу тепер,- мовив рішучо Євгеній, встаючи з крісла.- Коли ви покидаєте її, то я мушу її взяти сам на себе.

- Се буде найліпше! - радісно мовили оба панотці.- Ми, що можемо, будемо вам допомагати, але афішуватися нам - се признаєте самі - яко священикам - і при тім залежним - не можна.

Євгеній закусив зуби, щоб не сказати якого прикрого слова. Він чув, що відтепер йому прийдеться робити багато таких прикрих досвідів у практичній політиці і що вмілість закусити зуби в відповідній хвилі - се в тій політиці одна з головних запорук успіху.

В тяжкім душевнім настрої вернув Євгеній до своєї канцелярії, випровадивши обох панотців. Ось вони, провідники і батьки народу, інтелігенти і просвітителі! Євгеній знав їх обох добре, знав їх щирість і прихильність до народної справи, та, з другого боку, розумів також їх прикре положення. Політика - то не балакання на празниках та

1 ... 70 71 72 ... 106
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Перехресні стежки, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Перехресні стежки, Франко І. Я."