Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Вибрана проза, Який Церетелі 📚 - Українською

Читати книгу - "Вибрана проза, Який Церетелі"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Вибрана проза" автора Який Церетелі. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 70 71 72 ... 74
Перейти на сторінку:
корпусу Кавказьких військ. Помер у 1884 р.

Якось озвірілий наглядач... — інспектор гімназії Іван Ганчесов, відомий своєю дикою жорстокістю.

Орбеліані Саба-Сулхан (1658—1726) — видатний грузинський політичний діяч, лексикограф, письменник.

Гогоберідзе Віссаріон Леванович (1832—1879) — один з керівників грузинського студентства 60-х років, закінчив фізико-математичний факультет Петербурзького університету. Був у дружніх стосунках з Чернишевським та його групою. 1876 р. обрано головою Кутаїського земельного банку. Відіграв значну роль у створенні «Товариства для поширення грамотності серед грузинів».

Учень К. Л. — Лордкіпанідзе Кирило Бежанович (1839—1919) — найближчий друг Акакія; журналіст, громадський діяч, співробітник газети «Дроеба».

Родзевич Казимир Фабіанович — польський викладач, засланий на Кавказ за політичну неблагонадійність. У Кутаїсі він одружився з дочкою князя Мікеладзе. В 60-х роках покінчив життя самогубством.

Мосе Тура — прізвисько викладача французької мови по-грузинському звучить як каламбур: Мойсей-шакал.

... в супроводі одного-єдиного слуги... — йдеться про кріпака поетового батька Іване Кіркітадзе, який помер у 90-х роках.

... вдова Воронцова. — Воронцова Єлизавета Ксаверівна (1792—1880), дружина намісника царя на Кавказі графа М. С. Воронцова. Замолоду надихала музу О. Пушкіна. В 40-х роках жила в Грузії і мала близькі стосунки з грузинською аристократією.

Гішер — агат, різновид камінного вугілля, з якого роблять різні оздоби.

Андрієвський Ераст Степанович (1809—1872) — придворннй лікар графа М. С. Воронцова, українець за походженням. Був одружений з княгинею Туманішвілі Барбарою Георгіївною, завдяки чому мав тісні стосунки з культурними колами Грузії.

Орбеліані Манана Мірманозівна (1808—1870) — знаменита красуня, відома представниця грузинської аристократії 40—50-х років. В її салоні збиралася краща творча інтелігенція Тбілісі.

Багратіоні Петро Романович (1818—1876) — небіж героя Бородинської битви Петра Багратіоні, генерал-майор, начальник імператорського конвою з 1858 року.

Антонович Максим Олексійович (1835—1918) — літературний критик, після смерті Добролюбова завідував відділом критики журналу «Современник».

«Мистецтво для мистецтва чи мистецтво для життя?» — точна назва магістерської дисертації М. Г. Чернишевського «Естетичні відношення мистецтва до дійсності».

Зайцев Варфоломій Олександрович (1842—1882) — публіцист і літературний критик. З 1863 р. співробітник писарєвського «Русского слова».

Церетелі Георгій Юхимович (1842—1900) — видатний грузинський письменник, редактор газети «Дроеба», журналу «Кребулі». У 1893 р. заснував журнал «Квалі», де була надрукована перша частина «Пережитого» А. Церетелі.

В. Ту-швілі, Г. Джав—швілі, М. Чо—швілі — Василь Туманішвілі, Григор Джавахішвілі, Михайло Чолокашвілі — грузинські студенти, які на початку 60-х років минулого століття навчалися в Петербурзькому університеті.

... надійшов лист від редактора журналу «Ціскарі». — Йдеться про Кереселідзе Іване Івановича (1829—1892) — поета, драматурга, критика, видавця грузинського журналу «Ціскарі» з 1857 до 1875 року. Згуртував навколо свого видання кращі сили тогочасної грузинської літератури: Гр. Орбеліані, Л. Ардазіані, Д. Чонкадзе, І. Чавчавадзе, А. Церетелі, Н. Ніколадзе та інших.

... наш Платон, філософ… — мається на увазі грузинський історик і богослов Платон Гнатович Іоселіані (1809— 1875).

Барятинський Олександр Іванович (1815—1879) — намісник царя на Кавказі в 1856—1862 рр.; керував військовою експедицією, яка захопила в полон Шаміля в 1859 р.

Ніколадзе Ніко Якович (1843—1928) — публіцист, критик, громадський діяч, близький друг Герцена і Чернишевського; співробітничав у «Колоколе» і «Отечественных записках», був міським головою Поті.

Кіпіані Дмитро Іванович (1814—1887) — відомий грузинський громадський діяч, публіцист, один із керівників національно-визвольного руху.

Д. Б—дзе — Бакрадзе Давид Миколайович, у 1864 році закінчив Петербурзький університет. Був мировим суддею в Гурії.

І. С—ов — Серебряков Ілля — Окромчедлішвілі Ілля Лазарович (1838—1898). Закінчив факультет сходознавства Петербурзького університету. Був доцентом, викладачем грузинської мови та літератури Московського Лазаревського інституту. Виступав у пресі з статтями історичного характеру. Згодом став меценатом. Піклувався про видання стародавніх грузинських рукописів. Надавав велику матеріальну допомогу грузинським письменникам.

Д. Нік—дзе — Ніколадзе Давид (Дмитро?) — студент Петербурзького університету. Помер молодим.

Н. Г—дзе — Гогоберідзе Ніколоз Віссаріонович (1839— 1911) — грузинський публіцист і громадський діяч, один із засновників газети «Дроеба».

С. Аб—дзе — Абашидзе Самсон (1835—1894), далекий родич А. Церетелі.

БАШІ-АЧУКІ. Це одна з найпопулярніших історичних повістей А. Церетелі. Вперше була надрукована в журналах «Квалі» (1895) та «Акакіс кребулі» (1897). Окремою книжкою вийшла 1900 р. в Кутаїсі.

Чолокашвілі Бідзіна — історична особа, він разом з Шалвою та Елізбаром Еріставі очолював антиперське повстання 1659 р.

Улус — слово монгольського походження. В грузинській мові означало мусульманських переселенців та їхні селища.

Шах Аббас Перший (1571—1629) — шах Ірану з 1857 року, з династії Сефевидів. Лютий ворог Грузії. Кілька разів розоряв Кахетію.

Глаха — убогий. Вживається ще в значенні «раб Божий».

Теймураз Перший (1589—1663) — цар Кахетії в 1606—1648 рр. Був поетом.

Дарбазоба, дарбазі — царська рада.

Шаїрі — тут; в значенні вірша. Форма класичного вірша в грузинській поезії такої строфічної побудови, де чотири рядки на одну риму. Розміром шаїрі написана поема Руставелі «Витязь у тигровій шкурі».

Чахрухадзе — грузинський поет ХІІ ст., автор поеми «Тамаріані».

Шавтелі — грузинський поет XII ст., автор поеми «Абдул-месія».

Валі — намісник іранського шаха. Так звали омусульманених царів Картлі в 1632—1744 рр.

... примкнути до північної країни. — Ідеться про Росію.

Тамерлан (1336—1405) — Тімурленг — середньоазіатський державний діяч і полководець.

Ахунди, мулли, каді — священнослужителі ісламу.

Шах Аббас Другий (1633—1666) — іранський шах з династії Сефевидів. Продовжував загарбницьку політику свого попередника Аббаса І.

Амілахварі, аміреджибі, ешикагабаші, амірбарі — вищі чиновники центрального державного апарату об’єднаної феодальної Грузії.

Чапарі — стражник.

Пейкар-хан, і Алі-Кулі-хан — одна й та сама особа.

«Оровела» — пісня, яку співали грузинські погоничі.

«Мумлі мухаса» — «Дуб і мошка», грузинська патріотична пісня. Цю пісню співають селяни в історичній драмі А. Церетелі «Патара Кахі», Назву її М. Бажан переклав так: «Мошка навколо дуба».

... обдарував його першим халатом. — Тут у значенні дорогого подарунку.

Кабулі — музика, яку грали під час боротьби.

Хоч втягуй, хоч витягуй... — гра слів; «шаітане» — грузинською мовою означає «втягуй».

Квеврі — конусоподібний великий закопаний у землю череп’яний глек, в якому зберігають вино.

Дев — багатоголова істота, популярний персонаж грузинської міфології.

СТАТТІ

ПОХОРОН НЕКРАСОВА. — Газ. «Обзор». — 1878. — № 8.

Краєвський Андрій Олександрович (1810—1889) — російський видавець і журналіст. З 1839 року видавав журнал «Отечественные записки».

Плевна — болгарське місто, неподалік якого 1877 року російські війська завдали поразки турецькій армії.

Асман клятий — турецький віце-адмірал Осман-паша, який керував обороною Плевни.

Спасибі Скобиліоу... — ідеться про Скобелєва Михайла Дмитровича (1843—1882) — генерала, головнокомандуючого російськими військами на Балканському фронті під час російсько-турецької війни 1877—1878 рр.

ПЕТЕРБУРЗЬКІ НОТАТКИ. — Газ. «Обзор».

1 ... 70 71 72 ... 74
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вибрана проза, Який Церетелі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Вибрана проза, Який Церетелі"