Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 72 73 74 ... 291
Перейти на сторінку:
промовляла:

— Така забудькувата стала, шо й горе. Поклала та й пішла, а воно, може вже й з колиски випало...

І залишала молодих.

Максим не відразу розкусив цю дипломатію, Оленка ж невістку добре знала й удячно всміхалася. Єдиний, хто докучав молодим, був Антось. Він виявляв до Максима почуття обтяжливої дружби й увесь час прилипав із безліччю запитань. Одного разу став біля нього й подивився просто в вічі:

— Дьодьку Максиме, а то правда, шо вос звуть Нено-да? Він вимовляв «а» під наголосом як «о», і складалося враження, мовби зумисне вишукує такі слова, аби смішити людей. Максим і справді засміявся, і Оленка, полегшено зітхнувши, засміялася й собі, бо не знала, як Максим сприймає оту ще дитячу вигадку.

— Правда, Антосю. Що правда — від того не втечеш.

Малий тоді причепивсь до своєї тітки:

— Тьо-о, а дьодько Максим за тебе зо-оміж вийде?

Оленка наляскала його по губах і з репетом витурила з хати, а Максим розреготався. Йому було кумедно, що мала людинка вже почала робити висновки з власних спостережень. Він ухопив Оленку, підняв її на руках і закружляв по хаті, розгублену й зашарілу від небожевої репліки. Дівчина притиснулася йому до щоки й уперше сказала, ховаючись од його очей і губів:

— Люблю....

Тоді зашепотіла в вухо, збуджена й щаслива:

— Люблю, чуєш, Максимцю, люблю-у-у... Люблю дурненького Ненаду, люблю-у-у!.. Вже давно, ше як побачила тоді, коли ти палив оті пришелепкуваті брилики з голубими биндами, чуєш? Чуєш?..

Він тримав її на руках і мовчки притискався щокою до чорного шовку Оленчиної скроні.

Але одного разу Антось просто-таки ошелешив його. Малий грався на печі, тоді подививсь на Максима, подумав і зліз на лежанку, а звідти додолу.

— Дьодьку Максиме, а то про-овда, шо ви хваши-ист?

Усі, хто був у хаті, мов покам'яніли... Оленка дивилась на Максима широко розплющеними очима, Паша як нахилялася під припічок по салатовку, так і заклякла, при чому її налиті стегна виповнили мало не всю рясну спідницю, Антін же зумисне закашлявсь, ніби від махорки, і скористався з цього, аби вийти надвір докашлювати. Але очі його сипали насмішкуватими іскринками, і Максим це помітив.

Ситуацію розрядила Паша, і німа сцена закінчилась ображеним лементом Антося.

— А я хіба шо-о, — ревів малий, — то всі так ко-ожуть, а вони б'ю-уця!

Антось образився на Максима й довго по тому зневажливо обминав його, хоча й Максим добрий тиждень або й два не заходив до Ягол.


— Ти не забув, Нетреба, ми з тобою колись теревенили про скіфів? — поспитав Олег Попович, усідаючись на своє місце між столом і шафою.

Сьогодні з ним була Люда Бабій, і він старанно прилизував ріденьке волосся докруж лисини. Максим уперше привів Оленку додому й був навіть радий, що завітав Олег із Людою. Після останньої зустрічі між Максимом та Оленкою пролягла якась тінь, а дівчина, до того, ще й страшенно соромилася, надто ж безрукого дядька Архипа. Тож гості прийшли дуже доречно.

— Аякже, — відповів бадьоро Максим. — Чого ви раптом згадали про таке давнє?

— Є причина... — Олег, зітхнувши, дістав з кишені невелику книжечку й простяг йому: — Читай.

Автор був Максимові незнайомий, довге німецьке прізвище з баронським титулом «фон». Але назва зацікавила хлопця. На м'якій блідо-рожевій обкладинці було видрукувано українською мовою: «Прабатьківщина ґотів» і ще довгий підзаголовок, який починався словами: «До питання про...»

— Вони підтвердили вашу гіпотезу?

— Авжеж! — пхикнув Олег. — Якраз протилежне. Автор твердить, що німці повернулися на батьківщину своїх пращурів-ґотів.

Знічев'я гортаючи книжечку, Максим думав про те, як німці вихвалялися своєю визвольною місією та як «Українське слово» наївно гукало: «Україна — вільна й суверенна держава!» Оце тобі й вільна...

— Справжня колонізаторська книжечка! — мовив Олег. — Вони показали свої роги. Виходить, німці «повернулись» на Україну!

— Слухайте, Олегу, — по якійсь паузі зреагував на його слова Максим. — А ваша гіпотеза таки має чимало вразливих місць.

— А саме? — Попович підвів брови.

— Ґоти після того, як зникли в нас, з'явилися в Західній Європі, і там вони вже фігурують як германські племена ост-ґоти й вест-ґоти, тобто, східні й західні. Учені твердять, що вони опинилися там, утікаючи від навали гунів.

— Які вчені?

Максим перелічив кілька німецьких істориків.

— Отже, німці? Вони просто створили ідеологічну базу для експансії на Україну. Фашизм у Німеччині почався задовго до 1933 року.

Оте «фашизм» боляче вкололо Максима, він пригадав запитання малого Антося: «Дьодьку, а то про-овда, шо ви...»

— Зрештою, чого ти не хочеш зрозуміти, що назва народу ні про що не свідчить? Чуєш, Нетреба, в історії безліч таких прикладів. Даки назвались роминами, тобто римлянами, хоч були тільки римською колонією, а кельтські племена галлів узяли собі ім'я сусіднього германського племені франків і стали французами. Римлянами прозвали себе й греки в середні віки. Римлянами називають себе й цигани. Цього тобі мало?

— Трохи замало, — проказав Максим.

— Трохи замало! — Олег упадав у раж. — Візьми тоді нашого «старшого брата». Українці колись називалися русами, а всі підлеглі їм народи — руськими. Отже ж «руський» — це не «хто», а «чий», ясно тобі, Нетреба? А в середні віки ми мусили віддати своє ім'я руським, а собі шукати нового. Ясно?

Максим подумав, що в своєму запалі Олег Попович трохи відхиливсь од теми, але,

1 ... 72 73 74 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"