Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Півтори тисячі років разом. Спільна історія українців і тюркських народів 📚 - Українською

Читати книгу - "Півтори тисячі років разом. Спільна історія українців і тюркських народів"

405
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Півтори тисячі років разом. Спільна історія українців і тюркських народів" автора Петро Михайлович Кралюк. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 72 73 74 ... 143
Перейти на сторінку:
«Згляньтесь на мене, сини мої милі, Ранену тяжко, рятуйте в цій хвилі, Ще й нагадайте, як Вас доглядала, Все, що надав Бог, для Вас віддавала. Кожен про мене з синів хай подбає — Навіть священик мій біль забуває. Самаритянин коронний лікує, Рани криваві він сам завізує. Ви ж потурбуйтесь, синове кохані, Виродком жоден із Вас хай не стане, Допоможіте Самаритянові Любе здоров’я вернуть мені знову. Де ж оборонці поділися Ваші, Де Боратинські і Струси де наші? Де Вишневецький Дмитро, козак милий, Де Претвич, інші вкраїнськії сили? Де це Рожинські і де ті гетьмани, Що переможно ішли на погани, Де той Збаразький страшний для полови, Дім де Острозьких, до бою готовий? Аж під Очаків поганців як гнали, То не одному і голову втяли. Досить полону збирали і лупів, Сот кілька клали поганців докупи. Нині ж зі мною, погляньте, що чинять: Рвуть мене, з Вас же сміються і кпинять. Йдуть за полоном, коли заманеться — По кілька тисяч відразу береться! Та оборони нема й на окраєць, Тому й гадають, що з Вас кожен – заєць. Сльози криваві за це проливаю, З жалю на полі я обімліваю»471.

А ось ще один фрагмент, де згадуються князівські й шляхетські фамілії як оборонці Русі:

«Вас є немало, синочків моторних, В ліс заженете розбійників чорних. Сім воєвод є самих українців, Досить князів, що долають чужинців. Старости стануть при тому потужно, Здавна уміють змагатись оружно. Є пани Гульські, Потоцькі, Течинські, З мужнім Острозьким князі є Рожинські, Із Чарторию з князями Збаразькі, Із Вишневецьким могутні Заславські, З Струсом, Претвичем є мужні Гербурти, З шляхтою стануть повіти до гурту. Весь люд коронний об’єднаний вийде»472.

У наведених фрагментах, як і загалом у цій поетичній книзі, Пашковський говорить про необхідність об’єднання всіх сил українського пограниччя, щоб протистояти татарській загрозі. Тут мають об’єднатися як багаті магнати, князі, шляхтичі, так і прості козаки. Між ними ніби й немає різниці. Поет пропонує своєрідний пантеон героїв українського пограниччя – Боратинські, Струси, Вишневецькі, Претвичі, Ружинські, Збаразькі, Острозькі, Заславські, Чарторийські, Гульські, Потоцькі, Течинські, Гербути. Все це князівські й шляхетські фамілії. При цьому, як бачимо, не звертається увага на конфесійні відмінності. Серед представників названих родів були і православні, й католики, і протестанти. Але для автора вони – один народ.

Це, зокрема, простежується в такому заклику:

«Славний народе сарматського спадку, Гада страшного не бійся нападку! О дорогії і милії діти, Русьтесь, бо мати одна є у світі»473.

Судячи з цих слів, Пашковський дотримувався міфічної теорії сарматизму. Згідно з нею, шляхта Речі Посполитої, незалежно від конфесійної приналежності, є одним народом, який веде початок від сарматів. Автор закликає дати відсіч нападникам і оборонити Русь. Звідси й заклик – «русьтесь», що можна зрозуміти: мовляв, ставайте патріотами Русі.

Захист кордонів Русі, який здійснюють і князі, й шляхтичі, й козаки, – це справа християнська. Не даремно Пашковський звертається до християнської символіки. Зрештою, говорить про богоугодність цих діянь: адже «війни – святі, як боронять свободу». Головне в цих війнах, вважає автор, єдність сил. Тоді можна здолати бусурман:

«Гог і Магог вас не здужає строгий, Ні медіан по дунайські пороги, Ні перекопські царі або ж беї, Кервібурнаси ані Бечкереї. Вас обіцяв Бог Сіону святого Скрізь рятувати від лиха такого. Боже, що маєш таїну-відраду, Просим із сховку вина з твого саду. Кров’ю твоєю ті лози щепились, Щоб у саду тім хрущі не роїлись. Будуть в опіці нехай християни, Ми ж тебе завжди хвалить будем, Пане!»
1 ... 72 73 74 ... 143
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Півтори тисячі років разом. Спільна історія українців і тюркських народів», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Півтори тисячі років разом. Спільна історія українців і тюркських народів"