Книги Українською Мовою » 💙 Історичний роман » Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда 📚 - Українською

Читати книгу - "Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда"

496
0
09.03.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Люлька, шабля - вся родина" автора Олег Говда. Жанр книги: 💙 Історичний роман. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 73 74 75 ... 108
Перейти на сторінку:

 

* * *

 

— Бачиш, он там смуга темніє... Наче грозова хмара з-за обрію виповзає? — закінчивши оглядати околицю, Василь тицьнув пужалном вперед і лівіше. — Туди і рушимо.

— Бачу... Ліс?

— Ні, ліс був би вищим і не таким темним. Байрак...

— Що? — я цілком щиро здивувався. Енциклопедія помиляється чи слово зі століттями інше значення набуло? — Байрак — це ж яр. Як він може над степом підніматися?

— Він і не підіймається... — кінь Полупуда пішов клусом, і мені довелося послати і свого. Щоб не відставати.

Коні змінили ходу охоче. Немов, самі були раді забратися звідси швидше і подалі.

— Те що ми бачимо — чагарник по краю і верхівки дерев. Від того смужка здається рівною і однаково чорною, бо все зливається. Гай — був би світліший знизу. Чагарник — зверху.

 Логічно. Повірю на слово і запам’ятаю. Ось тільки користь з цього яка? Про що і не посоромився запитати.

— Вогонь... — думаючи про своє, Василь відповідав так лаконічно, немов у Спарті виріс.

— Де вогонь? — я навіть у стременах підвівся, намагаючись розгледіти попереду цівку диму. Полум'я, якщо тільки це не пожежа, вдень не побачиш. Тим паче, на такій відстані.

— Дрова... там... Зможемо... розвести... вогонь...

Інтонації Василь не міняв, але слова вимовляв так, немов я був міліціонером. Втім, звідки йому про них знати? Говорив, як з альтернативно обдарованим. Або дитям малим... Значить, я знову бовкнув дурницю і підставився. Чорт, ну що важко було почекати. Півгодини-годину і сам би все побачив. Або зрозумів.

А може, я себе накручую, а він просто слова в такт конячому чвалу вимовляє? Щоб язика не відкусити?

— Та зрозумів я, зрозумів... Жартую. Але якщо тобі вогонь потрібен, значить, все-таки звірів побоюєшся? — вирішив проявити здогадливість.

Василь промовчав. А я, щоб на чергову прочуханку не наражаються, на відповіді не наполягав. Якийсь час скакали мовчки. Полупуд періодично привставав у стременах і озирався. Щось, відоме тільки йому, тривожило козака, не давало спокою. Коні теж вели себе незвично, — бігли прудко, без підганяння, хвостами не обмахувалися і щулили вуха. А ще, — тут не певен, може тільки здалося, — потом засмерділо від них сильніше...

Мало-помалу я теж заразився загальної параноєю. Хоч і не бачив нічого — не тільки загрозливого, а взагалі нічого, крім трав — крутив головою на всі триста шістдесят, що той пілот-винищувач у другу світову...

А степ і на йоту не змінився. Стелився навколо все такий же привільний і безтурботний. Як океанський штиль... Поки гладь поверхні не розпоре акулячий плавник.

Собачий гавкіт на цьому безкрайньому просторі видався настільки недоречним, що я спершу вирішив: почулося. Але коли пси завалували повторно, зрозумів — ні, не здалося. Не менше трьох. Двоє, судячи з басовитого гавкоту, великі пси. Третій, дзявкотить. Менший, або сука.

Втім, якщо вдуматися, що в цьому особливого? Хіба мало по степу козацьких хуторів та зимівників порозкидано? Воно ж тільки на картах Диким Полем числиться, а насправді тут козаки і уходники давно господарюють. На свій страх і ризик. Місцями — збираючись у більші купи, розраховуючи, що зможуть від татар відбитися, але більшість потайки промишляють. Так житло заховають, використовуючи рельєф, що поки носом не уткнешся, в житті не здогадаєшся, що поруч з людською оселею проїхав. І за прикладом далеко ходити не треба. Досить пригадати острів у плавнях, де ми погорільців зі Свиридового кута залишили...

Я вже і рота відкрив, щоб гукнути Полупуда, та викласти козакові свою думку, коли той голосно і вельми промовисто вилаявся.

— От напасть! І чом тих кобиздохів ще сліпими цуценятами не втопили?

Сплюнув в серцях і додав:

— Якщо вірна моя здогадка, Петре... то кепські наші справи.

— Там кочовище?

Татарське стійбище — єдине пояснення, що прийшло мені в голову. Татари, начебто, не повинні так далеко забиратися на північ. Але хто їх, бусурман знає. Раптом там, на півднях, сарана знову всю траву вижерла або інше лихо трапилося? І потім, якщо нашим можна зимівники та пасіки заводити мало не під носом в орди, то чому б їм отари і табуни там, де трава зеленіша і густіша, не випасати? Кордону та контрольно-слідової смуги тут немає. Жодна держава про свої права не заявляє. Суцільне привілля. Чия сила — того й право. Але нам особисто, чергова зустріч з «мирними конярами та пастухами» зовсім ні до чого. Особливо, якщо їх там багато.

— Гірше... — Василь не поспішав з відповіддю. Мабуть, вірив, що поки біду вголос не назвеш, вона може і обминути. І тільки після того, як собачий гавкіт пролунав знову, відповів. — Дикі пси...

— Динго?! — машинально вирвалося. Надто вже я здивувався. Оскільки ніяк не очікував, що в тутешніх степах теж проживають австралійські собаки. Про шакалів, місце яких займають корсаки — читав. Навіть про гепардів... Що вони теж водилися в цих місцях, чув. Але, динго?..

— Латини я не знаю... — знизав плечима Василь. — А по-простому — звичайнісінькі здичавілі псиська. З тих, що татари під час нальоту на селище не добили. Або від наших стріл утекли... коли братчики авил потрошили. За останні роки багато їх розплодилося. Вовки не справляються. Та й не дивно — невільницькі ринки Кафи переповнені русинами. Ось і бродять собаки без господарів... дичавіють.

1 ... 73 74 75 ... 108
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда"