Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Політ ворона. Доля отамана 📚 - Українською

Читати книгу - "Політ ворона. Доля отамана"

250
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Політ ворона. Доля отамана" автора Ганна Ткаченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 73 74 75 ... 100
Перейти на сторінку:
України! – вигукував хтось із натовпу.

– Через Київ йдуть визволяти Львів, – сказав інший. – Такі умови, – додав, бачачи довкола здивовані очі. У той час на балконі міської Думи замайорів жовто-блакитний прапор, усі плескали в долоні та витирали сльози.

Григорій теж тут, крутить головою, аби нічого не проґавити, а хробак тим часом душу гризе: «Міг би й ти серед них стояти, якби не пошився в червоні. І форма, і шаблі – все новеньке», – та так добирається до болючого, що й терпіння вже не стає. «Замовкни, клятий, я більше тебе знаю – обідрані вони й голодні, кожен сам думає: де спирту взяти чи пшениці, а потім де все продати, щоб на виручені кошти купити собі форму та чоботи. Інколи серед літа ходять у шинелях, не маючи навіть білизни. Чому? – прислухався, бо тому одразу заціпило. – Хтозна. Величезні склади після Першої світової залишилися на нашій території, ще царські, які три фронти мали забезпечувати як одягом, так і продовольством. Вояки ще в сімнадцятому просили їх відкрити, але ніхто того не зробив. Так і по цей день. Знову: чому? У головнокомандуючого спитай, мабуть, він знає. А я можу лише припускати – тільки думки у мене вкрай погані. Перший-ліпший окупант відкриє, бо на них уже ніхто не претендує. І не тільки одягне свою армію, а ще й нагодує».

Тим часом сонце піднімалося все вище. Скупавшись у Дніпрі, запалювало бані святої Софії та Михайлівського золотоверхого, а потім гралося солдатськими нагородами. Чекаючи своїх командирів, дехто з воїнів куняв стоячи, усі інші не могли надивитися – так було тут гарно.

– Уже скоро прийдуть, – хтось укотре голосно заспокоював.

Аж раптом на майдан почали завертати коней денікінські офіцери, за ними й солдати. Вони безборонно займали місце навпроти української об’єднаної армії й собі готувалися до парадування. Зашуміло людське море, бо тут мало не весь Київ зібрався. А галичани й запорожці стояли, як укопані.

Розгубленість і Григорія скувала. «Невже Україну розділили? – проскочило в голові. – А то й зовсім здали», – і такі чутки хтось переказував.

– Ще вчора казали, що вони за вісімдесят кілометрів, тож раніше ніж третього вересня тут не з’являться, – проказав чийсь голос, але й він не вивів їх із того заціпеніння.

– Виходить, накази командування про охорону мостів не виконані? – здивовані галичани готові були накинутися на запорожців, які мали те робити.

– Не було команди, якби була… – відповівши по-правді, й самі не розуміли: чому ж так?

– Вони нічого не порушили, – на захист денікінців став немолодий офіцер царської армії, який стояв серед цивільного населення. – З боку Дарниці спокійно зайшли по залізничному мосту й середньому Миколаївському.

– По середньому? Та ж він на карту не нанесений! – у руках галичан навіть шаблі дзенькнули.

– Не був нанесений?.. – дивувалися й чорношличники.

– І вояки отамана Зеленого не вийшли на лівий берег Дніпра, де мусили закріпитися на лінії Бортничі – Бровари, аби стримати наступ Білої армії, – і про це всі здогадалися. – Тоді хто ж усе перекрутив? – цього разу шаблі аж угору піднялися, а не побачивши жодного командира, тим паче головного отамана, знову сховалися.

– Тихо, уже їдуть! – покотилося над шеренгами.

І поки всі дивилися, на балконі поряд із жовто-блакитним стягом з’явився й російський триколор. «Так от чому ви затримались! – Григорій одразу здогадався. – Уже про щось домовлялися», – і так боляче стало в грудях, неначе не ворожа, а своя куля прострелила їх наскрізь.

– Я не буду парадувати перед російським прапором! – вигукнув один із запорожців.

Інші теж готові були його підтримати, але команда прозвучала, і військо мало рушати. Тільки відважний вояка і не збирався з тим погоджуватись – за хвилину вже був на балконі. Швидко знявши чужого прапора, кинув його під ноги своєму командирові – генералу Сальському. І поки той збирався з думками, козаки, зімкнувши ряди, вимагали пояснень.

– Це не моє рішення, – нарешті він зізнався. – Не моє… – але не наважувався сказати правду.

У той час майдан ворушився і кричав різними голосами, які й про зраду почали вигукувати. І лише стрілянина всіх спинила. Заіржали поранені коні, упали перші вбиті, а люд із вереском кинувся врозтіч. Стріляли й по запорожцях з покрівлі та балконів. Чи то були місцеві прихильники Добровольчої армії Денікіна, чи приїжджі – ніхто так і не дізнався, бо всім було не до того. Та коли наказали українським частинам відійти аж до Василькова, думка про зраду почала мучити і Григорія.

10

Із тим і рушив звідти. І наступного дня знову на ходу скочив у потяг. Аби ніхто не став розглядати його документи, видані червоними, показав лише те, що він військовий комісар ізюмського повіту Харківської губернії. Думав, що він один такий лишився, а й ні – люди показували посвідки, підписані ще владою Скоропадського, а то й Центральною Радою, бо документи отримували не так швидко, як мінялися влади.

За вікном ще було по-літньому тепло, а в душі – геть холодно. Тільки-но виїхав за місто, як помітив добровольчі батальйони, які йшли на підтримку білогвардійців.

– Дивіться! Саме такі нападали вчора на українські частини, які чомусь розкидали по всьому місту, – невідомий чоловік тицяв пальцем у вікно. – І коли це таке було, щоб невеликий загін якихось партизанів роззброїв ціле військо! Ще й підгадали, коли стомлені вояки, не діждавшись темноти, попадали з ніг, – чи сам там був, чи чув, але все скидалося на правду. – Навіть на окремі групи розділили невипадково, аби потім одну за другою і прибрати. Ріжте мене на шматки, але без високого начальства таке зробити ніхто б не зміг, – вразив усіх і таким висновком.

«Зрадили! Ще вчора зрадили, коли їздили до білого генерала на перемовини, – подумав Григорій. – А то й іще раніше», – але й він був не впевнений, що дістався до тієї страшної правди.

Прикро було, що денікінська Біла армія, не зробивши жодного пострілу, здобула перемогу. Якщо хто й сумнівався, то прочитавши наступного ранку розклеєний по місту наказ генерала Бредова, повірив, що й таке на війні буває: «Отнинє і навсєгда Кієв вазвращаєтся в састав єдіной і недєлімай Расіі». Хто хрестився, прочитавши, а більшість не могла повірити, тому знову перечитували, а коли доходило до свідомості – тоді люди, опустивши голови, брели далі. Не повірив і Григорій, хоча

1 ... 73 74 75 ... 100
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Політ ворона. Доля отамана», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Політ ворона. Доля отамана"