Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Політ ворона. Доля отамана 📚 - Українською

Читати книгу - "Політ ворона. Доля отамана"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Політ ворона. Доля отамана" автора Ганна Ткаченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 72 73 74 ... 100
Перейти на сторінку:
він так погано не думав. – То невже це правда…» – у нього аж волосся на голові дибки стало.

Кудись ішов широкою вулицею, потім петляв вузькими; чи шукав хоч один приспущений прапор з чорною стрічкою, чи просто так бродив – не знав і сам. Лише в лівоесерівському штабі, куди привели його ноги, був справжній траур, бо Григор’єв із часів війни був активним членом цієї партії. «Відправили на той світ ще одного великого патріота, – гуляла така думка серед його однопартійців. І що це? Звичайні розборки між отаманами, як пишуть про те червоні у своїх газетах, чи все ж прибрали зі своєї дороги наступного важливого конкурента?» – довго гадали та журилися, що правду можуть і ніколи не знати.

9

А більшовики хазяйнували в українській столиці, як у себе вдома. Це був не той патлатий набрід, який торік улаштував тут справжнє пекло, але й ці від них не відставали. Скрізь вишукували тих, хто підтримував українську владу, називаючи їх націоналістами. Цього разу не так багато лежало трупів обабіч дороги, як минулого, але й від того було моторошно. І лише чутки про наступ об’єднаних українських сил змушували їх пакувати валізи. За тиждень вони вже збиралися групами і могли довго про щось говорити, а за два – поодинці не ходили. Скрізь говорили про Галицьку армію, яка була організованою і здобула чимало перемог. Менше про Українську наддніпрянську групу запорожців, якою керував сам Петлюра; а коли мова заходила про повстанців Зеленого, Сокола й інших, крутили головами – бо ті шарпали більшовицькі тили і могли з’явитися будь-де.

Тепер і на його курсах кожен день розпочинався інформацією про наступ. Дивно було бачити, як до цього такі впевнені бойові командири жахалися від почутого. Григорій радів, намагаючись навіть зблиском в очах не виказати свого настрою. А коли дізнався, що двадцять першого серпня зайняли Житомир, ледве стримався, аби не засміятися голосно. Однак із Лівобережжя до Києва наближалася й Добровольча армія Денікіна. У такій ситуації навіть досвідченому полководцю важко було вгадати, як ті події розвиватимуться далі. Тим паче передбачити, яким буде кінець.

Різні варіанти прораховував Савонов у маленькому номері готелю, де він спинився. Одне було зрозуміло: більшовикам прийшов кінець, бо, витративши багато сил на боротьбу з денікінцями, вони не очухалися й досі, а підтягнути свої глибокі резерви просто не встигнуть. «Тож якщо Галицькі корпуси, Січові Стрільці і Наддніпрянська група, швидко об’єднавшись, повернуть зброю проти Добровольчої армії – переможуть однозначно». І цю ситуацію він вважав вирішальною, як колись об’єднання махновців із григор’ївцями. Ще коли повстанці вдарять із тилу та батько Махно одумається, операція може бути просто блискавичною. «Оце б тебе сюди, полковнику Болбочане! Ти б упорався з усіма ворогами, – шкодував укотре. – А якби ви з Григор’євим удвох були живі, уже й кордони б стояли, і вороги до них боялися б підійти. Тільки де б я тоді був? – задумався на якусь хвилину. – Звісно, з вами. Гнав би всю нечисть зі своєї волості, зі свого Ізюмського повіту, а то й з усієї Харківської губернії. І нічого б не просив: ні посад, ні привілеїв, тільки б бачити, що мої земляки обробляють землю та радіють, і ніхто не замахується на них батогом, і ніхто не відбирає останній хліб».

З того дня він помічав, що більшовицькі війська не готуються до бою, мовчать і про відступ. Навіть знав, якою дорогою вони тікатимуть – Ніжин, Конотоп, Глухів, тобто зайнятою ними територією. А щоб цього не сталося, порадив би перерізати їм шлях. «Ну ж бо, Несторе, підсоби, змий свій гріх – не пусти радянські війська ні на Чернігівщину, ні на Сумщину. Тільки де тебе шукати, коли ти, як вітер у полі. – А що на думці у головного отамана? – добрався й до нього, хоча й чув, що ніхто не може того вгадати. – Усіх ти прибрав з дороги, а сам мало що зробив. Прийшов час показати, на що ти здатний. Хочеш чи ні, а повинен це зробити, – наказував від Болбочана, від Сабліна й від себе, бо й він не терся б серед червоних, якби Петлюра вчасно об’єднав своїх повстанців. Пригадував, як ще у вісімнадцятому він давав добро на створення повстанського загону. – Подумай бодай про себе. До того докерувався, що й самому нема куди подітися», – так уже давно говорять козаки.

А визволителі вже були на підході. Ще недавно, приїхавши до Києва, Григорій і подумати не міг, що йому зовсім скоро доведеться побачити, як українська армія звільнить його від червоної навали. Та коли одного ранку від червоноармійців і сліду не лишилося, – не знав, як і радіти. Не могли повірити й прості кияни, які давно не гуляли вулицями свого міста. Самі скрізь шукали більшовиків, а їх – жодного. На радощах їм хотілося кричати, що й друга російська окупація минула. І вони так і робили. «Уявляєте, більшовики, налякавшись оточення, тихо втекли», – хвалилися знайомим і незнайомим на кожному перехресті. Та невдовзі вже збиралися своїх українських вояків зустрічати, але знову ж не всі. Знав і Григорій, що тут багато старшин царської армії, які Денікіну хліб понесуть, бо вони й досі за «єдіную і нєдєлімую Расію». Тож, переодягнувшись у цивільний одяг, ходив по місту й сумував, що розбити більшовицьку армію тепер не вдасться. А він пізнав її норов – вона неодмінно повернеться, тільки з більшим військом. «Що ж, пане отамане, – уже вдруге звертався до нього, – упорайся бодай із Добровольчою армією. Я й цю знаю: не така вона непереможна, за яку себе видає. А коли батько Махно добряче її тили пошарпає, то вигнати її звідси і нам із Сабліним було б нескладно».

Не спалося після того і ніч, і другу, чекав і вдень. Тож коли світлої ще літньої днини почувся тупіт копит, не мав сумнівів – українське військо вже у місті. Так, це були петлюрівські війська, а наступного дня вдосвіта прибула й Галицька армія. Григорій намагався швидко зібратись, аби побачити, як сходитимуться на майдан війська двох армій, та почути, що скажуть їхні полководці. У цей час на вулицях було людно, а зовсім скоро людські потоки стали нагадувати ріки, які стікалися до центру, де мав відбутися парад петлюрівських і галицьких військ. І радів Григорій, бачачи, як запорожці й галичани тиснуть одні одним руки.

– Нарешті вони разом у столиці

1 ... 72 73 74 ... 100
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Політ ворона. Доля отамана», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Політ ворона. Доля отамана"