Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 74 75 76 ... 291
Перейти на сторінку:
від чого дівчата залилися реготом: Люда Бабій дзвінко й захватисто, Оленка — грудним і ніби оксамитовим сміхом. Максимові навіть здалося, що голос її забарвлений у темно-синій колір, мов ясна місячна ніч.

Олег Попович був того вечора в якомусь трансі. На завершення всього він видобув з бічної кишені трикутну пляшечку спирту з приклеєним ще довоєнним ярликом: «Одеколон ТЖ». Настрій в усіх піднявся й напруга втомливої розмови пройшла. Дівчата сіли поряд, пригорнулися й лукаво зиркали на хлопців. Додому зібрались тільки тоді, коли прийшла Максимова мати з Марією.

— Головне не в цьому, — конфіденційно звірявсь Олег, коли вони йшли з Максимом, пропустивши дівчат поперед себе. — У чоловіка й крім кохання є клопоти, — тоді перейшов майже на шепіт: — Кров литиметься, Нетреба, кров, тобі кажу. І не тільки там, — він махнув рукою на схід, — не тільки там, скажеш, я брехав...


А за два чи три дні, зовсім недоречно, у лекції про татаро-монгольську навалу, Максим раптом почав диктувати учням: «Скіфів римляни звали Готами. Але це зовсім не ті Готи, германські племена, що жили в Північно-Західній Європі. Це наші предки, бо ми — безпосередні нащадки тих «ґото-скіфів», які мешкали тут споконвіку й нікуди не переселялись. Вони поділялися на полян, деревлян та сіверян і згодом злилися з ще багатьма тюркськими й іранськими племенами та народами, утворивши велику й талановиту вкраїнську націю, якій випало знести безліч страждань і кривд, але яка, попри все на світі, лишилася живою.

Вест-ґоти ж та ост-ґоти — то справді германські племена, вони прийшли в Західну Європу з півночі, з холодних і непривітних скандинавських гір, де жили досі...»

Коли за тиждень з'явився інспектор з області, Максим мовчки поклав перед ним конспект уроку. Його прізвище було чи то Панасенко чи то Афанасьєнко. Плутаючи українські й російські слова, він зауважив Максимові:

— Должен вам сказать, що тема освіщена досить оригінально. — Це слово інспектор умисне підкреслив і вдруге: — Оригінально. А ви не читали такої книжки?

І витяг з портфеля нетовсту брошуру в блідорожевій обкладинці. Максим блимнув на заголовок: «Прабатьківщина Готів» і, повагавшись, відповів:

— Читати не читав, але й так знаю, про що там. Теорія хибна у своїй основі. На нашій землі споконвіку жили українці.

— Это вы серьезно? — вирячивсь над окулярами інспектор.

— Серйозно.

— Так це ж... настоящий национализм, пан м-м... Нетреба!

— Дурниці, пане інспекторе. Я теж учився в університеті, хоча й недовчився, і знаю, що то за вигадки й до чого вони. Дивно, що й ви, пане Афанасьєнко, українець і за фахом, здається, історик, робите мені такі зауваження.

— Хорошо, я посовітуюся з колегами, пан Нетреба, — сказав інспектор.

Це був імпозантний і вже не молодий пан, який, певно, за роки довгої служби звик до покори підлеглих, і така демонстрація його більше здивувала, ніж обурила. Заночувавши в Нетребиній хаті й не відмовившись од вечері, він уранці поїхав, узявши з собою той конспект, а Максим, холодно попрощавшись із ним, майнув не до школи, як звично, а просто в управу.

У Ганни Базилевич сиділо троє, певно, сільських учительок. Вона кивнула Максимові на стілець, аби почекав, і знову нахилялася над якимись паперами, учительки ж сиділи й сиділи, чемно запнуті й урочисті.

Нарешті Ганна підвела голову, умочила перо в чорнильницю й шкрябнула замашним підписом.

— Ідіть до канцелярії, там випишуть, — лаконічно проказала вона, і вчительки повставали.

Максим лишився з Ганною сам на сам. Він давно вже не бачив її, і молода жінка здавалася йому дуже змарнілою. Стало шкода Ганни, хто зна, що вона пережила за цей час, і навіть ота нагальна справа, яка привела його сюди, раптом знецінилась і втратила вагу. Проте він мовчки поклав перед Ганною Базилевич перегнутий удвічі папірець.

Пані Ганна розгорнула його й перебігла очима.

— Що за новості? Чого раптом?

Хлопцеві не хотілося говорити їй ні про вчорашній урок, ні про наступну розмову з тим імпозантним інспектором, бо, мабуть, і в неї своїх клопотів було скільки завгодно. Він просто сидів і дививсь у вікно.

— Тобі щось Панасенко набалакав? — спитала Ганна.

— А тобі хіба нічого не казав?

Максим із недовірою подививсь на пані Ганну, але вона тільки зітхнула. Учора ввечері, після уроків, інспектор і справді розмовляв із нею й про Максима, і про нові порядки, які, на його думку, належало запровадити в школі.

— Треба пересидіти, — сказала тепер Ганна Максимові. — Хто ж працюватиме? Ти вже роботу знаєш... Треба пересидіти, німці зрозуміють, що так нельзя... не можна.

Ганнина мова знову нагадала Максимові вчорашнього інспектора. Невже той Афанасьєнко справді думає, що Україна — прабатьківщина німців? Чи, може, придурюється, як і всі? Чому люди завжди кажуть не те, що думають?

Максим забрав свою заяву, зібгав і викинув у кошик. Ганна сумно дивилась на нього, і він поклав собі якнайрідше заходити до неї, бо людина ж таки не залізобетонна, спогади живуть у ній довго й при першій нагоді виринають на поверхню.

Максим вирішив лишитись на роботі, принаймні, якщо не накапостить отой інспектор. Працювати ж однаково треба, і тут нікуди не дінешся.


Та рівно за тиждень, другого березня, на уроки в другу зміну майже ніхто з учнів не прийшов. Німці вже давно вербували охочих працювати в Німеччині, але, певно, добровольців їм здалося недосить. У неділю вони влаштували на базарі облаву й відправили до райху чимало молоді, а серед відправлених були й школярі.

— Одна моя учениця казала, що всі бояться: бува зроблять облаву в школі, — звірилась

1 ... 74 75 76 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"