Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Маринчина лялька 📚 - Українською

Читати книгу - "Маринчина лялька"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Маринчина лялька" автора Зінаїда Валентинівна Луценко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 78 79
Перейти на сторінку:
мене не чує, так розговорився!

– Я ж служив у піхоті. Ми від початку зими стояли під тою кріпостю, більше мільйона вояків складала наша армія! Ти знаєш, Маринко, що то було за місто Кенігсберг? Обнесене валами, обкопане ровами, ще й мало бастіони! Справжнє вогняне пекло почалося із середини січня. Двадцять п’ять тисяч гармат і мінометів, чотири тисячі танків і більше трьох тисяч літаків почали знищувати усе, що знаходилось всередині укріплень. Пруссаки тисячами гинули, намагаючись утекти від смерті. Але виходу вони не мали, бо вся Східна Пруссія опинилась у блокаді.

– А я сама ростила дітей… Як же було важко! Наді мною хто тільки хотів знущався! Діти голодні, без одягу. А я цілими днями у колгоспі, не мала часу… Та ще й держава брала податки, останні гроші відбирала, Ільку!

– Тільки вузенький перешийок залишився для відходу, – а той Ілько мене й не чує. – То за три кілометри від води все було заставлено машинами й возами! Коні лежали мертві, позв’язувані по кілька… Харчі, одяг, всілякі речі вкривали берег! А між тим усім гнили трупи мертвих німців.

– А ти ж бачиш, що це вже у нас нова хата? – запитую в Ілька. – Бо ту, що ми з тобою будували, спалив Марусин чоловік, – згадала. – Ганя до цих пір дівує… А Маруся із Миросею були заміжні! І у нас із тобою є онуки!

А він не чує…

– У березні місяці, – каже мені Ілько, – маршал Василевський розпочав штурм Кенігсберга. Тоді дев’яносто три тисячі німецьких вояків було убито, а сорок шість тисяч ми взяли у полон! Але до перемоги ще було далеко… І як я тоді вижив?… Це було справжнє диво. В квітні наші війська провели небачений наступ, кілька днів без перерви укріплення засипали снарядами із гармат усіх калібрів, а бомбардувальники скидали на місто вантаж… Після того від Кенігсберга залишилися самі руїни!

– А ночами… – кажу. – Дядьки сиділи у нашій хаті і курили! Аби я підписалася на державну позику! Ходили й переписували усе наше господарство і накладали штрафи. Я молочко і яєчка несла до заготівельної контори, а у нас самих не було чого їсти! Твої діти, Ільку, шукали полями колосочки…

– Шостого квітня радянські війська увійшли до міста! Ми стільки натерпілись, що кинулись відразу ж трощити усе, що могли розбити: скло у вікнах, вцілілі двері, били посуд і кришталь!

– А у мене була тільки одна кружка, та й ту забрала собі Мойра… Знаєш, Ільку, а вона ж прокляла наших дівчат, – кажу. – І прокляття її збулося: жодна твоя дочка не замужем!

– А ще мені хотілось пити. В розвалинах якогось будинку, у кімнаті я натрапив на буфет, а там стояли банки з компотом, то я відкривав кришки і пив, і пив!.. І це уперше я там побачив рояль, а на нім мережана серветка… Пруссаки, Маринко, вони такі охайні люди. Навіть після розгрому було видно, які гарні мали фіранки на вікнах, м’які килимки, підлога вкрита паркетом, на стінах різні фото і картинки, і ще книги…

– Книги?… А у нас не було за що купити тюлю, – скаржусь я Ількові. – І фіранок на вікнах не було. Земляна долівка… Чуєш? У цій хаті ліжка з’явились аж тоді, як наші дівчата почали самі собі заробляти. Іван сидів у тюрмі… Зате ж Грішка! Наш Грішка як захотів собі велосипеда, то навчився шити чоботи і сам на нього заробив!

– Велосипеда?… – Ілько, бачу, аж голову увігнув у плечі. – Третього дня після входу у Кенігсберг ми потрапили на німецький артилерійський завод. Заходимо досередини, аж тут!.. Посередині величезного цеху лежала ціла купа новеньких і блискучих велосипедів! А хіба у нас, Маринко, була можливість купити велосипеда… І так мені захотілося привезти того трофея додому. Я й кажу хлопцям: оце удача, візьмемо по одному? А нас було п’ять душ. Я вже й пішов уперед, та Петро Кесар спинив, каже мені: «А що як то пастка і прокляті німчуки велосипеди замінували?» – «Що ж робити?…» – «А давайте-но прив’яжемо до крайнього мотузку та й спробуємо потягнути?» В’язати взявся я. Хлопці стали віддалік гуртом, а я взяв мотузка у руки, та й пішов. Підходжу близько, а велосипеди ті аж сяють! Такі новенькі й блискучі німецькі велосипеди…

– А Грішка наш купив побитого, – перебила я Ількову розповідь, – і то мав таку гордість!

– А ті, Маринко, були нові. От я й спокусився. В’яжу велосипеда за колесо, а сам думаю: а що як воно і справді рвоне? І тоді усі ці велосипеди перетворяться в непотріб… Прив’язав мотузку, відійшов на кілька кроків, легенько потягнув!.. А до пам’яті прийшов уже аж у госпіталі. Рота медичного підсилення була розміщена у лісі, штаб – за п’ять кілометрів від Кенігсберга. Коли мене туди привезли, я вже знав від медсестер, що ніколи не стану на власні ноги. Перебило мені тоді ударною хвилею хребта, відбило памороки.

– Петро мені розказував…

– Я довго лежав у тому госпіталі. І знаєш, Маринко, за той час відпочив і тілом, і душею!..

Я аж розсміялась.

– Чуєш?! – кажу. – А наша найменша, Мирося, та, що народилася…

– А я її й не бачив…

– То ця Мирося теж якось мені сказала, що хотіла б лягти в лікарню, аби там від роботи відпочити! Вона ще хотіла поспати на ліжку, на чистій постелі, бо такого ми не мали…

– І я теж, Маринко, вперше спав тоді на білій постелі. І хоч мені й боліло, і я не міг сам вставати й обходитися без допомоги санітарок, але от що зрозумів: ця війна, ця далека подорож допомогла мені побачити більше світу, ніж я його бачив

1 ... 78 79
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Маринчина лялька», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Маринчина лялька"