Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

222
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 76 77 78 ... 97
Перейти на сторінку:
ска­жу. Ви ніко­ли не мог­ли жи­ти цілко­ви­то. Ви ви­рос­та­ли, як та квітка, прик­ри­та склян­кою, що не роз­ви­вається без­по­се­редньо під впли­вом сон­ця - і се мститься на вас. Справді, ва­ша си­ла ви­чер­пається або пе­рет­во­риться в щось хо­роб­ли­ве. Ні, во­на пе­рет­во­ри­ла­ся уже. Лю­бов ва­ша до Оря­ди­на, це вже який­сь нез­до­ро­вий об'яв, і я бо­юся, що во­на по­ко­нає ко­лись і ва­ше гор­де сер­це і ви піддас­те­ся їй!

Я сто­яла пе­ред вікном, гор­да, хо­лод­на і з побліднілим ли­цем.


- Не бійте­ся, Ок­са­но, - відповіла я, а сер­це моє сміяло­ся: «З лю­бові до Оря­ди­на, з лю­бові до йо­го… ха-ха-ха! І во­на віри­ла в то справді?»


- Я не бо­ялась би, ко­ли би не зна­ла ва­шої чуд­ної, нес­покійної, не­за­до­во­ле­ної на­ту­ри! - за­ки­ну­ла.


- Ви за­бу­ваєте, що мені ос­тається, окрім лю­бові, ще од­но, а то літе­ра­ту­ра, - ска­за­ла я.


- Ну так, я се знаю. Од­нак… - і усміхнув­шись сум­но, во­на ур­ва­ла. Ма­буть, не хотіла за­яви­ти своїх ду­мок, котрі бу­ли ча­сом і моїми дум­ка­ми. А то, що моє од­нос­тай­не, без­со­няч­не жит­тя відіб'ється ко­лись на моїх письмах, ба що се й не мо­же бу­ти інак­ше і не при­не­се мені та­кож щас­тя. Що си­ли уляг­нуть справді впли­вам обс­та­вин і вий­де зі всього щось не­дозріле, мо­же, й хо­роб­ли­ве…


Трохи зго­дом розс­та­ли­ся ми, і я ли­ши­ла­ся знов са­ма. З болісно змор­ще­ним чо­лом і за­тя­ти­ми ус­та­ми ди­ви­лась я дов­го ще за нею, але дум­ки мої про­бу­ва­ли деінде. Спер­шу да­ле­ко у то­го, кот­рий «не на­ки­неться і мені», а відтак у Оря­ди­на. Це бу­ло смішно, ко­ли во­на ду­ма­ла, що я люб­лю йо­го, але го­во­ри­ла прав­ду, що я лю­би­ла йо­го «фан­тазією». Напр., те­пер! Я вду­ма­ла­ся в йо­го істо­ту, в йо­го ми­нувшість, в свою ми­нувшість, і чу­ла, що він не був мені справді цілком бай­ду­жим. Він зво­ру­шив ме­не болісно, і мої мислі літа­ли кру­гом йо­го. По­що при­хо­див він? Що ста­ло­ся йо­му, що звер­нув­ся знов до ме­не так, як­би між на­ми не бу­ло ніяко­го не­по­ро­зуміння? Мо­же, він іронізує собі з ме­не? Це бу­ло прав­до­подібно, бо йо­го по­ве­ден­ня з тою лег­ко­душ­ною жінкою, че­рез кот­ру за­був, що прий­шов до ме­не, після всього, що між на­ми ста­ло­ся, свідчи­ло яс­но за тим.


Мене об­гор­ну­ло огірчен­ня. Я обс­та­ва­ла за ним пе­ред Ок­са­ною, всту­па­ла­ся за ним пе­ред Мар­ком, зно­си­ла підозріння, що він мій «бог», а він має собі кпи­ти з ме­не? Чи це мож­ли­во? Вза­галі, що я собі ду­маю? Чи з то­го, що він син мо­го на­ро­ду, ви­хо­дить, що я му­шу ду­ма­ти про йо­го і терпіти за йо­го? Рад­ше звер­ну­ся до там­то­го, кот­рий, ко­ли що лю­бить, лю­бить вже навіки. Але там­тий гор­дий і рад­ше зре­четься сво­го щас­тя, ніж «на­ки­неться» мені або розірве зв'язі між Оря­ди­ном і мною! Він бу­де мов­ча­ти, а я не ство­рю та­кож уст. Те­пер мені яс­не йо­го чуд­не по­ве­ден­ня, але яс­не і це, як ли­хо ро­зуміла ме­не пані Мар­ко, кот­ра чу­ва­ла над йо­го і над моїм щас­тям! Хи­та­юся між обо­ма, а не на­ле­жу жод­но­му. Чо­му бу­ло все так без­со­няч­не, не­викінче­но? Або оце чувст­во са­мо­ти - ух, як во­но ме­не при­дав­лю­ва­ло!


Я по­ча­ла тер­ти нер­во­во ру­ки і хо­ди­ти по хаті. Це чи­ни­ла я май­же несвідо­мо все тоді, ко­ли ме­не взя­ла роз­пу­ка або нес­покій.


Чи все те бу­ло наслідком спо­со­бу мо­го ду­ман­ня, чи то­му, що я жи­ла са­ма і бу­ла не­за­муж­ня? Мар­ко го­во­ри­ла стільки разів, що чо­ловік і жінка по­винні іти ра­зом, що од­но до­пов­няє дру­ге - чи це дійсно так? Мені при­га­дується філо­со­фу­ван­ня мо­ло­дої ма­ляр­ки, кот­ра заєдно ка­же, що чо­ловік з нез­ви­чай­ни­ми спосібнос­тя­ми ума не по­ви­нен в'яза­ти­ся за ніяку ціну в світі з дру­гою істо­тою; що він по­ви­нен роз­ви­ва­ти­ся сам, без впли­ву тої дру­гої істо­ти, щоб не підда­ти­ся з ча­сом, не ста­ти­ся ра­бом то­го впли­ву, і жи­ти са­мо­му, щоб не стра­ти­ти сво­го влас­ти­во­го ха­рак­те­ру.


Не знаю, по чиїй сто­роні прав­да, але відчу­ваю яс­но, що од­но ста­не мені спасінням, а то пра­ця! Сла­ва тобі, бо­же, що во­на ос­тається мені і що я мо­жу в ній шу­ка­ти щас­тя. Ко­ли по­то­паю в ній цілою ду­шею, тоді всі, що за­ко­ло­чу­ють мій спокій, відхо­дять від ме­не да­ле­ко-да­ле­ко, і я не чу­юся ані са­мотньою, ані не­потрібною, але, про­тив­но, чу­юся міцною, са­мосвідо­мою, спокійною…


Тут кінчиться На­тал­чин днев­ник.





XIV



В три неділі пізніше по­яви­ла­ся ру­мун­ка з Оря­ди­ном в те­атрі в ложі. По­ба­чив­ши десь поміж вид­ця­ми Ок­са­ну і На­тал­ку, во­на на­хи­ли­ла­ся до Оря­ди­на і про­шеп­та­ла:


- Отже, во­на тут; та­ки пос­лу­ха­ла і прий­шла. Знаєте, во­на влас­ти­во ду­же гар­на і мог­ла би муж­чи­нам ду­же по­до­ба­ти­ся.


По йо­го лиці пробігла по­лумінь.


- Ну так, - відповів змішаній, мов при­лов­ле­ний на за­бо­ро­ненім учин­ку.


- Ви знаєте, про ко­го я го­во­рю? - спи­та­ла во­на.


- Про Вер­ко­вичівну.


- То ви сліди­ли за нею? - склик­ну­ла май­же вго­лос.


- Але ж ми, оче­вид­но, в одній і тій самій хви­лині заміти­ли її… по во­лос­сю! - відповів з при­тис­ком і хо­лод­но. - Прецінь її во­лос­ся му­сить впас­ти в очі!


Їй при­чу­ло­ся, що в йо­го го­лосі при послідніх сло­вах кри­ла­ся зло­ба, і то ус­по­коїло її.


- Але во­на не віддасться, Васіллі!


- Ні, - відповів су­хо.


- А знаєте, чо­му?


- Чому?


- По-перше, то­му, що по­во­диться так гор­до, мов­би по­хо­ди­ла прямісінько з князівсько­го ро­ду, а по-дру­ге, во­на зовсім убо­га, а до то­го ще якась ком­паньйон­ка.


- О, то не за­ва­ди­ло б їй, що во­да ком­паньйон­ка, - замітив він.


- Не за­ва­ди­ло би, ко­ли б не бу­ла, як ка­жу, та­ка гор­да; впрочім, ні, по­ду­май­те лиш, ком­паньйон­ка!


- Але ж во­на те­пер не ком­паньйон­ка, во­на й не є нею з за­во­ду, і дав­но не бу­ла нею. Її не мож­на навіть трак­ту­ва­ти як та­ку, і я пе­ре­ко­на­ний, що у покійної Мар­ко во­на не бу­ла прос­тою, бу­ден­ною то­ва­риш­кою.


- То те­пер во­на гу­вер­нант­ка і учить чужі діти за гроші…


- Бо не хо­че сидіти на ласці у своїх крев­них.


- Гадаєте? Ха-ха! Бо ба­виться в гор­ду. Я її вже пізна­ла.


- Справді?


- Справді, і то­му не віддасться. Предс­тав­те собі: у нас про­бу­вав не­дов­гий час брат мо­го му­жа, мо­ло­дий, жи­вий, пре­гар­ний муж­чи­на. Раз ну­ди­ли­ся ми стра­шен­но і він спи­тав, чи в ме­не не­ма під ру­кою яких знай­омих дам:, з кот­ри­ми мож­на би за­ба­ви­ти­ся для роз­рив­ки. Я оповіла йо­му про неї, а він і на­пер­ся іти до неї. І що ви ду­маєте? Ви ду­маєте, що во­на бу­ла мені за те вдяч­на, що я да­ла їй можність поз­най­оми­ти­ся з не­жо­на­тим і ма­ючим чо­ловіком? Бо­ро­ни бо­же! В першій хви­лині мов на­ля­ка­ла­ся нас; а відтак вди­ви­ла­ся

1 ... 76 77 78 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"