Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Волден, або Життя в лісах 📚 - Українською

Читати книгу - "Волден, або Життя в лісах"

986
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Волден, або Життя в лісах" автора Генрі Девід Торо. Жанр книги: 💙 Сучасна проза / 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 76 77 78 ... 96
Перейти на сторінку:
високості».

Отже, до ранкової роботи. Спершу я, мов уві сні, беру сокиру й відро і йду на пошуки води. Після холодної та сніжної ночі без лози воду не знайдеш. Плинне й мерехтливе плесо, таке чутливе до кожного подиху і звикле відбивати кожен промінь світла і кожну тінь, щозими замерзає десь на фут-півтора й може витримати навіть найважчий загін, а згори, буває, намітає ще стільки ж снігу, тож ставок перетворюється на рівне поле. Волден, як бабаки у навколишніх пагорбах, склепляє повіки й засинає на три місяці чи й довше. Вийшовши на засніжену рівнину, схожу на пасовисько посеред пагорбів, я прорізаю отвір спершу у футі снігу, а потім у футі криги й роблю в себе під ногами вічко, крізь яке, коли стати навколішки, щоб напитися, можна зазирнути в тиху вітальню риб. У це вікно, наче крізь матове скло, ллється м'яке світло на ясну піщану підлогу, незмінну з літа; там панує одвічна, незворушна, несхвильована тиша, як у бурштиновому присмерковому небі, і вона дуже пасує до спокійної й рівної вдачі підводних мешканців. Небеса не лише в нас над головою, а й під ногами.

Рано-вранці, коли стоїть тріскучий мороз, рибалки тягнуться сюди через снігове поле тонкою вервечкою з волосінню й мізерним обідом, аби наловити щучок та окунів; ці дикі люди, які інстинктивно схиляються до інших звичаїв та іншої влади, ніж решта містян, своїми вилазками зшивають докупи містечка, матерія між якими інакше подерлася б. Вони всідаються й підобідують у теплих шубах на сухому дубовому листі на березі, такі ж обізнані з премудрощами природи, як містяни — з премудрощами цивілізації. Вони ніколи не читали книжок, а розповісти можуть значно менше, ніж зробити. Те, що вони роблять щодня, вважається незнаним. Ось один такий рибалка ловить щучку на великого окуня. Зачудовано зазираєш у його відерце, як у літній став, ніби він замкнув літо в себе вдома чи знає, де воно ховається. Скажіть, на Бога, де він усе це добув посеред зими? О, коли земля замерзла, він почав ловити хробаків у гнилих колодах. Його життя минає у таких глибинах Природи, куди не сягають студії жодного натураліста; він і сам міг◦би стати предметом дослідження натураліста. Другий обережно припіднімає ножем мох і кору в пошуках комах, а перший розчахує колоди до серцевини сокирою, так що мох і кора розлітаються навсібіч. Він заробляє собі на прожиток, здираючи кору з дерев. Такий має право рибалити, і мені подобається спостерігати, як втілюється в ньому природа. Окунь ковтає хробака, щука ковтає окуня, а рибалка ковтає щуку — і так змикаються всі ланки в ланцюгу буття.

Коли я прогулювався навколо ставка туманної днини, мене інколи веселили примітивні звичаї найпростіших рибалок. Вони, бувало, накривали вузькі ополонки, розташовані десь за чотири-п'ять родів одна від одної й на рівній відстані від берега, вільшаним гіллям, прив'язували кінець волосіні до патика, щоб та не провалилася у воду, пропускали волосінь над галузкою десь за фут чи й більше над льодом і прив'язували до неї сухий дубовий листок, щоб за його сіпанням бачити, коли клює. Ці вільхи зринали в тумані з рівними інтервалами, коли я обходив став.

Ох, волденські щучки! Щоразу, як бачу їх на льоду чи в криниці, яку рибалка вирізає у кризі, пробивши маленьку дірочку, щоб пустити воду, чудуюся їхній нетутешній красі. Ці казкові риби такі чужі нашим вулицям і нашим лісам, як Аравія — конкордському життю. Їхня приголомшлива, неземна краса вирізняє їх на тлі мертвотної тріски й пікші, слава яких лине нашими вулицями. Вони не зелені, як сосни, не сірі, як каміння, й не блакитні, як небо, але, на мою думку, їм властиві ще дивовижніші барви квітів і коштовностей, ніби це перли, ожилі nuclei, ядра, чи кристали волденських вод. Вони, звичайно, волденці до шпику кісток, ці маленькі Волдени чи вальденси царства звірів. Дивовижно, що ця велика золота й смарагдова риба плаває і ловиться тут, у глибинах цього бездонного джерела, під рипучими возами, бричками й санчатами із дзвониками, які тягнуться волденським шляхом. Я ніколи не бачив таких риб на жодному базарі, де вони привернули б до себе всі погляди. Вони віддають Богові водянисту душу зашвидко, кілька разів судомно стріпнувшись, як смертні, яких дочасно піднесли в небесні високості.

*

Я хотів віднайти давно втрачене дно Волденського ставка і на початку 1846-го, ще до того, як крига скресла, ретельно його дослідив з компасом, ланцюжком і лотом. Про дно, чи то пак його відсутність у цьому ставку, ходило чимало історій — безперечно, необґрунтованих. Просто вражає, як довго люди готові вірити в бездонність ставка, не завдавши собі клопоту виміряти його глибину. За одну прогулянку цими краями я встигав відвідати два такі бездонні ставки. Багато хто вірить, що Волден сягає іншого краю землі. Дехто лягав на кригу і довго вдивлявся вглибину крізь цю оманливу поверхню, ймовірно, сльозавими очима, а тоді, злякавшись застуди, доходив поквапливого висновку, наче внизу зяють величезні діри, «крізь які можна прогнати віз із сіном» (хто спрямував◦би туди віз?), і то, безперечно, джерело Стиксу і вхід у засвіти з цих країв. Інші привозили сюди з села пудове грузило й цілий віз дюймового каната, але дна не знаходили, бо доки грузило десь спочивало, вони травили мотузку в марних спробах виміряти свою справді бездонну наївність. Хочу запевнити читачів, що у Волдену є тверде дно, що лежить на глибині незвичній, хоча й не нечуваній. Я легко його знайшов за допомогою рибальської волосіні й камінця вагою півтора фунта. Я чітко відчував, коли камінь відривається від дна, бо доки під нього не потрапляло достатньо води, щоб мені допомогти, підіймати його було суттєво важче. Найбільша глибина складала рівно сто два фути; відтоді вода піднялася на п'ять футів, тож нині вона становить сто сім футів. Це значна глибина для такої маленької водойми, але наша уява потребує кожного того дюйма. А◦що, якби всі ставки зміліли? Чи ж не позначилося б це на умах людських? Я вдячний, що цей став було створено глибоким і чистим, тож він може слугувати символом. Доки людство вірить у нескінченність, певні ставки вважатимуться бездонними.

Почувши, яку глибину я наміряв, один власник фабрики заявив, що в підрахунки закралася якась помилка: його досвід із дамбами буцімто засвідчував, що пісок не може лежати під таким гострим кутом. Проте навіть у найглибших ставків глибина несуттєва проти їхньої площі, і якби їх осушити, на тому місці не лишилося б значної долини. Це не чаші поміж

1 ... 76 77 78 ... 96
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Волден, або Життя в лісах», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Волден, або Життя в лісах"