Книги Українською Мовою » 💙 Фантастика » Загибель Уранії, Микола Олександрович Дашкієв 📚 - Українською

Читати книгу - "Загибель Уранії, Микола Олександрович Дашкієв"

345
0
08.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Загибель Уранії" автора Микола Олександрович Дашкієв. Жанр книги: 💙 Фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 78 79 80 ... 108
Перейти на сторінку:
безодню космосу. Сьогоднішня ніч була однією з тих, що запам'ятовуються на все життя.

Зорі космосу, далекі Сонця! Навіть світло до вас летітиме десятки, сотні, а то й тисячі років, а що вже казати про недосконалі космічні ракети!

Люди навчились перемагати простір. Кінець кінцем можна було б перелетіти через усю Галактику і досягти інших зоряних систем. Але як подолати невблаганний час? Життя людини вистачить на подорож до планет — сусідок Пірейї, та й годі. А далекі Сонця ще довго залишатимуться недосяжними.

Допомогти людині подолати час може тільки машина — розумна машина, здатна самостійно виконати найскладніше завдання. Хай ця кібернетична споруда полине в космічний простір; хай знизиться на невідомій планеті невідомої сонячної системи, обійде її всю, зафіксує побачене, а тоді повернеться на Пірейю.

На Пірейї тим часом збіжать десятки, а то й сотні років. Може, зітліють і правнуки тих, що проводжали космічний всюдихід у знаменну подорож. Але наука — невмируща; нащадки з вдячністю прийматимуть спадщину предків.

Дейв збентежено посміхнувся: та й далеко завели його мрії!

А втім, ні: це вже не мрії, а серйозна наукова гіпотеза, доведення якої стане віднині метою його життя.

Не лишилося й сліду від пригніченості та втоми. Закортіло сісти за креслярський стіл, кинути на гладеньку поверхню цупкого паперу значки та цифри, шукаючи першої стежки в Невідоме.

Замість того щоб піти додому, Дейв попростував до свого робочого кабінету і почав працювати.

Тієї ночі в його мозку виникло дерзновенне припущення про можливість зовсім нового принципу створення кібернетичних машин. Прагнення «Крихітки» самовдосконалюватись наштовхнуло на парадоксальний висновок: при побудові машини вищого класу треба не ускладнювати, а, навпаки, максимально спрощувати конструкцію. Доки електронний мозок лишається невеликим, усі можливі дії машини повинен заздалегідь передбачити і запрограмувати конструктор. Машина ж вищого класу одержить тільки єдину програму — самовдосконалюватись; лише єдину абсолютну заборону — не чинити нічого лихого людині.

Така машина в перші години після створення скидатиметься на сліпе, дурне щеня. Знайомлячись з довколишнім світом, вона робитиме ряд безглуздих, невмотивованих вчинків. Але це не страшно. Хіба ж не так стоїть справа і з живими істотами? Кожен організм набуває досвіду самостійно, ціною численних експериментів, болісних невдач. Дитина опечеться не раз і не двічі, доки затямить, що вогонь небезпечний. А кібернетична машина, маючи бездоганну електронну пам'ять, ніколи не помилиться вдруге. Процес еволюції машинних рефлексів перебігатиме в ній надзвичайно швидко, і вже через кілька декад навчання машина вищого класу зможе виконувати найскладніші завдання.

Розв'язання проблеми було десь близько. Дейву здавалось: досить розповісти вчителеві, і той підкаже, як досягти такого спрощення кібернетичних споруд, як створити малогабаритний електронний мозок на мільйони каскадів.

Настав ранок. В лабораторіях інституту завирувало життя. А директор усе не з'являвся. Лише опівдні на посадочному майданчику перед головним корпусом знизився знайомий вертоліт.

Дейв поспішив назустріч учителеві. Схвильований, збуджений, він одразу ж заходився розповідати про свій проект, однак професор слухав неуважно, а коли зайшли до кабінету, зітхнув і сказав:

— Сідайте, Дейв. Ваша гіпотеза оригінальна, приваблива, але поки що необгрунтована і невчасна.

Дейв ображено знизав плечима. Сів.

— Про машину вищого класу поговоримо пізніше. Зараз вам доведеться облишити навіть «Крихітку». Вища Рада Праці та Оборони доручила вам особисто надзвичайно відповідальне завдання.

Професор одкрив портфель, витяг з нього і простягнув Дейву товстеньку папку. То були дбайливо оправлені фотокопії креслень та схем якогось незнайомого електронно-обчислювального пристрою. Якщо «Крихітка» трохи скидалась на краба, то ця споруда своїм видовженим тулубом і численними низько посадженими сяжками нагадувала сколопендру.

— Що це за машина? — ревниво запитав Дейв.

— Це остання, надсекретна модель інституту автоматики Кейз-Ола.

— Яке ж завдання мені доручається?

— Треба… — професор задумливо барабанив пальцями по столі. — Треба відшукати вразливі місця оцієї машини. Ви сказали вчора: «Крихітка» збожеволіла. Так от треба знайти спосіб викликати божевілля у першої-ліпшої електронно-обчислювальної машини з самопрограмуванням.

У Дейва болісно стислося серце. Справді, зарано ще мріяти про космічний всюдихід! Оця «сколопендра» — не що інше, як кібернетичний танк Кейз-Ола. Як зупинити цю сталеву потвору? Її хоч і примітивний, зате гостроспеціалізований електронний мозок працює швидко й чітко; вона не відчуває, і не співчуває, і не знає страху. Втілення тупої жорстокості, вона плазуватиме, щоб душити й руйнувати, покірна хижацькій програмі: знищувати і не бути знищеною.

— Гаразд, професоре. Який дається строк для виконання?

— Якнайшвидше. Залучіть до роботи увесь відділ. Насамперед дослідіть і складіть детальну інструкцію, як вимкнути атомний реактор і замінити барабани пам'яті.

— Це нелегке завдання, професоре! Бачите: тут позначені цифрові замки. Шифр невідомий.

Професор замість відповіді розвів руками: так, завдання дуже, дуже складне, але від успіху чи неуспіху Дейва, можливо, залежатиме доля сотень тисяч людей.

— Розумію, професоре! — Дейв підвівся, взяв папку з фотокопіями і попрямував до лабораторії.

Розділ VIII
Стун-Ай — кандидат у Кейз-Оли

Мелодійно дзенькнув будильник. Айт розплющив очі, схопився. Його погляд упав на циферблат автоматичного календаря.

Нуль годин одна хвилина Шостого дня Другого місяця Шістнадцятого року. До наміченого Кейз-Олом моменту атаки на Союз Комуністичних Держав лишилося три доби.

Айтові стислося серце. В душу заповзав холодок безнадії, огидне відчуття власного безсилля, неспроможності зупинити оте лихо, що насувається на планету.

Ой, як не вистачає зараз Айтові підтримки й поради! Далеко ті часи, коли месник-одинак був сам собі вчителем і суддею, звітував тільки перед собою. Нині інженер Айт відчував себе солдатом переднього краю, солдатом, який під час бою втратив зв'язок з товаришами та командуванням.

Мей уникає Айта. Можливо, ця надмірна обережність і виправдана, але ж як передати цілий ряд надзвичайно важливих даних, здобутих останніми

1 ... 78 79 80 ... 108
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Загибель Уранії, Микола Олександрович Дашкієв», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Загибель Уранії, Микола Олександрович Дашкієв"