Книги Українською Мовою » 💙 Детективи » Репортер 📚 - Українською

Читати книгу - "Репортер"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Репортер" автора Юліан Семенов. Жанр книги: 💙 Детективи. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 7 8 9 ... 76
Перейти на сторінку:
ще сигаретку?

— Залиште собі пачку…

— Спасибі… Так от, я зібрав робітників найвідсталішого БУ, начальника в них не було, але головний інженер — золотий хлопець… До речі, сто сорок на місяць одержував… А п’янюга менш ніж за триста і пальцем не кивне: сяде на цеглу, газетку розгорне і читає передовиці… Так от… Зібрав я їх і оголосив: «На будівництво сімнадцятого будинку нам виділили сімсот тисяч… За планом ми повинні здати об’єкт у кінці третього кварталу. Я прикинув, що кожний день коштує дві тисячі. Якщо здасте будинок на день раніше строку із Знаком якості — дві тисячі ваші, премію розподіляйте самі. На десять днів раніше строку вправитесь — діліть двадцять тисяч». Мене підняли на сміх: «Виходить, ми по тисячі можемо премію одержати?» — «Якщо на місяць раніше обернетесь — по півтори»… До самої ночі говорили, не вірили мені люди: віру вбити недовго, скільки разів її в нас убивали, а от як повернути цю віру? Але все-таки підписали ми договір: від імені тресту — я, від будівельного управління — трикутник… Будинок приймала громадськість, а не тільки комісія… Телебачення приїхало… В газетах писали… Другий будинок здало дванадцяте будівельне управління — теж за моїм принципом: усе, що зекономили — в часі, — ваше. Після цього підписали договір з усіма будівельними управліннями, а тут — стук у двері, година ночі, все як ведеться: розкрадав соціалістичну власність у величезних масштабах, добровільне визнання врятує од «вишки», признайтесь, що керівництво будуправління від своїх премій золотило вам лапу… Я й Леніним спочатку захищався, про тантьєму говорив, тобто процент від прибутку, і не простий, а валютний, і про те, що треба вчитись у капіталістів господарювати, і наводив цитати з двадцять сьомого з’їзду, а мені клали на стіл закон, прийнятий у тридцять дев’ятому році: «Де, хто і коли його скасував?» Я спершу попер: «Читайте газети, слухайте телебачення, там про це кожен день повідомляють!» — «Ми живемо для того, щоб стежити за виконанням законності, а ви її порушили… Газети і телебачення — лірика, сьогодні одне, завтра — друге, надивилися за тридцять років усякого… Відповідати вам не перед редакцією чи телебаченням, а перед буквою діючого закону».

— Перепочиньте, — запропонував я, помітивши, як крейдяно зблід Горенков. — Пауза не завадить.

Він усміхнувся.

— Мені пауза не завадила… Тринадцять місяців у тюрмі — хороша школа, врятовує від ілюзій… Якби всі справді хотіли перебудови, ініціативи, ривка вперед, давно опублікували б закон, що скасовує всі заборони, якими так славилася Русь-матінка. Людина — гвинтик, їй дозволено виконувати тільки те, що продиктовано начальником, ініціатива — штука небезпечна, можна не впоратись, та й почуття власної гідності з’являється в людях, як з ними управитись?! А особливо коли ти неосвічений осел, і ріс так, як прийнято: зі стільця — в крісло, а звідтіля — в кабінет, і не тому, що голова світла, а через те, що тебе — до власної вигоди — вичислили ті, хто розставляє кадри… Карнавал петрушок, їй— богу… Не сама себе людина робить, а її сановно призначають ті, хто створює для себе слухняну виконавчу більшість, — безмовну й тупу.

— А чому заступника міністра Чуріна не викликали на судове засідання? — спитав я.

— А чому його не викликали до слідчого? — Горенков знизав плечима, — Та тому, що відмовився від самого факту зустрічі зі мною. Не був я в нього на прийомі — та й годі…

— Ви до нього як потрапили?

— Мене викликали до Москви телеграмою.

— А хто її підписав?

— Звідки я знаю, — Горенков, не зводячи з мене очей, витяг знову сигарету. — Голова Ради Міністрів Карімов запросив, мовляв, з Москви телеграма: в зв’язку з призначенням начальником тресту прибути на розмову.

— До кого?

— До заступника міністра.

— Якого?

— Про це я його не спитав.

— Чому?

— Та хіба я думав, що через рік в острог сяду? Якби я знав про це, то жив би в Сочі… От ви ставите запитання, а я знову себе картаю: як же не навчені ми закону?! Чому англієць без юриста кроку не ступить, а ми про кодекс згадуємо, лише коли на нари сядемо?! Чому?!

Я хотів відповісти йому, що цю тему вичерпав у своїй творчості такий знавець нашої історії та права, як Василь Бєлов, але, зваживши, вирішив не вдаватися в літературні хитромудрощі.

— Отже, телеграма з викликом прийшла не в трест?

— Посада ця — номенклатура Ради Міністрів, туди й повідомили…

— Хто підписував ваше призначення?

— Чурін.

— А хіба можна підписувати, не поговоривши з тим, кого призначаєш на таку роботу?

— Виходить, можна, коли йому слідчі повірили… Він сказав, що про мене «доповів апарат». Та й годі. «Я вірю своїм товаришам по роботі, цілком компетентний колектив однодумців».

— А хто з вами з його «однодумців» розмовляв?

— Помічник Чуріна, потім головний технолог і начальник управління кадрів Хрипов.

— А чому ви їх не викликали в суд?

— Навіщо? Вони ж не давали мені дозволу на експеримент. Я й не просив їх викликати… Кадровик — це кадровик, що скажуть, те й проштемпелює.

— Ви добре знайомі з Рустемом Ісламовичем Карімовим?

Горенков спохмурнів:

— Теж цікавитесь, скільки я йому давав у лапу? Слідчий обіцяв зняти з мене три роки, якщо я дам йому такі свідчення…

— Я сказав би вам правду, Василю Пантелійовичу… Я намагаюся не брехати, мозок стомлює… Мені дуже симпатичний Карімов…

— Залишитесь при цій думці, навіть якщо його посадять? А посадять його, мабуть, скоро… І — по заслузі…

— Чому?

— Тому що ідеалістів треба карати, вони вбивають віру, без них спокійніше жити…

IV

ВЧграма

«Полковникові Костенку, карний розшук МВС СРСР.

На очній ставці з колишнім першим заступником МВС Чурбановим колишній секретар Бухарського обкому Рахматов показав, що якийсь пенсіонер на прізвище Завер продав йому унікальний перстень з димчатим топазом роботи невідомого уральського ювеліра початку минулого століття. Перстень цей становить музейну цінність.

Ім’я людини, що звела Рахматова із Завером, невідоме; зовнішні дані: міцної статури, приблизно п’ятдесяти років, обличчям схожий на диякона — вуса й борідка, волосся сиве, розчесане на проділ, зріст приблизно сто сімдесят п’ять сантиметрів, особливих прикмет на обличчі немає, розмовляв з придихом, швидко, трохи афектовано.

Перша зустріч відбулася на виставці робіт художників-дизайнерів.

Просимо якнайшвидше встановити названого Завера, а також ту людину, що організувала його контакт з Рахматовим.

Додаємо фоторобот Завера, зроблений нами на підставі показань Рахматова.

Повідомляємо, що купівля-продаж відбулася біля кас Київського вокзалу.

Підполковник Вакидов».

V

Я, Валерій

1 ... 7 8 9 ... 76
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Репортер», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Репортер"