Читати книгу - "Дивна така любов, Ганна Багряна"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Відтоді, як я намиста аличеві робити стала дівчатам солтанівським, то одразу і подобрішали до мене, відьмою називати перестали в очі, лише — поза очі. І хлопцям сказали не чіпати, а ті послухалися. Окрім одного Руслана — бешкетника, шкідника отого малого, що я на нього зло тримала… Він волю давав кпинам своїм, наче змій отруйний. Насміхався з мене, казав, що я з хвостом народилася — у ніч передріздвяну, коли нечиста сила бенкетує на повну, що — відьма я, відьма, відьма… На себе подивився б краще, перш ніж таке казати про інших…
Не знаю, чому саме над помийницею тарзанку повісити вирішили. Мабуть, так гойдатися цікавіше — коли небезпека унизу. А проте до атракціону того не кожен підступитися наважувався, хтось — через сувору заборону батьків, а хтось — із остраху власного. Найсміливіші — гойдалися. Іван з Мишком пильнували тих найсміливіших — аби до ями від дурості не попадали, бо коли гойдалися, то завжди казилися сильно.
І Руслан гойдався. Навмисне чекав, коли я прийду до клена над помийницею і на гойдальників дивитимуся. От тоді й починав — вилазив на тарзанку і з розмаху великого, розгойдавши і себе, і дерево, кричав мені:
«Відьмо-о-о-о! Ло-о-о-ови-и-ии мене! А не зло-о-о-овиш!..»
Ясна річ, стрибати з такої висоти він навіть не думав — лише мене дратував отим «лови!». А одного разу я йому сказала, що коли й надалі мене зачіпатиме, то у ямі помийній, наче у пеклі, гріх свій спокутуватиме.
Думав: жартую. Але я не жартувала.
Коли розгойдувався і кричав до мене вкотре, я уявити спробувала, як до ями летить. Усе дужче і дужче отаку картину собі уявляла. І коли нарешті уява моя межі усі переступила — можливі й неможливі — «сідло» на тарзанці зі джгута зіскочило, і Руслан із гучним булькотом шубовснув у помийницю.
Хлопці та дівчата, що за дійством отим стежили разом зі мною, реготати голосно почали на всю вулицю. А кривдник мій сидів унизу, помиями з головою обхлюпаний, не знав, куди від сорому заховатися, як тепер з отієї халепи гідно видряпатися. Аж як закричить раптом, пальцем у мій бік тицьнувши:
«Це вона! Вона в усьому винна! Бо вона — відьма!..»
Діти солтанівські ще більше з Руслана кпинити почали, на глум іще дужче його брати, — мовляв, слабкість свою хлопчачу силою відьомською виправдовує… Отже, на моєму боці були. Мене захищали.
Сяк-так виліз хлопець із помийниці, сів на траві і обличчя долонями прикрив, аби ніхто його таким не бачив. А додому іти — боїться. Бо батько вдома. Суворий.
Відколошматити може так, що цілий тиждень не сідатиме на тверде від болю…
І жалко так раптом стало мені Руслана. І щось усередині мене залоскотало так неспокійно — може, совість сонна пробудилася? А може, — любов?!!..
«Пішли до мене, — кажу хлопцеві. — Я бабі скажу, щоб води нагріла, відмиєшся сам, і одяг ми тобі відмиємо, на сонці швидко висохне, що потім твої і не помітять…»
«Іди геть звідси! — кричить. — Ти — нечиста!»
«Це ти — нечистий, — відповідаю. — Бо від тебе смердить дуже».
А хлопці з дівчатами стоять, колом нас оточивши, і носи, хто — пальцями, а хто — долонями, позакривали, все «фукають» до Руслана. І регочуть. Але треба ж було — саме у цей час — бабі Варці на вулицю вийти — хлопців своїх до обіду погукати!.. Побачила вона утопельника помийного та й за голову вхопилася, примовляючи:
«А бодай сказиться ота чортова качели!.. Бо лихо саме — від забавки тієї!..»
Ухопила онуків своїх за руки і потягнула до крайньої хати.
Діти поволі розходитися почали, кожен — гніву батькового чи маминого, чи бабиного-дідового боячись.
Залишилися ми з Русланом на вулиці вдвох. Мовчимо, одне на одного зиркаємо ніяково.
«Вибач, — кажу йому раптом, — я не хотіла… тобто хотіла, але думала, що не вийде нічого з мого зла…»
«Батько мене вб’є. Або з дому вижене…», — скиглить.
«Пішли до мене», — повторюю.
Мовчки підводиться з трави і покірно за мною йде.
Батьки мої тоді на Вінниччині були — до татових родичів поїхали. Дід — на рибалці, я — на канікулах. Ми з бабою — вдвох на господарстві. Балію важку з горища дістаємо. У десятилітровій виварці вода гріється.
«Роздягайся!», — кажу Русланові, ніби сама його мити зібралася.
Сорочку і штанці скидає неквапом, а тоді — сором’язливо так — спідні хлопчачі стягує, пуцика свого малого одразу ж руками прикриваючи, ніби мені до нього діло яке є…
«А ти, дівко, чого витріщилася на хлопця голого? — баба мені суворо каже. — Піди краще води холодної ще принеси з річки — на полоскання».
Як вертаюся — Руслан уже сидить на моєму ліжку, в сорочку дідову широку закутаний. Очима безпорадними на мене дивиться. А баба вже нам борщ гріє учорашній. І скоринки з буханця житнього часником натирає.
«У вас у хаті так добре», — каже хлопець. І на світлини, що на стінах порозвішувані, дивиться.
«Це мої предки», — із гордістю заявляю.
А тоді бабусю прошу, аби «патіхвона» нам із Русланом увімкнула. Ну то й що — що не ранок тепер. Захотілося, аби й він до звуків отих божественних долучився душею своєю грубою, селюцькою… Аби зрозумів нарешті: чому я така «странна», — як кажуть на мене старші… Від чого на небо літаю часом…
Їмо борщ і слухаємо чотирнадцяту сонату Бетховена.
Моя стара на город іде, нас самих залишаючи.
Ложку відкладаю, на Руслана дивлюся. Про життя людське думаю…
Колись я попросила бабцю Софію розповісти, звідки у неї «патіхвон» із платівкою. Розповіла… що у неї мати рано померла, а батько, після смерті матері загуляв і запив страшно… І тоді до Києва моя бабця втекла — хліба шукати. До однієї родини єврейської пристала у Києві наймитувати — дівчат малих няньчити, Сіму і Хвіру, — коси їм
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дивна така любов, Ганна Багряна», після закриття браузера.