Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Прибутні люди 📚 - Українською

Читати книгу - "Прибутні люди"

203
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Прибутні люди" автора Василь Іванович Захарченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 79 80 81 ... 99
Перейти на сторінку:
Петлю…

—Пелюхівці, - сказав Сергій.

—Ой, Пала-азю, — посварилася Килина. — Тобі що, хлопці сподобалися?

—А чого?.. — зашарілася чорнявенька Палажка. — Хіба не гарні?

—Та гарні, —сказала Килина. — Ми ще подумаємо.

—Ви собі як знаєте, а я з Павлом у фуражири, — сказав Василь.

Аж увечері, коли вже під’їжджали до Пелюхівки, Килина зважилася нарешті, і вони сквапно зійшли па цій станції з хлопцями й рушили у вітряний вечір, минули коротеньку вуличку з теплими домашніми вогнями, вибрели в чорний степ, як на ніж, під пронизливий вітер у лице. Тиснув мороз, зойкав сніг під ногами.

—Опусти вуха в шапки, — гукнула Валентина Василеві. Вона зупинилася й зав’язала йому поворозочки шапки під бородою. — Прислухайсь, як ніс дуже мерзнутиме, скидай рукавицю й відтирай долонею.

—Зна-аю, — озвався Василь, і вітер забив йому басок у горло.

—Та й вітер же! — крикнула Килина.

Щоб почути один одного, вони кричали.

—Звикайте. Це норма. Тут степи безкраї! — крикнув Павло.

—Оце попали, — промовила Палажка. — І душу видме.

—А ти ховайся за мене, мала, — крикнув Павло й став заслоняти своєю кремезною постаттю щупленьку Палажку од злого вітру.

—Ну, за Палазю я спокійна! — крикнула Килина.

—А за мене?.. — спитала Валентина, що спинилася попереду Василя й пробувала захистити його собою від рухливої шмалької темряви.

—А ти, Валю, помовч, — крикнула Килина.

—Отакої!.. — засміялася Валентина, і в її сміхові вчувалися нотки погано прихованих розгубленості й досади, які чогось зачепили Василя за живе.

Сергій ішов десь у темряві, попереду всіх.

—Пристав ногу, Сергі-ію! — гукнув йому Павло. — Не встигаємо!

—Ворушись… — долетів з вітром слабкий Сергіїв голос із темноти.

Вітер намагався заповзти Василеві знизу під куфайку, та хлопець туго підперезавсь поверх куфайки широким армійським ременем, і це рятувало. «Таким паском голий на морозі підпережешся і то зігрієшся», — згадав він слова солдата, що подарував тоді, в дорозі із Шепетівки цей теплий ремінь.

35

Василя взяли на свинарник водовозом і поклали йому один трудодень за цю роботу. На квартиру став він у тітки Паші, в якої був син Володя, худорлявий довгобразий хлопець, на рік старший за Василя. Вони подружили, спали на печі, удень обидва робили в колгоспі водовозами. Уставали ще вдосвіта, бігли під пронизливим вітром в заметіль до стайні, запрягали коней і роз’їжджалися по своїх фермах, Василь возив воду в свинарник, Володя — в корівники.

На фермах колодязів не було, і хлопці брали воду в людей. Колодязь глибоченний, зруб од розхлюпаної води в крижаній кожурі, і коло кручалки під ногами суцільний лід горбом. Не встигнеш сколоти ломом та сокирою той лід, як через годину вже знову накипіло, і вже ти балансуєш, наче мотузяний дід, так і дивись, не вдержишся на ногах, коли витягаєш повне відро, брикнеш, ще й кручалка може жахнути зверху по голові.

Перші дні на пронизливому вітрі Василеві було дуже непереливки в тоненьких бавовняних штанях, аж поки свинарки не заступилися за нього перед бригадиром:

—Та видайте ж хлопцеві спецівку, бо ще втратить отут на морозі своє прекрасне хлоп’яцтво. Ми ж не переживемо такого!

—Ага, видай йому, а він і здиміє завтра, — сказав бровастий однорукий бригадир у доброму кожусі й синьому галіфе. Він глянув на Василя насмішкуватими сірими очима. — Як, малий, даси дьору в казьопному?

—Хіба ж я дурний чи що від таких дівчат тікати?

—Ви чули, сороки? Цей козак, хай тільки вус засіється, ще покаже вам, де раки зимують. Ну, ходім, джигуне, обмундирую.

І Василеві видали новеньку, як з голочки, куфайку, ватяні штани й гумові чоботи. Він як убрався в ті штани, то наче заново на світ народився. Під’їжджав до свинарника з повною бочкою, і тут свинарки вибігали з відрами, вточували воду, наливали в чани, варили свиням корм. Води треба було до ката, і Василь усе снував і снував од села до ферми з бочкою, і до вечора вхоркувався так, що вже не чув ні рук, ні ніг.

—Нічого, втягнешся, — заспокоював його Володя.

Він, мабуть, справді втягся вже, був худющий, в чому тільки там і трималася та душа, а байдуже, вертавсь увечері додому бадьорий, веселий, казав Василеві, що в суботу підуть у гуртожиток до дівчат.

—І Го-осподи ти мій! Парубок найшовся, — смикнула мати Володю за руду чуприну. — Вечеряй краще, бо вже такий зробився, хоч крізь драбину тягни. Боком повернешся, яка ж тебе дівка побачить?

—Бо росту швидко, того й худий, — сказав Володя.

Василь виписав у колгоспі харчів на цілий місяць і віддав їх тітці Паші в спільний котел. Плату ж за квартиру хазяйка відмовилася брати в нього навідріз.

—Живи так, дитино. Чи мені жалко печі? Не перележиш. Он з моїм песиголовцем будеш у парі. Хлопець ти, бачу, бідою навчений. Може й мій коло тебе розуму хоч трохи зачерпне.

Була тітка Паша повненька, білолиця, з доброю усмішкою, опечаленими сірими очима й співчутливим тихим голосом, і Василь одразу зрозумів, що й тут йому поталанило, як колись у Западні з ґаздинями — вуйнами Ганкою та Устиною.

Як і в Калашниках, топити в людей тут було нічим. Вугіллячко гріло тільки контори, хати залізничників та всякого начальства. Народ же рятувавсь, як міг. Хлопці вже раз ходили пізно, після вечері в степ по солому. Приперли в’язанки, то мали тепер на два дні чим протопити в печі. Та ще її кізяком, соняшничинням трохи підбадьорювали. Уночі липли до тієї печі, як мухи. Хлопців

1 ... 79 80 81 ... 99
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Прибутні люди», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Прибутні люди"