Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Прибутні люди 📚 - Українською

Читати книгу - "Прибутні люди"

203
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Прибутні люди" автора Василь Іванович Захарченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 80 81 82 ... 99
Перейти на сторінку:
із черіні хіба що живосилом стягнеш уранці, і тітка Паша спала на широкій лежанці під теплим комином. На застелене ж ліжко із двома рогатими стіжками пухких подушок і дивитися було холодно, не те що лягати в нього.

Десь на четвертий день Володя сказав Василеві:

—А тобою зацікавилась одна дівчина.

—Валентина, моя двоюрідна сестра? Так вона ж учора підходила до мене на роботі.

—Не Валентина. Є в нас така Ярослава.

—Ярослава? А звідки вона про мене знає?

—Ну, я похвалився, що в мене завівся пічкур один, який дуже любить теплу черінь та гаряче просо. Ну, й по імені тебе назвав. А вона, бачу, й стрельнула очима та й каже: «А ти приведи його до нас на вечорниці, ми якось уже відігріємо гуртома».

—Піди до таких, а вони насміхатимуться. З мене й свинарок вистачить.

—Що? Слабо? Ну, то лежи лежнем на печі й носа не витикай з проса. Бачиш, вірші?! Ха-ха.

—Дуже смішно, аж нікуди.

—Та не сердься. Вона справді зацікавилась, — сказав Володя. — Спитала, скільки тобі років.

—Для чого це їй? — ужалено буркнув Василь. — А ти й доповів, що п’ятнадцять…

—Не такий я простий, як ти думаєш, — засміявся Володя. — Як вона спитала, я й кажу: «А на козаку немає знаку!»

Вони вже лежали на печі, зануривши руки в розімлілу від тепла пшеницю. Перед цим тут просушувалася кукурудза й добре нарізала боки за ніч, а це сьогодні тітка Паша висипала пшеницю. У пічне віконце билася нічна завірюха, сухо шелестіла об шибку снігом. Тітка Паша перемивала посуд, почула останню Володину фразу, озвалась:

—Про що це ви там, парубки? Чи не про дівок?

—А то про кого ж, — відповів Володя.

—Гляди мені, парубче. Ускочиш у халепу з дурним своїм розумом, не відкрутишся. Оженить на собі яка-небудь років на десять старша, ото буде радості. Лихо мені від оцих приїжджих. Хоч під замок саджай хлопця.

—Яке ж лихо, мамо? Стільки дівчат зроду ще не було в нас у Хрещенівці.

Натомлений, промерзлий до останньої жилочки на сих страшетельних степових вітрах Василь усе глибше поринав у розпарене збіжжя руками, коліньми, щокою, блаженно відігріваючись, і вже чув розмову Володі та тітки Паші в пів- вуха, бачив у півока з печі покуття в золотих образах і мерехтливе світло лампи на них, а ще за мить не бачив уже нічого. Тільки й устиг порахувати зароблене: чотири трудодні —це дванадцять кіл зерна і дванадцять карбованців… А потім згасли й голоси, і думка урвалась. Він уже спав убито, час від часу гребучись правою рукою в пшениці. Йому й уві сні здавалося, що він усе крутить і крутить скрипучий коток, стискаючи в долоні кручалку, і сталевий трос навивається й навивається на коток, і нема тому кінця-краю аж до самого досвіта, коли вже тітка Паша починає шарпати їх за чуби, щоб мерщій уставали на роботу.

Назавтра була субота, і хлопці після роботи, повечерявши, хапковито стали рихтуватися на вечорниці. Василь убрався в чистеньку сатинову сорочку, а піджак і куфайку надів ті ж самі, що й на роботу, тільки бляху на солдатському ремені натер зубним порошком, і вона засяяла проти лампи, як у генерала.

— Дайте, я вас хоч попричісую, — сказала тітка Паша. — Парубки, п’ятірнею чуби пригладжують, Го-осподи! В отаку лиху годину теліпає вас на край світу. Сиділи б краще на печі, відігрівалися та набиралися тепла-на завтра. Дивіться, хоч з дороги не збийтеся.

— Та я вам із зав’язаними очима не схиблю й на крок, — сказав Володя.

—Не вихваляйся проти такої ночі. Будь обачним.

—Ітимемо назад, ще й соломи прицупимо півожерєда, — сказав Володя й узяв дві мотузки.

Мати вийняла із свого волосся з-під косинки пругку підківку-гребінець, причесала рудаву неслухняну чуприну Володі, а потім Василеві.

—Бач, яке м’яке у Василька. Як шовк. Ото й душа така в тебе м’яка, — примовляла тітка Паша. — Бережись, бо загнуздає тебе якась і почне їздити верхи, ще й поганятиме. Дівчата, знаєш, такі. Ну от, тепер ви причепурені, на людей схожі. Ідіть та не довго розгулюйте, бо завтра вас не стягнеш із печі. Шапки ж накладайте обережно, а то знову на голові буде, як у переляканих.

Ага, обережно, як воно, тільки вийшли, й узялося за них, стусонуло в груди, забило дух, сипонуло снігом межи очі, заліпило обличчя. Хлопці понасували шапки по самі брови, ще й поворозочки зав’язали під бородою. Прорізалися снігами, спинаючись проти вітру аж до гуртожитку на молочну ферму, що стояла в степу на відлюдді, за півкілометра від свинарника.

—Та й далеко ж тобі возити! — крикнув Василь, пересилюючи вітер.

—А ти ж думав як? Поки доїдеш по такій погоді, душа вискакує!

Крім Володі, на ферму возив воду ще один чоловік. Сам би Володя не встиг у таку далечиню наниряти своїми сивими.

—На ту зиму збираються накопати колодязів біля ферм, — сказав Володя. — Тоді, може, поставлять движок та й качатимуть.

—А ми з тобою зостанемось без роботи? — стривожився Василь.

—Хо-хо! Не бійся! Робота найдеться, були б дурні руки!

Нарешті попереду в сніговій круговерті проклюнулися кволенькі вогники. Здавалося, вони не витримають цих нальотів вітру й ось-ось погаснуть.

—Ну, тепер уже доб’ємося! — крикнув Володя.

—А що? Могли й не дійти?

—У нас усе можливе! Я правда, знаю тут кожен скіпчик. Із зав’язаними очима дійду. А ти сам не виривайся, зрозумів? Жди мене!

Коли вони увійшли в гуртожиток, забурковані з ніг до голови снігом, з обвареними на шкулькому морозі червоними обличчями, там було

1 ... 80 81 82 ... 99
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Прибутні люди», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Прибутні люди"