Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Смутна доба 📚 - Українською

Читати книгу - "Смутна доба"

245
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Смутна доба" автора Микола Смоленчук. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 79 80 81 ... 160
Перейти на сторінку:

— Що пан староста такого сказав, Софіє? Ну похвалив твою дочку — може захистити себе! Що з того?! Пан Ян Данилович занадто багато на себе бере!..

За їхньою каретою рухався цілий обоз, везли усе, що мали дарувати молодим. Як з таким поїздом повертатися до Черкас? Єзус-Маріє!

У місто заїхали глупої ночі, як злодії. І лише тут, у власній оселі пані Логвиненкова дала волю своєму гніву. Однорукий такою її ніколи не бачив.

— Усі нещастя від тебе — бездушного, осоружного, жорстокого. Це ти знайшов того старого паралітика і хочеш покривдити мою донечку. Від нього могилою на верству[199] несе! Це через тебе покинула вона рідний двір і втекла світ заочі, проклинаючи мене. Це ти осиротив мене, лишив без рідної дитини, кровинки моєї! Своїх по світу порозкидав і мою вигнав, як собаку на холод!..

У ніяких очах Логвина бурхала одна злість, він проклинав нерідну дочку, дружину й увесь світ.

— Умовкни, потворо! — нарешті гаркнув, аж на кухні почули.

— Потвора? Це я потвора?!

Логвин хапливо одягнувся, скочив на коня і подався в ніч.

Однорукий спинився на околиці Канева, в маєтку під чарами золотої покоївки Магди, котра гріла його старечу постіль. Пані Логвиненкова хотіла поламати ті зв'язки, та побоялась повного розриву, так і жив він на Ситниках до самої весни.

Але стосунків з каштеляном не поривав.

Почаїв

Кременецькі ліси, що покривали невисокі гори Подільської височини, поступово відходили вліво. Листяні і хвойні дерева не лишали вільного місця на цьому нерівному плато, від того дива важко було відірвати очі. Натомість приходила хвиляста рівнина, яку можна побачити на Київщині або Черкащині. Орної землі у цих краях небагато, зате гурти худоби повсюдно заповнювали низинні луки.

Від загубленого у глибоченній зеленій ущелині Кременця їхали зо дві години, а такий разючий контраст, наче виїхали на степову Україну.

Князь Острозький дрімав у відкритій ресорній колясці, а Тарануха, що скакав на коні поруч екіпажу, час від часу перекидався словами з балакучим візником, уродженцем тутешніх місць.

— Теж її село, Гойської, котре під лісом. Багата і добра пані, монастир Почаївський завдяки неї живе. Тут всюди їхні землі, Гойських.

Де він, Тарануха, чув це прізвище? Почекай, це у Гойських жив свого часу самозванець, убитий в Москві, коли він покинув Дерманський монастир. А вже опісля виринув на землях Адама Вишневецького і оголосив себе царевичем.

Тим часом кучер почав точити баляси про дива монастиря.

— Коли вона, божа мати, опустилася на землю, то стала однією ногою ген за тим селом, що під лісом, а другою — на Почаївській горі, до якої їдемо.

— Ого, яка вона! — подивувався Тимко і наказав притишити ходу коней: спереду з'явився якийсь загін.

Порівнялися, передні вершники насторожено оглядали один одного, не знаючи, як себе поводити. Княжа карета зупинилась, хоч Острозький усе ще дрімав, або вдавав, що таке робить.

Розрядив атмосферу пан у просторому оксамитовому одязі та капелюсі з широкими полями, то його супроводжували вершники. Впізнавши князя, він легко скочив на траву, картинно зняв капелюх і завмер у шанобливому поклоні.

— Раді вітати князя Василя-Костянтина на наших землях. Вважаємо за честь прийняти його світлість вдома!..

Виявляється був то один із Гойських.

Князь милостиво нахилив голову, хоч нічого не відповів.

Вони проїхали, а Гойський усе ще стояв зі схиленою головою, урочистий і шанобливий. Це, мабуть, той, хто служив у князя управителем.

— Ми таки звернемо до них, маю поговорити з панею Гойською, — підкликав козака Острозький. — Поїдемо одразу після Почаєва.

Тарануха поскакав назад, до пана в оксамитах, який усе ще стояв на землі.

— Князь заїде до вас. Говоритиме з панею Гойською.

Наздогнав своїх на пологому горбі, звідси проглядалася внизу Почаївська гора. Така собі непримітна, не вища інших, до нижнього краю її підступав ліс.

У кам'яних печерах гори здавна жили монахи. Кажуть, пригнала їх сюди, як і на Манявський скит, татаро-монгольська навала. Прибилося тоді декілька ченців з Києва, з монастиря, що на річці Почайні. Останню чверть віку опікувала ченців пані Гойська. Її зусиллями побудована кам'яна церква біля підніжжя гори, вона передала ченцям подаровану їй колись костянтинопольським патріархом рукотворну ікону Божої матері, до неї, цілющої, сходиться сьогодні

1 ... 79 80 81 ... 160
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Смутна доба», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Смутна доба"