Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький"

218
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Князь Єремія Вишневецький" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 80 81 82 ... 87
Перейти на сторінку:
ва­ши­ми тор­ба­ми та клун­ка­ми з хлібом та ци­бу­лею. За­бе­ре­мо в вас ці старцівські ваші рид­ва­ни. Про­пащі ви з ва­ши­ми рид­ва­на­ми! - гу­ка­ли шлях­тичі, вис­ту­па­ючи на герці.

- Гей ви, хло­пи, го­лод­ранці, безш­таньки, тор­бот­ру­си! - крик­нув Самійло Лащ, вис­ко­чив­ши на­пе­ред на коні. - Гай­да на пан­щи­ну! Гай­да до сви­ней! Вам, ко­за­кам, тільки свині за­га­ня­ти в хліви та че­ре­ду пас­ти, а не з на­ми, мосьци­ви­ми па­на­ми, во­юва­ти. Ви наші слу­ги, наші че­ля­динці, наші най­ми­ти, а не ли­царі.


- Он я ба­чу і сво­го ко­ню­ха Стецька, і сво­го ку­ха­ря Пхай­ла! - крик­нув один шлях­тич з ря­ду. - То це ж во­ни повтіка­ли до ко­заків ще з Гли­нян! Гей ви, най­ми­ти! Он там в та­борі сто­ять мої срібні по­лу­мис­ки не­миті, лож­ки та ножі не­терті! Гай­да до ро­бо­ти! Гай­да ви­но­си­ти по­миї та сміття! Ану, до по­мий­ниці!


- Які ви в дідька па­ни! - кри­чав Ган­жа на коні. - Які ви те­пер ли­царі! Он­деч­ки на вас дівчачі спідниці та на­мис­та на ши­ях! Пов­би­ра­лись, не­на­че дівки на му­зи­ки. Вам тільки б з ста­ри­ми ба­ба­ми вов­ну пряс­ти, а не во­юва­тись з на­ми. Ось по­же­не наш гетьман вас усіх в Крим. Бу­де­те ви там па­тин­ки та­та­рам здійма­ти, та­тар в п'яти цілу­ва­ти, а та­тар­кам па­тин­ки язи­ка­ми чис­ти­ти. Ку­ди вже вам би­тись з ко­за­ка­ми! Скуб­ти б вам тільки вов­ну з та­тар­ка­ми та пір'я дер­ти та­тар­кам на пе­ри­ни та та­тарських дітей в ко­лис­ках ко­ли­ха­ти! От які ви те­пер ли­царі! Ви вже зусім зам'яки­ни­лись і пе­ре­ве­лись на іцько­ву суч­ку.


- Ви пас­ту­хи, греч­косії, че­ред­ни­ки, по­го­ничі, хло­пи, хар­циз­ни­ки, та­тарські най­ми­ти, та­тарські по­пи­хачі! - кри­чав чванько Лащ з ко­ня.


- А ви всі па­ни ку­роїди, па­ни кач­коїди, гу­соїди, ко­зоїди, сви­ноїди! Ще й до то­го жа­боїди! ще й до то­го па­ни дерії й лю­доїди! Ви мо­ло­диці, ви ба­би, а не ли­царі! - кри­чав Ган­жа й ви­хав шаб­лею над го­ло­вою.


З вер­бо­ло­зу вис­ко­чив за­по­ро­жець на коні й крик­нув:


- Ось ми швид­ко пов'яже­мо вам білі руч­ки си­ри­цею та й по­же­не­мо в Крим. Ось дивіться, якої чу­до­вої си­риці на­го­ту­ва­ли вам ко­за­ки.


І ко­зак зняв з сідла пу­чок си­риці й за­ма­хав ним по­над го­ло­вою.


- Та й гар­на ж ки­ти­ця! Хоч на панську шап­ку чіпляй! По­куш­туєте й ви ту­рецької та­вол­ги на га­ле­рах. Там-то смач­на, як вен­герське ви­но! - крик­нув Ган­жа.


- Понастромлюємо ми вас на залізні палі, як наст­ром­лю­вав ко­заків ваш дур­ний По­тоцький, та обс­та­ви­мо шля­хи од Києва аж у Крим. Ото бу­дуть гарні віхи з вас на зи­му!


- Та не­варт на їх збав­ля­ти й паль! Ось ми пос­та­ви­мо оті чер­воні опу­да­ла по своїх го­ро­дах ля­ка­ти го­робці та во­ро­ни, - крик­нув один ко­зак з хлопів. - Ось з вас зос­та­неться швид­ко са­ма мер­ва та пе­реїди! са­ма не­потріб та по­терть. Ви при­ходьки на Ук­раїні, приб­лу­ди, а ми тут па­ни.


Один шлях­тич, розд­ра­то­ва­ний лай­кою, не втерпів і вис­ко­чив на коні та й крик­нув до Ганжі:


- Ти лай­дак! ти мій «льокай»! На, здіймай мені чо­бо­ти! Оце твоя ро­бо­та! Тобі сам бог приз­на­чив мені чо­бо­ти здійма­ти, а ме­не бог приз­на­чив, щоб тобі в по­ти­ли­цю по­ти­лиш­ни­ки та в бо­ки та в спи­ну сту­са­ни да­ва­ти.


- То й здійму! Ду­маєш не зде­ру з те­бе сап'янців! - крик­нув Ган­жа й ки­нувсь, як опе­че­ний, на шлях­ти­ча.


Коні ста­ли диб­ки і не­на­че об­ня­лись за шиї цуп­ки­ми но­га­ми та ко­пи­та­ми, вче­пи­лись один од­но­му в мор­ди зу­ба­ми. Шаблі задз­веніли, заск­ре­го­та­ли, не­на­че зу­ба­ми. І шлях­тич швид­ко од­ра­зу впав до­до­лу і зад­риґав чер­во­ви­ми сап'янця­ми. Ган­жа крик­нув на сво­го джу­ру, джу­ра зняв сап'янці. До Ганжі прис­ко­чив ще один шлях­тич. Знов злетілись до­ку­пи два коні, як два ор­ли, ладні ви­дер­ти ла­зу­ря­ми один од­но­му очі. І знов по­ко­тив­ся шлях­тич з ко­ня й прос­тяг­ся в бо­лоті. Прис­ко­чи­ло ще кільки шлях­тичів, і во­ни впа­ли. Ко­ли це нес­подіва­но з кущів вис­ко­чив на коні ко­зак, ро­дом во­лох, давній Ган­жин во­рог. Він вда­рив Ган­жу з по­ти­лиці спи­сом в спи­ну. І впав слав­ний Ган­жа од зрад­ницької ру­ки, і поліг на траві ряд­ком з ок­са­ми­то­ви­ми кун­ту­ша­ми та чер­во­ни­ми сап'янця­ми.


Герці роз­ви­ну­лись од краю ко­зацько­го ста­ну до краю. Од краю до краю лисніла ла­ва, не­на­че дов­га стрічка, вит­ка­на з чор­них та чер­во­них ни­ток, об­ни­за­на зо­ло­ти­ми блискітка­ми. Шаблі лисніли, кун­туші во­ру­ши­лись і мет­ля­лись, і ко­за­ки й па­ни на ко­нях би­лись, то нас­ка­ку­ва­ли одні на дру­гих, то одс­ка­ку­ва­ли, не­на­че чер­воні та жов­то­га­рячі птиці шу­га­ли низько по­над зем­лею й потім па­да­ли нес­подіва­но на зе­лені лу­ки, щоб вже більше не здійма­тись і не літа­ти.


До са­мо­го смер­ку би­лись ко­за­ки та па­ни на гер­цях. І тільки чор­на ніч роз­ве­ла во­рогів на обид­ва бо­ки. Польські пол­ки ос­ту­пи­лись за річку. Ко­за­ки вер­ну­лись до сво­го ста­ну.


Князь Єремія вис­лав і своїх жовнірів би­тись а ко­за­ка­ми, що сто­яли на са­мо­му кінці ко­зацько­го та­бо­ру за Пи­ляв­кою. Цілий день гар­цю­ва­ли йо­го жовніри, пе­рей­шов­ши річку вбрід, сти­ка­лись з ко­за­ка­ми, би­лись в гус­тих спо­тич­ках з ни­ми на гер­цях. Ба­га­то впа­ло Єреміїних хо­роб­рих жовнірів, ба­га­то впа­ло й ко­заків. Але князь Єремія не ки­нув­ся усім військом в бит­ву; він бо­яв­ся, що не йо­го си­ла, і пев­но до­жи­дав­ся, по­ки князь Домінік не ру­шить усього сво­го війська на Бог­данів табір.


Другого дня польське військо знов по­ли­лось трьома ла­ва­ми і пе­рей­шло Пи­ляв­ку. Ко­за­ки рап­том га­ря­че ки­ну­лись в бит­ву. Дов­го вой­ду­ва­лись ко­за­ки із жовніра­ми, тис­ну­ли їх до річки, би­лись зав­зя­то й та­ки од­тис­ну­ли їх до са­мо­го бе­ре­га. Пан Йор­дан му­сив усе зад­ку­ва­ти й по­да­ва­тись на­зад, а далі й тіка­ти на­зад че­рез брід. Ко­за­ки за­хо­пи­ли брід і об­ко­па­ли бе­ре­ги шан­ця­ми. Ще сон­це сто­яло ви­со­ко на небі, як Бог­дан дав при­каз по­ки­ну­ти бит­ву. Ко­за­ки за­раз ос­ту­пи­лись: во­ни, оче­ви­дяч­ки, зу­мис­не од­ни­ку­ва­ли од бит­ви.


- Що це за знак? - го­во­ри­ли по­ля­ки. - Ма­буть наші во­ро­ги щось не­доб­ре за­ду­ма­ли про­ти нас, що ніби зу­мис­не од­ни­ку­ють од бит­ви.


Поляки ос­ту­пи­лись до сво­го та­бо­ру. В ко­зацько­му та­борі ста­ло ти­хо. Польські при­водці ди­ву­ва­лись, не вга­ду­ючи, з якої при­чи­ни ко­за­ки од­хи­ля­ються та од­ни­ку­ють од бит­ви.


Настав вечір тем­ний та чор­ний: вже ля­го­ма ви­пав туч­ний дощ. В польсько­му та­борі ста­ло ти­хо. Князь Домінік роз­дяг­ся, ліг в пу­хо­ву постіль у своєму на­меті і вже по­чав дріма­ти. Ко­ли це вже в пізні об­ля­ги в ко­зацько­му та­борі підняв­ся страш­ний гам та га­лас: за­сур­ми­ли в сур­ми, зат­ру­би­ли в тру­би, за­гур­котіли в буб­ни. Вда­ри­ли в руш­ниць та гар­мат. Ти­сячі го­лосів крик­ну­ли: «Алла! Ал­ла!»


- Що це та­ке? - крик­нув князь Домінік і схо­пив­ся в пос­телі. - Чо­го це та­кий ґвалт підня­ли ко­за­ки?


Поли на­ме­ту одс­ло­ни­лись. В на­мет

1 ... 80 81 82 ... 87
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький"