Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

321
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 80 81 82 ... 98
Перейти на сторінку:
до кінця про­теї нього слідства.

Жандарі би­ли йо­го з своєї сто­ро­ни, си­лу­ючи йо­го тим до зізнан­ня, од­на­че він мов­чав. Лиш раз,- ко­ли, вда­ре­ний кольбою, [113] мов пе­ре­лом­ле­ний упав до землі,- крик­нув, як пе­ред­ше, жалісно: - Ми­хай­ле, Ми­хай­ле! Чо­му не ле­жу я замість те­бе на лаві?! - Йо­го по­во­лок­ли до міста.


Мати кри­ча­ла ди­ки­ми го­ло­са­ми, рва­ла во­лос­ся і ки­да­ла­ся бігцем за ним,- та лю­ди, що не відсту­па­ли від неї, вдер­жа­ли її. Івоніка ста­нув ка­ме­нем на по­розі і, не ство­рив­ши уст ні до од­но­го сло­ва, во­див за ни­ми неп­ри­том­ним пог­ля­дом. По хвилі по­хи­ли­лась набік йо­го го­ло­ва й зад­ри­жа­ла. По­ба­чив, як один із жан­дармів уда­рив хлоп­ця знов по пле­чах, і з йо­го гру­дей вир­вав­ся звук бла­гальний, зах­рип­лий звук, що мав оз­на­ча­ти: «Не бий­те йо­го!!»


Відтак, за­рив­ши пальці мовч­ки в во­лос­ся, поп­лен­тав­ся не своїм кро­ком до ха­ти.


Там жінка вдру­ге зомліла.


Судді ла­го­ди­ли­ся до від'їзду. Івоніка ле­жав у їх но­гах.


Вони да­ли роз­каз, щоб мер­ця до­кон­че ще сьогодні по­хо­ва­ли, а він оце бла­гав доз­во­лу, щоб по­хо­рон міг аж завт­ра відбу­ти­ся.


- Завтра, як лиш за­зоріє… як лиш од­ним про­ме­нем заб­лис­не, ви­не­се­мо йо­го; зак­риємо йо­го ли­це навіки і ли­ши­мо­ся йо­го си­ро­та­ми. Завт­ра пе­рес­ту­пить вос­таннє по­ля, які пес­тив своїми мо­ло­ди­ми ру­ка­ми. Ос­та­вить у нашій хаті навіки своє місце й навіки ля­же в сирій землі…


Піднявшися і уцілу­вав­ши ру­ки й коліна панів, упав знов тяж­кою гру­дою до чу­жих ніг. Си­ве во­лос­ся йо­го й ус­та до­тор­ка­ли­ся їх раз по раз. Але відповідь бу­ла неп­ри­хильна.


Се ж не бу­ло мож­ли­во. Бу­ло цілком не­мож­ли­во. Не сміло бу­ти. За­кон не доз­во­ляв… І враз із відповіддю зсу­не­но чорні, пра­цею зат­вердлі ру­ки, що, мов живі око­ви, ук­ла­да­ли­ся ціпко дов­ко­ла колін.


- Лише до завт­ра,- бла­гав ста­ре­чий го­лос, що сер­це роз­ри­вав,- щоб я не відвів своєї най­ліпшої ди­ти­ни під ніч у зем­лю. Щоб я пе­ре­дав її дру­го­му світові при божім світлі, щоб во­но поб­ла­гос­ло­ви­ло йо­го вос­таннє, нім йо­го вічна ніч за­хо­пить та прис­пить навіки мо­лоді очі…


І знов те са­ме: «Не вільно». В такім стані не смів мерт­вець пе­ре­ле­жу­ва­ти вже в хаті, а над­то ще цілу ніч, ко­ли ночі те­пер далі най­довші…


А потім знов мольби…


Хто стра­тив ди­ти­ну в та­кий спосіб, а дру­гу… одніську… що­би ви­ве­ли йо­му з до­му отак?


- Я не знаю, як ме­не зем­ля но­сить. Гос­подь один знає, що далі бу­де… лиш ди­ти­ну свою аби я вдни­ну міг землі пе­ре­да­ти. Він у ме­не по­гас без світла й без сповіді! Він мо­ло­дий… Він був со­неч­ком у моїй хаті. Ніко­го на во­лос не скрив­див… Все, що мав, іде з ним у зем­лю… і мав би я йо­го хо­ро­ни­ти вночі… Він же в ме­не жовнір…


Та тут і ур­вав­ся зар­жавілий го­лос. Уд­воє покірно по­хи­ле­на стать по­ва­ли­ла­ся на­но­во до ніг. Як пер­ше, зміта­ло си­ве во­лос­ся по но­гах… як пер­ше, до­торк­ну­ли­ся їх су­до­рож­не ус­та, лиш що те­пер і чо­ло діткну­ло­ся, мов свя­тої іко­ни, тих ніг.


Коли хви­ли­ну пізніше підня­ла­ся си­ва го­ло­ва й ру­ки здійма­ли­ся, щоб ску­ва­ти на­но­во чужі коліна, за суд­дя­ми й слід зас­тиг. Тоді по­ва­лив­ся він на­зад до землі… Ус­та вик­ри­ви­ли­ся в бру­тальну усмішку, і він вп'ялив у зем­лю за­де­ревілий свій пог­ляд.


- Бери йо­го,- заск­ре­го­тав крізь зу­би,- бе­ри і спряч. Пра­ця і кров моя пішли в те­бе, а те­пер бе­ри ж і йо­го! - І, при­пав­ши ли­цем до землі, за­ри­дав тяж­ко.- Гос­по­да­ри­ка тво­го не да­ви… не да­ви, свя­та ца­ри­це, гос­по­да­ри­ка тво­го мо­ло­до­го, ка­ме­нем не будь, пе­ром будь - будь йо­му лег­ка, ца­ри­це ти на­ша, пе­ром йо­му будь!


…І пішов у зем­лю плач та­кий, яким не зап­ла­че вскорі пер­ша-ліпша людська грудь, а чорні ру­ки ври­ва­ли­ся в її грудь і шу­ка­ли су­до­рож­не по­легші…


- Білий хлібець вложіть йо­му в тру­ну і со­лод­ких яб­лук до то­го…- при­ка­зу­вав Івоніка го­ди­ну пізніше, відда­ля­ючи­ся нерівним кро­ком з до­му до па­нот­ця, щоб сей ла­го­див­ся по­хо­ро­ни­ти си­на ще нині ве­чо­ром.


Зближалася ніч.


Тихо, не­замітно, з лег­ким смут­ним су­мер­ком, а відтак з рап­то­вим розцвітом цілої гли­би­ни не­бес­ної…


Місяць зал­ляв­ся світлом, аж жевріючи, ви­ри­нув пер­ший на гли­би­ну, а за ним ви­ру­ши­ли всі що до од­ної зорі.


Прибравшися у весь блиск срібла, зда­ва­ло­ся, дри­жа­ли не­нас­тан­но з яко­гось зво­ру­шен­ня і, дри­жа­чи, ме­рехтіли всім ба­гатст­вом своєї пиш­ності до ти­хої землі.


У всю свою чу­дот­вор­ну кра­су приб­ра­ла­ся ти­ха не­бес­на гли­би­на.



XXII



Перед до­мом Івоніки по­важ­ний рух.


Люди чи не з трьох сіл зібра­ли­ся тут - жінки й чо­ловіки, а їхній півго­лос­ний шепіт здіймається не­ви­ди­мою хви­лею дов­ко­ла дрібної ха­ти­ни.


Віз, зап­ря­же­ний пиш­ни­ми во­ла­ми і вис­те­ле­ний най­до­рож­чим ки­ли­мом, жде не­да­леч­ке ха­ти. На нім ма­ють вез­ти до­мо­ви­ну.


Дикими пог­ля­да­ми ог­ля­да­ються звіря­та дов­ко­ла се­бе. Не такі спокійні, як зви­чай­но. Дов­ко­ла них го­рить світло, май­же всі лю­ди три­ма­ють у ру­ках свічки, а їх про­зорі, жов­таві язич­ки так і хи­та­ються за кож­ним ру­хом у сум­ра­ку ночі ту­ди й на­зад.


- Світло бо­же вгорі, а світло свічок он тут, і хлоп­ця по­хо­ва­ють, мов уд­ни­ну! - обізва­ла­ся Докія; бліда, з вог­ки­ми очи­ма, мов ца­ри­ця без ко­ро­ни, обер­та­ла­ся по­важ­но ме­жи людьми і своїми сло­ва­ми роз­рад­жу­ва­ла тут чо­ловіка, а там жінку…


- Я собі не при­га­дую іншої та­кої крас­ної ночі, як оця! - обізва­ла­ся од­на із ста­рух, що, спер­ши­ся о стіну ха­ти, роз­див­ля­ла­ся уваж­но між людьми. Зда­ва­ло­ся, не­милі очі ста­рості так і ба­жа­ли про­ник­ну­ти все наскрізь. - Чи при­га­дує собі хто та­ку ніч?


- Так са­мо вид­но бу­ло, як оба брат­тя йшли до лісу, та відтак один ли­ше вер­тав звідтам! - обізвав­ся ста­ре­чий дри­жа­чий го­лос муж­чи­ни.


Вона ог­ля­ну­ла­ся, її острі, блис­кучі, мов у по­ло­ви­ка, очі вто­пи­ли­ся гли­бо­ко в од­не ста­ре му­жеське об­лич­чя. Во­на йо­го зна­ла, але не відповіла нічо­го. По йо­го го­лосі пізна­ла, що не сміла нічо­го ка­за­ти.


- Один чо­ловік вер­тав пізно з міста і зди­бав обох. Один із них мав руш­ни­цю на пле­чах. Тоді бу­ла та­ка бо­жа нічка, як сьогодні!


Білоголова озир­ну­лась. Не чув ніхто то­го, крім неї, що він ка­зав? Не зна­ла, ніхто нічо­го не ска­зав. Ста­рий Пет­ро, що сто­яв ко­ло неї, за­ки­нув ли­ше:


«Боже, бо­ро­ни, бо­же, бо­ро­ни!» - і скло­нив­ся низько до землі. Во­на пішла за йо­го пог­ля­дом. Він по­ба­чив ве­ли­кий хрест, що пос­тав­ле­но в тій хвилі під стіну ха­ти.


- Хоч людське око не до­ба­чи­ло то­го всього, та про­те ба­чи­ла се зем­ля і не­бе­са божі! - про­май­ну­ло вже лиш ше­по­том ко­ло її вух.- Те­пер тре­ба за двох мо­ли­ти­ся. За то­го, що там угорі, і за сього, що тут ли­шив­ся.

1 ... 80 81 82 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"