Читати книгу - "Зібрання творів у семи томах. Том 6. Духовна проза, Микола Васильович Гоголь"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Отже, після довгих років і трудів, і досвідів, і розд<умів>, йдучи видимо вперед, я прийшов до того, про що вже помислював у часи мого дитинства: що призначення людини — служити і все наше життя є служба. Не забувати лишень треба того, що взяте місце в земній державі на те, аби служити на ньому Государеві Небесному й тому мати на увазі Його закон. Тільки так служачи, можна догодити всім: государеві, і народові, і землі своїй.
Упевнившись у цьому, я вже готовий був узяти будь-яку посаду, хоч, враховуючи свої здібності, старався обрати таку, котра продовжувала би практично знайомити з російською людиною, щоб, якщо повернеться мені здатність писати, набралися б у мене матеріали. Однією з головних причин моєї подорожі до Святих <Місць> було бажання щиро помолитися й попрохати благословень на чесне виконання служби, на вступ у життя, у самого Того, хто відкрив нам тайну життя, на тому самому місці, де колись проходили стопи Його; подякувати за все, що лишень трапилося в моєму житті, попрохати діяльності й напутнього підбадьорення на справу, до котрої я себе виховував і до котрої готував себе. Тут я не бачу нічого дивного, якщо й учень, по закінченні свого <навчання>, поспішає сказати подячне слово вчителеві. Якщо син поспішає на могилу батька перед тим, як має ступити на терен, — чому ж і мені не вклонитися тій могилі, якій поклоняються всі, на якій усі дістають собі якесь напутнє слово, де надихаються всі, навіть і не поети. Дивно, може <бути> те, що я про це сказав у друкованій книжці. Але я в той час щойно оговтався від тяжкої хвороби. Я був кволий; я не думав, що мені стане сил здійснити цю подорож. Мені хотілося, аби помолилися <за> мене ті, чиє все життя стало одніє<ю> молитвою. Я не знав, як зробити, аби голос мій досягнув у глибину келій і стін самітників, із думкою, що може хтось із тих, що прочитали, донесе їм моє слово. Я просив за мене й інших молитися, бо не знав, чия молитва з нас більше вгодна Тому, Кому ми всі молимося. Знаю тільки те, що найбільш зневажуваний з нас може завтра ж таки зробитися кращим за всіх нас, і його молитва буде найближча до Бога. За це не слід було б мене багато засуджувати, а виконати, пам’ятаючи слова: тому, що просить, дай.
Як сталося, що я повинен про все це входити в з’ясування з читачем, цього я сам не можу зрозуміти. Знаю тільки те, що ніколи, навіть із найщирішими приятелями, я не хотів входити в пояснення щодо сокровенних моїх задумів. Я вирішив твердо не відкривати нічого з душевної своєї історії, зносити будь-які судження про себе, які б не лунали, у певності, що коли вийде другий і третій том «Мертвих душ», все буде пояснено ними і ніхто не робитиме запиту: що таке є сам автор? Хоч автор і мав весь сховатися за своїх героїв. Але, почавши деякі пояснення з приводу моїх творів, я мусив неминуче заговорити про себе самого, тому що твори пов’язані тісно зі справою моєї душі, Бог зна, може бути, і в цьому була також воля Того, без чиєї волі ніщо не робиться на світі; можливо, сталося це саме для того, аби дати мені змогу глянути на себе самого. Мені легко було відчути деяку гордість, особливо після того, <як> вдалося мені насправді позбутися багатьох недоліків. Ця гордість у мені жила б безперестанно, і на неї мені ніхто б не вказав. Відомо, що достатньо набути у спілкуванні з людьми деяку рівність характеру й поблажливість, щоби примусити їх уже не помічати в нас наші недоліки. Але, коли виставишся перед лице незнайомих людей, перед лице цілого світу, і розберуть по нитці всяку твою дію, всякий вчинок, і люди всіх можливих переконань, упереджень, способу мислення глянуть на тебе кожен по-своєму, й посипляться зусібіч докори впопад і невпопад, вдарять і навмисне й ненароком по всіх чутливих струнах твоїх, — тут мимохіть поглянеш на себе з таких сторін, з яких би ніколи на себе не глянув; почнеш у собі відшукувати ті недоліки, які ніколи не здумав би раніше відшукувати. Це та страшна школа, від
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Зібрання творів у семи томах. Том 6. Духовна проза, Микола Васильович Гоголь», після закриття браузера.