Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 81 82 83 ... 291
Перейти на сторінку:
біля керма. Інакше суспільство зашиється. Вразумєл?

Олег останнім часом почав до ладу й не до ладу вживати оте слово, і мене це дратувало.

Я тоді нічого не відповів Олегові, але ввечері, прийшовши до Ягол, раптом завів із Антоном бесіду на цю ж таки тему. Оленка сиділа й мережала щось біля каганця. Антін увійшов і взяв із шафи тютюну, і коли вже збирався виходити, я його зачепив:

— Як там на станції?

Антін зрозумів, що це лише дипломатична зачіпка й знехотя став у дверях.

— А що там на станції! Повідіму, поїзда.

— Війна швидко закінчиться? Що там балакають?

Антін блиснув на мене з-під кущуватих брів:

— Повідіму, твої кориші лучче знають, коли вона той.

Але повернувся й сів оддалік на лаві.

— Антоне, — озвалася Оленка, не підводячи голови з-над шиття. — Максим уже не робе в школі.

Антін уважно подививсь на мене:

— А шо, мо' вигнали? Чи сам пішов?

Я загаявся з відповіддю, бо й справді: вигнали чи сам пішов? Але його цікавило інше, і я запитав Антона:

— Що ти робитимеш, як скінчиться війна?

Він усміхнувсь і витяг з губів плескату цигарку:

— Хай як кончиться, тоді й побалакаємо.

Антін не піддавався на відвертість, а мені хотілося поговорити щиро. Пропустивши повз увагу його нашорошеність, я проказав:

— Усе рано чи пізно кінчається.

— Та не всі доживуть до того, — тут таки заперечив Антін, і я здивувався такій життєвій реакції. Невже й Антона мордують подібні думки?

Увійшла Паша й заходилася витягати з печі великого чавуна: я прийшов раніше від звичного, і вона десь-то не встигла попоратися. Паша була гарна з лиця, та після других пологів надміру закруглилась. Коли нахилялася з рогачем до печі, рясна спідниця в неї підбиралась угору й відкривала білу шкіру над високими халявами чобіт. Я намагався не дивитись у той бік, і від того мої брови, певно, сердито зводилися докупи.

Вона натякала чоловікові:

— Ти сояшничиння приніс?

Намагалася вирядити його з хати, але Антін одмахнувсь:

— Унесу, не горить.

Коли Паша, взявши ганчіркою чавун, подибала з ним у сіни й двері зачинились, Антін повернувся до перерваної розмови:

— Один казав: поживемо — побачимо. — І раптом запитав: — А німець Москви так і не взяв, геж?

Я не мав чим заперечити.

— Кажуть, отой-го, Кривий, уп'ять шось...

Я тривожно блимнув на нього.

— Та отой же, вчитель виприківський, чи хто він там.

Я мовчав. Розмова не виходила, цей Антін знову почав за рибу гроші правити, а мені хотілося поговорити щиро й відверто про те, що останнім часом непокоїло. Я почекав ще хвилину-другу, й оскільки Антін Ягола мовчки допалив свою махорчану самокрутку, я без явного зв'язку з попереднім тихо проказав:

— Усі ми вже стали не такі, як раніше. Війна поперекидала все з ніг на голову.

Мені майнуло, що говорю майже завченими словами, що це саме я вже казав і Олегові Поповичу, але яке значення мають слова? Усе треба розуміти поміж ними. Одне й те саме слово тепер кожне вимовляє по-своєму, і цікаво знати, зрештою, як його вимовляє.

— Не знаю, що вона поперекидала, а що стоїть, як і було. Прочім, один казав: чого собі підстелеш, на тому і ляжеш, а як не підстелені, то піняй, повідіму, на себе.

Я відчував, що Ягола потроху знову навертає розмову на того кривого вчителя, міфічного героя, якого, певно, й на світі нема, і всяке бажання говорити раптом пропало. Я дістав кисет, якого не розсупонював од самої хвороби, і заходився повільно й старанно крутити цигарку. І коли припалив од власного кресала, хоч на столі горів каганець, лютий дим невіяної махорки щербатим ножем обдер мої зніжені хворобою груди. Я закашлявся й довго бухикав, але самокрутки так і не викинув.

— Піду сояшничіння внесу абощо, — зрозумівши, що балачка дійшла краю, сам собі буркнув Антін і вийшов.

— Не кури. — Оленка поглянула на мене: — очі в неї були смутні й жалібні. Мої доскіпування вона зрозуміла По-своєму. «Коли за день добре намахаєшся киркою, то ніякі дурощі в голову не лізуть, — подумав я сам собі, — але ж я ще не виходився після запалення легенів» А Оленка не могла мені цього сказати.

Та пізніше, коли Антін, заглянувши до кімнати, кинув: «Ну, я пішов у почну», вона-таки не втрималася. Підсівши до мене, — там, через сіни, вже полягали спати, — Оленка тихо проказала:

— Оце ходю на станцію — і нічого...

Але я не обзивався, і вона вточнила:

— Давай разом робить, га? Ти накидатимеш у тачку, а я возитиму, поки трохи виходишся...

Я пригорнув її й сказав:

— Десь працювати доведеться... Інакше заберуть до Німеччини.

Дівчина тривожно засовалась, і я приспокоїв її:

— Про школу не думай. Із школою — все. — І згодом додав: — А пайок той заробляти десь треба буде.

Оленка вдоволено притислася до мене. Я знав, що їй найбільше не подобається ота моя школа, мені згадалися слова малого Антося: «Дьо-одьку, а то провда, шо ви...»

Я засміявся й Оленка підвела очі, але вони вже не були такими тривожно-сумними,

1 ... 81 82 83 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"